Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

VĚDA@BRNO#JMK

V pondělí 6. května 2019 se v průběhu Science Party Brno 2019 – v krásných prostorách Otevřené zahrady – sešly tři desítky brněnských propagátorů vědy, techniky a historie, aby nastínily další spolupráci v roce 2019 a následujících. Pokud totiž všechno vyjde, mají se Brňáci a Jihomoravané na co těšit.

To, že neumíráme na banální nemoci, že cestujeme z jednoho kontinentu na druhý, že téměř srůstáme s počítači, máme k dispozici světlo ve dne i v noci, máme co jíst a pít, žijeme dvakrát déle než naši předci… to všechno je výsledkem usilovné práce mnoha a mnoha generací zvídavých lidí, vědců všeho druhu. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a koordinátor pro popularizaci vědy a techniky v Jihomoravském kraji

Jihomoravský kraj v roce 2019 podpoří hned několik klíčových akcí, které jsou založeny na interaktivním a hravém přístupu k návštěvníkům. Například Mendel je… vědec v červenci 2019, Festival vědy počátkem září, Noc vědců o pár týdnů později, festival vědy, umění, technologií a makerů Prototyp anebo Svátek světla u příležitosti zimního slunovratu.

Mezi podporované akce patří i Science Party 2019, která proběhla v těchto hodinách, v pondělí 6. května v podvečer v prostorách Otevřené zahrady. Celkem na ni vystoupilo 17 partnerů, všichni na stěžejní téma VODA, přednášeli zde přední odborníci z brněnských vědeckých institucí a z Asociace pro vodu České republiky, dorazilo kolem šesti stovek osob.  Součástí večera byla panelová diskuze mladých vodních profesionálů (YWP CZ). Hlavním přínosem však byla aktivní účast partnerů napříč vědeckým, soukromým i neziskových sektorem.

Chceme přivést vědu blíž k lidem a ukázat jim, proč je důležitá, jak se dotýká jejich každodenního života. Sledujeme velký zájem o různé dny otevřených dveří, ale rádi bychom ukázali, že vědci nejsou jen podivní lidé zavření ve svých laboratořích, ale umí se také bavit a umí i bavit vědou. Markus Dettenhofer, výkonný ředitel CEITEC

Propagaci vědy, techniky i historie samozřejmě podporuje statutární město Brno. V nejbližších měsících se rozhodne o pojmenování Uličky Kurta Gödela, což je spojnice kolmé na ulici Pekařskou, ústící do parku Studánka. Tedy za rohem rodného domu Kurta Gödela. V lednu 2020 se připravuje velká, mezinárodní konference právě o této výjimečné brněnské osobnosti.

V průběhu setkání brněnských popularizátorů vědy, techniky i historie bylo oznámeno také pokračování a rozšíření projektu Prvňáčci v říši vědy, díky kterému jihomoravští prvňáčci první den školního roku dostanou volné vstupenky do několika institucí – například Archeopark Pavlov, Hvězdárna a planetárium Brno, Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity v Brně, Muzeum brněnska, Technické muzeum v Brně, VIDA! science centrum. Dohromady se mohou nejmladší žáci těšit na více než 50 tisíc vstupenek!

Náš moderní svět nespadl shůry, měli bychom si to každý den připomínat. A také pomáhat rozvoji kritického způsobu myšlení. Proto se od letošního roku budeme společnými silami angažovat i v propagaci významné brněnské osobnosti – Gregora Mendela. Jeho jméno znají snad všichni, ale ruku na srdce, kolik obyvatel Brna vysvětlí, co všechno fakticky dokázal? Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a koordinátor pro popularizaci vědy a techniky v Jihomoravském kraji

— 

Setkání popularizátorů vědy, těsně před začátkem Science Party, se mj. zúčastnili zástupci těchto institucí… Muzeum Brněnska, Jihomoravské inovační centrum, ÚDiF, TESCAN, magistrát města Brna, Masarykova univerzita, Mendelovo muzeum, VIDA! sience centrum, Bioskop, Akademie věd České republiky, Hvězdárna a planetárium Brno.

Součást projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.