No, moment, moment!
Hvězdárna a planetárium Brno spolu s grafickým studiem Petra Hlouška dokončuje první, ryze český pohádkový příběh určený pro speciální projekční systémy digitálních planetárií. Příběh Se zvířátky o vesmíru má premiéru v únoru 2015.
- Podívejte se na reportáž z natáčení…
Myšák všechno ví
O čem že vypráví chystaný pohádkový příběh? Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali hvězdářskou základnu. Všechno je pro ně nové, nikdy nic podobného neviděli, a když vidí startovat raketu, jsou z toho úplně paf. Nikdo netuší, o co by se mohlo jednat, a tak vymýšlí jeden bláznivý nápad za druhým. A snad by se tam dohadovali dodnes, kdyby nepotkali chytrého myšáka, který jim vše vysvětlil. A protože myšák strávil celý život mezi vědci na hvězdářské základně, ví toho o vesmíru opravdu hodně.
Ambicí Hvězdárny a planetária Brno je položit základy tvorby speciálních představení v tzv. celooblohové projekci. Z vlastní zkušenosti víme, že nejvděčnější jsou právě malí diváci. Mnohdy zcela propadnou iluzi, že se skutečně ocitnuli uprostřed pohádkového příběhu. Jelikož promítáme na 17 metrů velkou, kulovou plochu, mají diváci pocit, že je projekce třírozměrná. Výsledný zážitek je pak mnohonásobně intenzivnější než v klasickém kině. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno
Technicky složitý projekt
Pohádkový příběh Se zvířátky o vesmíru je nejen ryze český, ale dokonce brněnský projekt. Výsledné představení kombinuje záběry několika klasických loutek s virtuálními animacemi. Autorem scénáře je David Koval z Hvězdárny a planetária Brno, dramaturgem je Jan Šotkovský. Design loutek navrhl brněnský kreslíř Dalibor Krch, vyrobeny byly v dílnách Divadla Radost, jehož herci loutky také vodily. Hlas hrdinům propůjčili herci Městského divadla Brno. Výslednou kompozici vytváří grafické studio Petra Hlouška.
Téma pohádky se mi líbí, jelikož nenásilným způsobem popularizuje vědu mezi nejmenšími diváky. Aby se pak jako dospělí vědy nebáli. Také se jedná o výzvu pro naše studio … Pracovat v rozlišení 8x vyšším než je HD televize, dokonce dvojnásobně vyšším, než je rozlišení současné novinky 4k televize, to je výzva. A zároveň technický oříšek. Celkový objem výsledných obrazových dat je téměř 700 GB. Na rozdíl od běžného videa, kde se díváte na obraz kukátkem, tady pracujete s celým prostorem kolem diváka, nedá se tedy například zoomovat. Náš první počin považujeme za vstup do světa FullDome, jsme tedy opatrní, možná konzervativní. Ale těšíme se, až nabyté zkušenosti uplatníme v dalších projektech. Petr Hloušek, grafické studio Petra Hlouška
Petr Hloušek a Dalibor Černák ve svém studiu pracují především na scénografiích a projekcích určených pro divadla a to jak v České i Slovenské republice, tak v ostatních evropských zemích. Představení Popelka na ledě (scéna a projekce) vidělo více než půl milionu diváků. Petrova scéna a projekce Mary Poppins pro Městské divadlo Brno, stejně jako jeho návrhy téhož představení v Reykjaviku se dočkaly řady nominací. Petr Hloušek získal za projekce k představení Podivný případ se psem Městského divadla Reykjavik islandskou divadelní cenu Gríman. Svůj úspěch na tomto poli dokázali i při tvorbě scény a projekcí pro newyorské představení Revolution in elbow of Ragnar Agnarson, které mělo premiéru na Manhatanu v srpnu 2014.
Hvězdárna a planetárium Brno provozuje nejnavštěvovanější digitální planetárium v České republice. Jen v posledním roce ji navštívilo 145 tisíc návštěvníků, z toho 110 tisíc zavítalo na pořady právě v digitáriu. V roce 2014 uvedlo hned šest představení – pro školní výpravy i nejširší veřejnost. Jednalo se o vlastní produkci, koprodukci i licencované pořady ze zahraničí.
Pohádkový příběh Se zvířátky o vesmíru – první český pohádkový příběh pro digitální planetária – má premiéru v sobotu 31. ledna 2015. Předpokládá se vznik i anglické verze pro zahraniční projekční sály.