Menu English

Přehled školních pořadů

Anotaci jednotlivých pořadů najdete níže.

Digitárium | s orientací na obloze

pohádkové příběhy pro nejmenší

  • Tajemství gravitace: Po stopách Alberta Einsteina 8+ let
  • 3-2-1 START! 5+ let
  • Kouzelný útes 5–8 let
  • Ptačí ostrov 5–8 let
  • Se zvířátky o vesmíru 5–8 let
  • Vzhůru nohama 5–8 let
  • Robinsonka 8+ let

astronomické pořady

  • Astronaut 9+ let
  • Planety: Cesta Sluneční soustavou 10+ let
  • Hvězdný cirkus 12+ let
  • Voyager 12+ let
  • Do vesmíru a zase zpátky 12+ let
  • Fantom vesmíru 12+ let
  • Cesta za miliardou hvězd 14+ let
  • Vesmírné oázy 12+let
  • Polární záře 12+let

neastronomické pořady

  • Buňka! Buňka! Buňka! 10+ let
  • NanoKam 13+ let
  • Sen o létání 13+ let
  • Morava 360 10+ let
  • Brno 360 10+ let

Přednáškový sál | komentované experimenty

  • Geometrická optika 11+ let

Exploratorium | komentovaná výstava

  • Říše mlhovin 10 – 15 let

Anotace jednotlivých pořadů

Tajemství gravitace: Po stopách Alberta Einsteina 2D/3D

Přijďte rozlousknout tajemství gravitace. Vážně! Proč kolem nás všechno padá směrem k zemi? A proč na nás v takovém případě nespadne Mezinárodní kosmická stanice? Objevili jsme už všechny záhady našeho světa? Průvodcem při hledání odpovědí na tyto otázky bude
Felix s ALBYX3.

Dvanáctiletý učeň kouzelnické školy Felix se mnohem více zajímá o tajemství vesmíru než o magická kouzla. Fascinují ho zákony přírody. Proto se také jednou dostane do muzea Alberta Einsteina, kde se setká s ALBYX3. Tedy malým, chytrým, ale spíše nepředvídatelným robotem, který ví všechno o Albertu Einsteinovi i jeho odvážných teoriích. ALBYX3 vezme mladého kouzelníka na magickou cestu vesmírem a časem, během které nejen odkryjí tajemství gravitace, ale také se dozvědí něco o přátelství a představivosti.

Představení Tajemství gravitace je z dílny produkční společnosti Softmachine (scénář a režie Peter Popp). Namluvili herci Městského divadla Brno, v titulní roli Petr Štěpán, Radka Coufalová a Ladislav Běhůnek. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

pro 3. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: čas, prostor, pohyb umělých družic orientace na hvězdné obloze

3-2-1 START!

Křeček Elon je vědec a žije na skládce. Jeho krysí sousedi ho ale neberou moc vážně. Jednoho dne Elona vyruší hlasitá rána. Na plácku u svého domku najde kráter a v něm rozbitého robota. Jak se sem asi dostal? Elon robota opraví a zjistí, že spadl ze své lodi, která krouží kolem Země. Loď ale druhý den odlétá. Není času nazbyt! A tak začíná Elonovo velké dobrodružství. Podaří se mu vrátit robota zpátky na
oběžnou dráhu Země dříve, než jeho loď odletí a s ní i všichni robotovi kamarádi?

3-2-1 START! je dobrodružný animovaný 2D film o odvaze a vynalézavosti, jež potřebujete, abyste se dostali do vesmíru a potom zase zpátky.

pro mateřské školy a 1. a 2. třídy ZŠ
délka představení 50 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: vesmírné lety, orientace na hvězdné obloze

Kouzelný útes

Moře a oceány naší planety ukrývají neuvěřitelná tajemství. Jedním z těch nejcennějších je útes Kaluoka’hina. Pestrobarevní obyvatelé tohoto kouzelného místa vždy žili poklidným a nenápadným životem. Až do okamžiku, kdy došlo k výbuchu nedaleké sopky. Najednou se ocitnuli tváří v tvář velkému nebezpečí! Podaří se vše uvést do pořádku?

To záleží na dvou hrdinech: Jakovi a Prckovi. Jake je „chladnokrevnýhoch“, vlastně chladnokrevný piloun. Většina z útesových rybek k němu s obdivem vzhlíží. Třeba krásná Lily a samozřejmě jeho paranoidní kamarád Prcek. I když právě on je spíše zdrojem řady problémů… Jedinou nápovědou, jak zachránit útes Kaluoka’hina, je starodávná legenda vyprávějící o doteku Měsíce. Ale jak se má ryba dotknout Měsíce?

Představení Kouzelný útes – Kaluoka’hina je z dílny produkční společnosti Softmachine (autor Raúl Erdossy, scénář Peter Popp). Virtuální svět plný úžasných animací překvapí nejen malé diváky. Namluvili herci Městského divadla Brno. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

pro mateřské školy a 1. a 2. třídy ZŠ
délka představení 45 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: podmořský svět, vztah k životnímu prostředí, orientace na hvězdné obloze

Ptačí ostrov

Čím drží svět pohromadě? Kde najdeme Ptačí ostrov? Má Měsíc skutečně tisíc tváří? Kam ukazuje severní hvězda? Podaří se Tomášovi s Alenkou napravit celou neplechu a zachránit kouzelnou říši za knihovnou?

V dětském představení Ptačí ostrov se vydáme do světa fantazie, kde potkáme syna Severní hvězdy Aruna, prostořekého piráta s partou dobromyslných námořníků, mudrce Al Hasena s mohutným plnovousem, stejně jako hodnou tetu a přísného strejdu. To vše v kulisách, které si vzaly za vzor Lednicko-Valtický areál. Budeme svědky pátrání po kouzelném klíči od tajemného globusu, na cestu nám posvítí čarovná světluška, poplaveme s lodí plnou bukanýrů, vzneseme se s neuvěřitelným létajícím strojem a staneme se svědky objevu neobvykle krásného drahokamu, průzračného jako měsíční svit. A hlavně zažijeme velkou zábavu!

Představení vzniklo jako společný projekt Hvězdárny a planetária Brno a Charta Linea, scénář napsal Jan Šotkovský, režíroval Petr Hloušek. V dětských rolích hraje Adéla Ondrušová a Vojtěch Ventruba, v dospělých rolích herci Městského divadla Brno Hana Holišová, Eva Ventrubová a Petr Štěpán. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a povídání o Měsíci.

pro mateřské školy a 1. a 2. třídy ZŠ
délka představení 50 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: podoby Měsíce, měsíční krátery a měsíční moře, orientace na hvězdné obloze

Se zvířátky o vesmíru

Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali hvězdářskou základnu. Všechno je pro ně nové, nikdy nic podobného neviděli, a když vidí startovat raketu, jsou z toho úplně paf. Nikdo netuší, o co by se mohlo jednat, a tak vymýšlí jeden bláznivý nápad za druhým. A snad by se tam dohadovali dodnes, kdyby nepotkali chytrého myšáka, který jim vše vysvětlil. A protože myšák strávil celý život mezi vědci na raketové základně, ví toho o vesmíru opravdu hodně.

Pohádkový příběh Se zvířátky o vesmíru je nejen ryze český, ale dokonce brněnský projekt. Výsledné představení kombinuje záběry několika klasických loutek s virtuálními animacemi. Autorem scénáře je David Koval z Hvězdárny a planetária Brno, dramaturgem je Jan Šotkovský. Design loutek navrhl brněnský kreslíř Dalibor Krch, vyrobeny byly v dílnách Divadla Radost, jehož herci loutky také vodili. Hlas hrdinům propůjčili herci Městského divadla Brno. Výslednou kompozici vytváří grafické studio Petra Hlouška. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

pro mateřské školy a 1. a 2. třídy ZŠ
délka představení 45 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: seznámení se se Sluneční soustavou, planetami a Měsícem, orientace na hvězdné obloze

Vzhůru nohama

Pohádkový pořad o holčičce, která chodila hlavou dolů. Skutečně, stalo se tak po jedné jarní bouřce. A od té doby má naše hrdinka velmi zvláštní pohled na celý svět.

Jenže, co je vlastně vzhůru nohama? Jak se sami přesvědčíme, záleží na úhlu pohledu. Během putování zvláštním světem se seznámíme se zvířaty žijícími v moři i na obloze. Zjistíme, jak mění Měsíc svou podobu a proč je obloha temná. Spolu s holčičkou, která chodí hlavou dolů, se nakonec v záři pouličního osvětlení zavážeme k boji se světelným znečištěním.

Představení Vzhůru nohama je z dílny Planetario de Pamplona. Virtuální svět plný úžasných animací překvapí nejen malé diváky. Namluvili herci Městského divadla Brno. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

pro mateřské školy a 1. a 2. třídy ZŠ
délka představení 45 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: souhvězdí, fáze Měsíce, světelné znečištění, orientace na hvězdné obloze

Robinsonka

Tak se to přece stalo! I když jste několikrát restartovali počítač a nakonec převzali ruční řízení, tvrdému dopadu přistávacího modulu na měsíční povrch jste nezabránili. Žijete, také skafandr vypadá neporušený, většina zařízení však zkáze neunikla. A tak nezbývá než se pěšky vydat za záchranou. Dokážete to?

Prožijte spolu s hlavní hrdinkou Sárou a jejími průvodci jedinečné dobrodružství na staré měsíční základně u Hadleyho brázdy, kde před více než sto roky přistála výprava Apollo 15. Podaří se trosečnici zprovoznit starou základnu? Pomůže jí dobrosrdečný robůtek 54-L 50-G přezdívaný Labi, jinak také vášnivý zahradník? A nezkazí celý plán na záchranu až nepříjemně zvědavý H-Ugo?

Nebojácná Sára je vlastně takový vesmírný Robinson Crusoe. Spadla na Měsíc a musím počkat, až si pro ni přiletí záchranná kosmická loď. Jestli to zvládne, dozvíte se v představení Robinsonka, které vzniklo za spolupráce Hvězdárny a planetária Brno a Charta Lintea. Hráli a namluvili herci Městského divadla Brno, scénář a režie Petr Hloušek.

Součástí představení je stručná procházka Sluneční soustavou vedená Radkou Coufalovou a také prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

pro 3. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: Měsíc, podoba Sluneční soustavy, ochrana planety Země, orientace na hvězdné obloze

Astronaut

Vydejte se na fantastickou cestu vesmírem! Výzkum vesmíru je jedním z největších dobrodružství, do kterého se lidstvo kdy pustilo. Touha po poznání nás žene kupředu, jsme připraveni napnout plachty k cestě ke hvězdám. Je to ovšem cesta plná dřiny, krátkých záblesků vzrušení i mylných kroků. Je to výprava, která nalézá odpovědi na ty nejzajímavější otázky!

Vydáme se na průzkum vesmíru na palubě raketoplánu i Mezinárodní kosmické stanice. Nahlédneme také dovnitř astronautova těla. Čeká na nás nácvik stavu beztíže, rychlá centrifuga i nepříjemné přetížení.

To ale není vše! Vesmír je zrádné místo a nebezpečí v podobě extrémního záření, meteoritů i mrazivě nízkých a pekelně vysokých teplot číhá na každém kroku. Prožijeme pár dní v těle astronauta a vyzkoušíme si, jak těžké je dobývání vesmíru a co všechno pobyt na oběžné dráze obnáší.

Pořad Astronaut pochází z dílny NSC creative, jednoho z nejuznávanějších producentských týmů pro sférickou projekci na světě. Namluvil Jan Kolařík. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

pro 3. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: Sluneční soustava, hvězdy a planety, orientace na hvězdné obloze

Planety: Cesta Sluneční soustavou

Meziplanetární sondy v uplynulém půlstoletí prozkoumaly všechny planety Sluneční soustavy, nezapomněly ani na jejich satelity anebo ještě menší tělesa – planetky a komety. Teď máte příležitost vydat se na návštěvu těchto světů i vy.

První zastávkou bude Měsíc, jediné vesmírné těleso, na kterém lidé dosud přistáli. Dalším logickým cílem je Mars. Proč? Je blízko, navíc se ze všech ostatních planet nejvíce podobá Zemi. Máme šanci nalézt na něm i známky života?
Naše výprava se však nezastaví. Pokračovat budeme ke čtyřem plynným obrům – Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu. Prolétneme také kolem kometárního jádra – kosmického ledovce, jehož složení odpovídá materiálu, ze kterého před 4 a půl miliardami roků vznikla celá Sluneční soustava. A čeká nás také trpasličí planeta Pluto. Jediná sonda, která jej v roce 2015 navštívila, nám ukázala podivuhodný svět s tmavými krátery a zasněženými ledovci.

Průzkum vesmíru je fascinující a vždy přináší překvapivé poznatky. Zažijte s námi zázraky přírody ve Sluneční soustavě! Představení Planety: Cesta Sluneční soustavou je společným projektem řady evropských planetárií pod vedením planetária Mannheim. Namluvil Jan Kolařík. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

pro 5. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 60 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: planety Sluneční soustavy, dálkový průzkum vesmíru, orientace na hvězdné obloze

Hvězdný cirkus 2D/3D

Přemýšleli jste někdy o tom, z čeho jste stvořeni? Vydejte se to spolu s námi zjistit! V atomech lidských těl je totiž uchována celá historie vesmíru. Všechny atomy, od železa v naší krvi, přes vápník v našich kostech, až po kyslík, který dýcháme, pochází ze vzdálených svítících bodů na nebi. Poletíme do minulosti, až do doby před vznikem naší Země, předtím, než se rozzářily první hvězdy, až na úplný počátek našeho času. Prožijeme velký třesk, první mikrosekundy, kdy měl vesmír podobu husté polévky subatomárních částic, i okamžiky v nichž se energie měnila v základní stavební kameny současného světa: elektrony, protony a neutrony.

Jak se jmenuje nejdůležitější prvek ve vesmíru? Proč se sbalil do planet, hvězd a galaxií? A jakou roli při tom sehrála gravitace – neviditelná síla působící ve všech směrech mezi všemi formami hmoty na jakékoli vzdálenosti? V představení Hvězdný cirkus se dozvíte, jak uvnitř hvězd vznikají jednotlivé chemické prvky. Zažijete explozi supernovy – jeden z nejdramatičtějších jevů v přírodě. A také se podíváte na zrození Sluneční soustavy i života na planetě Zemi. A až příště pozvednete své oči k noční obloze, už budete vědět, odkud se vzaly vaše atomy. My všichni totiž pocházíme z hvězd!

Představení Hvězdný cirkus pochází z dílny společnosti NSC Creative, české znění namluvili herci Městského divadla Brno, role principála se ujal Zdeněk Junák. Součástí projekce je prohlídka Sluneční soustavy.

pro 6. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: vznik a vývoj vesmíru, vznik chemických prvků ve vesmíru, vznik Sluneční soustavy, orientace na hvězdné obloze

Do vesmíru a zase zpátky

Výpravy do vesmíru, největší dobrodružství, do kterého se kdy lidstvo pustilo, mají zásadní vliv na podobu našeho života. Nejen, že díky nim luštíme ta největší tajemství vesmíru, ale s následnými praktickými aplikacemi se setkáme na každém kroku.

Navíc si v pořadu vysvětlíme, kde a jakým způsobem můžeme na nebi zahlédnout umělou družici. Pořad Do vesmíru a zase zpátky pochází z dílny společnosti SkySkan, předního výrobce digitálních planetárií. České znění namluvil Daniel Dítě. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

pro 6. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: praktické aplikace kosmických technologií, dálkový průzkum Země, orientace na hvězdné obloze

Fantom vesmíru

Drtivá většina látky ve vesmíru nevydává žádné světlo, teplo, rádiové ani jiné záření. Celých 95 procent vesmíru tvoří temná hmota a temná energie. Co jsou vlastně zač? Nevíme. Chybějí nám slova, kterými bychom je popsali.

Pořad Fantom vesmíru – hon na temnou hmotu vznikl díky spolupráci s laboratoří CERN. K jedinečnému zobrazení náročných fyzikálních jevů přitom s úspěchem využívá právě digitální planetárium s polokulovitou projekční plochou. Svým dílem přispěli i pracovníci laboratoře v Berkeley, Michiganské státní univerzity, natáčelo se také ve Stanfordově podzemním výzkumném zařízení v Jižní Dakotě.

V představení se dozvíte, jak byla temná hmota vůbec nalezena. Budete sledovat “tanec hvězd” v Galaxii v Andromedě, dostanete se hluboko pod zemský povrch, do bývalého zlatého dolu, kde se dnes nachází nejcitlivější detektor temné hmoty. A nejen to. Budete svědky mezinárodní spolupráce řady vědeckých týmů, které se snaží rozlousknout tuto největší záhadu všech dob.

pro 6. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: kosmologie, temná hmota a temná energie, vývoj vesmíru, orientace na hvězdné obloze

Cesta za miliardou hvězd

Pokud platí známé fyzikální zákony, jsou mezihvězdné lety nedosažitelným snem. Přesto jsme se o nesmírně odlehlých kosmických objektech již dozvěděli leccos zajímavého.

Seznámíme se se způsoby, jak se vlastně proměřuje vesmír. Začneme ve starém Egyptě, v dobách, kdy se nerozlišovalo mezi astronomií a astrologií. Ukážeme si první představy o Mléčné dráze, stejně jako původ názvů známých souhvězdí a jasných hvězd. Jak významné bylo otočení právě vynalezeného dalekohledu směrem k nebi Galileem Galileim? A kdy se podařilo určit vzdálenost první hvězdy, pomineme-li blízké Slunce?

Navštívíme také místa vzdálená desítky světelných let. Vysvětlíme si, jak hvězdy vznikají i jak zanikají. Popíšeme si podobu naší Galaxie i polohu Sluneční soustavy. A nakonec se spolu s kosmickou observatoří GAIA vydáme vstříc novým dobrodružstvím.

Představení Cesta za miliardou hvězd je společným projektem několika desítek digitálních planetárií (vč. Hvězdárny a planetária Brno) pod patronací Evropské kosmické agentury a tvůrčí dílny Adama Majorosiho. Namluvili herci Městského divadla Brno. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

Představení podpořil Astronomický ústav Akademie věd České republiky, který se podílí na projektu GAIA.

pro 8. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 60 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: historie poznávání vesmíru, názvy hvězd a souhvězdí, měření vzdáleností, vznik a vývoj hvězd, orientace na hvězdné obloze

Vesmírné oázy 2D/3D

Jsme obyvateli vodního světa. Obyvateli obří vesmírné oázy, která se řítí prázdným kosmickým prostorem kdesi mezi Venuší a Marsem. Voda formuje náš svět i nás samotné. Její možný nedostatek v nás vzbuzuje obavy. Víme, že bez ní to nepůjde… Proto je zpravidla také tím prvním, co si přibalíme na jakoukoliv delší cestu. A to jsme pořád na Zemi, kde je voda téměř všude na dosah.

Co když se ale vydáme někam opravdu daleko? Třeba do vesmíru! Samozřejmě, vodu si můžeme vzít s sebou… Ale znáte to, každý kilogram zátěže se počítá. Asi proto nepřekvapí, že hledání vody v našem nejbližším kosmickém okolí – tedy ve Sluneční soustavě – je jednou z priorit současné astronomie. Proto budeme po vodě v brněnském digitáriu pátrat napříč Sluneční soustavou: uvnitř hlubokých měsíčních kráterů, v žíravé výhni Venušiny atmosféry, v pouštích marsovských planin i na zamrzlých družicích Jupiteru a Saturnu. Budeme se vznášet nad gigantickými ledovými příkrovy, utajenými oceány i mezi vodní tříští podivuhodných kryovulkánů.

Představení Vesmírné oázy uvádí Hvězdárna a planetárium Brno ve 2D i 3D verzi s podmanivým komentářem Jany Štvrtecké a zvukem i hudbou Romana Kašníka z brněnského studia Reset. Na produkci spolupracovali Pavel Gabzdyl, Ondrej Kamenský, Pavel Karas, Jan Píšala a Roman Ponča z Hvězdárny a planetária Brno. Na působivých animacích se dále podíleli špičkoví tvůrci z ukrajinského studia UMA Vision – Yuriy Gapon a Maksym Kutlakhmetov.

pro 4. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: voda, Sluneční soustava, formy vody ve Sluneční soustavě

Polární záře

V nabídce od listopadu 2022.

pro 4. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: polární záře, elektromagnetické bouře, orientace na hvězdné obloze

Buňka! Buňka! Buňka!

Naše těla se skládají ze 70 bilionů drobných buněk. Jsou všude, v našich očích, v kostech, v mozku, téměř v každé části našeho těla. Pracují. Mluví. Myslí. Díky nim jsme takoví, jací jsme.

Podnikněme fantastickou a mírně ztřeštěnou cestu k těmto drobným stavebním dílkům lidského těla. Poznáme, jak důmyslnou skládačku vytvářejí. Budeme sledovat vznik a vývoj nového lidského života od okamžiku stvoření, tedy splynutí prvních dvou buněk, až do doby těsně před jeho narozením. Prozkoumáme buňky zevnitř, odhalíme tajemství dědičnosti a rozpleteme šifru jménem DNA. To a ještě mnohem více v představení Buňka! Buňka! Buňka!, které je příběhem, o tom, jací jsme.

Představení Buňka! Buňka! Buňka! Pochází z dílny NSC creative, jednoho z nejuznávanějších producentských týmů pro sférickou projekci na světě. Namluvili herci Městského divadla Brno. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

pro 4. až 6. třídu ZŠ
vhodné jako doplněk výuky biologie a přírodopisu
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: anatomie a vlastnosti lidského těla, DNA, orientace na hvězdné obloze

NanoKam

Představení NanoKam vás zavede do království bakterií, prvoků, primitivních hub i zvláštních rostlin, jejichž velikost se neměří ani v metrech, ani v centimetrech, ani v milimetrech, nýbrž v mikrometrech. Je skvělým doplňkem výuky přírodovědy i biologie.

Zažijeme cestu do několika krajin mikroskopických rozměrů, kde objevíme neobvyklá stvoření, dech beroucí útvary i jevy, jež dalece přesahují naši fantazii. Zblízka uvidíme živočichy, jejichž armády projdou uchem jehly a jejichž vesmírem jsou naše těla. Poznáme neobyčejný svět buněk i virů. To vše díky unikátním vizualizacím založeným na reálných záběrech z elektronových mikroskopů.

NanoKam prostě nabízí fascinující výpravu zkoumající různé formy života, které jsou neviditelné lidským očím. Přispívá tak k lepšímu pochopení světa kolem nás.

Představení NanoKam je z dílny tvůrčího týmu producentské společnosti El Exilio SL. Namluvili herci Městského divadla Brno. Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

Představení podpořila FEI Czech Republic s.r.o., světový výrobce elektronových mikroskopů.

pro 7. třídu ZŠ a vyšší ročníky
vhodné jako doplněk výuky biologie a přírodopisu
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: mikrosvět, elektronové mikroskopy, orientace na hvězdné obloze

Sen o létání

Vydejte se spolu s námi za tajemstvím létání spolu s Leonardem da Vinci, bratry Montgolfierovými, Wrightovými a dalšími vynálezci. Ochutnejte dobrodružství poznání a proměnu odvěkých snů v realitu, od úsvitu lidských věků až po současnost.

Pořad Sen o létání vypráví poetický příběh historie letectví. Od bájných příběhů dávných bohů, až po důsledně vědecké hledání správné cesty. Věnuje se všem významným milníkům, které lemují cestu člověka tam vysoko, do oblak. Jak je vlastně možné, že se ve vzduchu udrží předměty těžší než vzduch? Že doletí tam, kam potřebujeme, v čase, který jsme si naplánovali?

Úžasné, dech beroucí animace, krásná hudba a milý komentář Dany Morávkové vytvořilo jedinečnou uměleckou mozaiku s krásným poselstvím: Mějte velké sny a nikdy se jich nevzdávejte. Sen o létání
pochází z dílny planetária Niebo Kopernika v polské Varšavě.

Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí. Podíváme se také na to, jak vypadá Mezinárodní kosmická stanice. Tedy největší a nejdražší vědecký projekt všech dob. Dvě desítky států celého světa do něj investovalo více než 150 miliard amerických dolarů. Současně je také člověkem nejdéle obývanou vesmírnou základnou, která slouží k nejrůznějším experimentům – z biologie, fyziky, meteorologie či techniky.

pro 7. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: praktické aplikace technologií, fyzika letu, dálkový průzkum Země, orientace na hvězdné obloze

Morava 360

Myslíte si, že znáte kraj jižní Moravy? Jste si zcela jistí? Někdy se totiž stačí podívat na notoricky známá místa z jiného úhlu pohledu a najednou vypadají… skutečně neuvěřitelně. Příběhy vepsané do vrásek krajiny vypráví Bolek Polívka, autorem celé koncepce je vizuální kouzelník Pavel Karas.

Mezi Pálavou a Macochou, mezi Podyjím a Bílými Karpaty, mezi nebem a podzemím. Tam všude se rozkládá náš neuvěřitelný kraj, ozdobený nádhernou přírodou, výjimečnými památkami a úrodnými vinicemi. A lidé se zde dožívají pozoruhodně vysokého věku. Vedou se spory o tom, jestli to způsobuje dobrá voda, anebo víno. Součástí představení je komentované povídání o Sluneční soustavě i hvězdné obloze, především pak o světelném znečištění a oblastech temné oblohy.

pro 4. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: světelné znečištění, ochrana přírodních i technických památek, Jihomoravský kraj, orientace na hvězdné obloze

Brno 360

Poznejte známá místa z nových úhlů pomocí dronů se speciální optikou a jedinečné projekce v digitálním planetáriu. Bude to tak trochu jiný vyhlídkový let – prostorem, ale i časem.

Zurčící potůčky, ranní mlha, rozbřesk slunce, peřeje a zátočiny řek… to není začátek dokumentu o horských stráních, ale o druhém největším městě České republiky. Brno, jak jste jej nikdy neviděli. Kromě pestré přírody a zeleně v něm uvidíte známé dominanty z neokoukaných úhlů a místa, která možná sami nikdy nenavštívili. To vše v unikátní projekci na kopuli digitária. Scénář Ivo Cicvárek, režie Pavel Karas, hudba Roman Kašník, v českém znění Radim Fiala.

pro 4. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 55 minut
představení v sále digitária
klíčová témata: Brno, historie města, příroda, architektura, voda, orientace na hvězdné obloze

Geometrická optika

Pokusy z geometrické optiky názorně vysvětlí podstatu světla. V zatemněné místnosti přednáškového sálu budeme zkoumat paprsky dopadající na zrcadlo, vodu či procházející skrz čočku. Ukážeme si, co mají společného odrazka na kole a špionážní letadlo. Vysvětlíme si, jak byla změřena první přesná vzdálenost Země od Měsíce, a proč Slunce při svém západu nemá kulatý tvar. Rozložíme paprsek světla na barvy duhy a nahlédneme pod plášť neviditelnosti. Na závěr navštívíme pozorovatelnu s různými typy dalekohledů.

pro 5. třídu ZŠ a vyšší ročníky
doporučujeme kombinovat s návštěvou digitária
délka představení 55 minut
v přednáškovém sále
klíčová témata: interaktivní experimenty z optiky

Vlnová optika

Série experimentů z vlnové optiky nás zavede po stopách Christiaana Huygense, Augustina-Jeana Fresnela, Thomase Younga, Josepha Fraunhofera, Gustava Kirchhoffa nebo Jamese Clerka Maxwella. Uvidíme kdysi tajemné a dnes dobře známé efekty vlnové povahy světla jako je difrakce, interference a polarizace. Ale nejen to. Za všudypřítomnou modrou barvu oblohy i pestře zbarvená křídla vzácných druhů hmyzu vděčíme světelným vlnám – na vlastní oči uvidíme proč. Odhalíme ve spektru světla ukrytý otisk cizího světa elementárních částic a podivných pravidel, jimiž se řídí. Na závěr si ukážeme, jak změřit rychlost světla doma v kuchyni.

pro 8. třídu ZŠ a vyšší ročníky
doporučujeme kombinovat s návštěvou digitária
délka představení 55 minut
v přednáškovém sále
klíčová témata: interaktivní experimenty z optiky

Říše mlhovin | komentovaná prohlídka výstavy

Umělou hvězdnou oblohu, na rozdíl od digitária, zde sice neuvidíte, ale to neznamená, že byste nebyli obklopeni vesmírem. V sále exploratoria se ocitnete v Říši mlhovin, kterou prozkoumáte prostřednictvím vlastního důvtipu i velkoformátových fotografií úchvatných vesmírných objektů! Dozvíte se, kde se rodí i jak umírají hvězdy, nahlédnete do minulosti i budoucnosti našeho Slunce, dotknete se materiálu, který zde zbyl po utváření Sluneční soustavy, ocitnete se v nitru hvězdné porodnice i nedaleko pulsující supernovy. To vše v kulisách zářícího plynu, éterických mlhovin i gigantických galaxií.

Výstavou Říše mlhovin provádí zkušený moderátor, který zodpoví případné dotazy. Pro žáky je připraven pracovní list i několik jednoduchých úkolů, jejichž prostřednictvím si udělají představu o složení, struktuře, stáří i velikosti vesmírných objektů za hranicemi Sluneční soustavy.

pro 5. až 9. třídu ZŠ a vyšší ročníky
délka představení 50 minut
představení v sále exploratoria
klíčová témata: vznik, vývoj, zánik hvězd, vznik Sluneční soustavy, mezihvězdný plyn a prach

Pořady na míru

Nenašli jste to, co jste hledali? Po předchozí dohodě jsme schopni sestavit pořad „šitý na míru“ (např. kompletní výklad o hvězdné obloze, nebeských souřadnicích apod.) Pro tyto případy máme připraveno malé projekční planetárium s kapacitou 25 míst (1 výprava). Stačí nás kontaktovat na telefonickém čísle 541 321 287 nebo 777 605 310 nebo na  e-mail@hvezdarna.cz

Zvýhodněná doprava

Školy na území města Brna (a nejbližšího okolí) mohou k dopravě na Hvězdárnu a planetárium Brno za zvýhodněných podmínek využít autobus Dopravního podniku města Brna. V případě zájmu o tuto službu prosím kontaktujte přímo Dopravní podnik