Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Podívejte se na padající hvězdy

Podívejte se na padající hvězdy

V následujících dnech se můžeme podívat na úžasné divadlo – na nebi bude k zahlédnutí až několik desítek meteorů.

Smrt v plamenech

Co se stane s drobným prachovým zrnkem, které rychlostí několika desítek kilometrů za sekundu přiletí z prázdného vesmírného prostoru a srazí se zemskou atmosférou? Nic zvláštního. Prudce se ohřeje a vzápětí vypaří. Má-li ale takové smítko hmotnost alespoň desetiny gramu a střetne se s naší planetou v noci, můžeme zahlédnout světelný doprovod jeho zániku. Na nebi zazáří meteor anebo lidově řečeno uvidíme „padat hvězdu“.

Abychom byli korektní, meteor ve skutečnosti představuje sloupec plazmatu (tvoří jej ionizované a excitované atomy rozprášeného kosmického prachu), který vzniká v zemské atmosféře v okolí průletu onoho drobného prachového zrnka. Ojedinělé meteory ale byly pozorovány i v atmosféře Marsu a Jupiteru.

Odkud se berou?

Jedná se o směsici pozůstatků z dob, kdy vznikala Sluneční soustava, zbytků po kolizích planetek z hlavního pásu a především po průletech kometárních jader kolem Slunce. Je prokázáno, že některé pocházejí z Měsíce, Marsu, Merkuru a planetky Vesta.

Občas však můžeme meteorů zahlédnout výrazně více. Třeba mezi 9. a 13. srpnem, kdy planeta Země proletí nejhustší částí oblaku drobných částic, které se v minulých staletích uvolnily z jádra komety Swift-Tuttle. Jelikož se nám bude zdát, že tyto „padající hvězdy“ vylétají jakoby ze souhvězdí Persea, označují se jako Perseidy. Lidově též slzy svatého Vavřince.

Nejvíc jich uvidíme z pondělí 12. na úterý 13. srpna mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Lov vám navíc zpestří souhvězdí letní oblohy a za rozbřesku i planety Jupiter, Mars a Merkur.

Jak pozorovat Perseidy?

Sledovat meteory není obtížné. Letošní návrat Perseid nebude rušit Měsíc. Proto se za jejich lovem vydejte někam pod tmavou oblohu, s dobrým výhledem na jihovýchod. Ve spacáku ulehněte na lehátko, nebo si sedněte do křesla. Budete-li mít štěstí, můžete mezi půlnocí a ránem zahlédnout až několik desítek padajících hvězd.

Kde nalézt více informací?

Hvězdárna a planetárium Brno, která se nachází v centru přesvětleného města, bude zavřena.

Na stránce http://www.facebook.com/hvezdarna.brno se však můžete podělit se svými úlovky. Na stejném místě je i orientační mapka.

Na stránce http://www.vedmag.cz/ bude zveřejněno video na totéž téma.