Příběh Sluneční soustavy
Umělou hvězdnou oblohu, na rozdíl od planetária, zde neuvidíte. Sál exploratoria ovšem nabízí unikátní procházku fascinujícím příběhem Sluneční soustavy. Návštěvníci se během ní seznámí s moderním pohledem na okolí naší planety, sáhnou si na meteorit starý 1 milion roků a s pomocí audiovizuálního systému, který nemá ve střední Evropě obdoby, budou putovat napříč prostorem i časem. K dispozici je také série mechanických exponátů demonstrujících různou tíži stejných předmětů na různých tělesech ve vesmíru, model Foucaultova kyvadla, vlivu odstředivé síly na tvary kosmických těles, model atmosfér plynných planet včetně vodního “tornáda”.
„Právě model vodního tornáda je jednou z novinek této sezóny,“ komentuje autor expozice Pavel Gabzdyl. „S vírovými jevy se totiž setkáme jak v atmosférách planet, tak u hvězd a oblaků mezihvězdné látky. Například v atmosféře Slunce jsou pozorovány útvary podobné pozemským tornádům – velikostí ale předčí celou naší planetu. Tvoří je přitom plyny rozžhavené na miliony stupňů Celsia a pohybující se rychlostí více než 100 tisíc kilometrů v hodině.“
Zpestřením je i exkluzivní průvodce exploratoriem, který si mohou návštěvníci koupit a jenž doplňuje a rozšiřuje i tak rozsáhlé informace uvedené v expozici. Samozřejmostí je anglická i německá verze.
V Příběhu Sluneční soustavy je možné z blízka také studovat různé zkameněliny, meteorická skla či vzácné druhy meteoritů. Expozicí provádí zkušený moderátor, který zodpoví i případné zvídavé otázky.