Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Černé díry 2D

Nejpodivuhodnější i nejjednodušší objekty ve vesmíru

Všichni ten pojem známe: černá díra. O jaké vesmírné objekty se ale jedná? Černé díry jsou ve všech svých vlastnostech naprosto extrémní. Když se k nim přiblížíme na jistou, velmi malou vzdálenost (tzv. horizont událostí), neunikneme ze spárů jejich gravitačního pole jinak, než že se budeme pohybovat rychleji než světlo. Ve vesmíru se tak rychle ale nic pohybovat nemůže.

Podle současných představ tedy z nitra černé díry směrem ven nemůže nic uniknout – ani světlo, ani hmota. Co se děje uvnitř, nevíme a nikdy to nezjistíme. Zřejmě je tam nekonečné zakřivení časoprostoru a také nekonečně veliká gravitační síla.

Černé díry nemají žádné pozorovatelné vlastnosti kromě hmotnosti, elektrického náboje a momentu hybnosti (popisuje to, jak se otáčí). Jsou to tedy velmi jednoduché objekty – nejjednodušší v celém vesmíru. Někdy se říká, že „černé díry nemají vlasy“. Jako „vlasy“ jsou přitom míněny ostatní (nepozorovatelné) vlastnosti těchto podivuhodných objektů.

  • vhodné od 12 let
  • délka představení 55 minut
  • součástí je prohlídka umělé oblohy
  • English audio available

Černé díry: Neznámé horizonty 2D představí jednotlivé typy těchto exotických objektů a způsob jejich vzniku. Jakkoli se jedná o nejtemnější útvary ve vesmíru, přece jen existují způsoby, jak je pozorovat. Obrazově neuvěřitelně pestrý příběh o těchto podivuhodných jevech přichází z madridského planetária, s velkým úspěchem byl uveden na Fulldome Festivalu Brno 2023. Brno je první digitárium v České republice, kde tuto výpravnou férii zažijete.