Od pondělí do čtvrtku u nás probíhá mezinárodní konference Galaxies at Crossroads: Outflows and IMF in the VLT/ELT/ALMA/JWST era. Proto máme bohužel pro normální lidi zavřeno.
Léto pod hvězdami
Není nic romantičtějšího než pozorování letního hvězdného nebe. Navíc s milým výkladem a s pomocí moderních astronomických dalekohledů s průměrem objektivu až 35 cm.
- Aktuální program, rezervace, e-vstupenky a další www.hvezdarna.cz/program
Výlety do vesmíru
Na počátku července budeme zvečera na Kraví hoře pozorovat dvě krásné planety naší Sluneční soustavy – naoranžovělý Mars a prstenci ozdobený žlutobílý Saturn, u kterého si prohlédneme i několik jeho nejjasnějších měsíců. V průběhu prvního červencového týdne se do blízkosti obou planet dostane i srpek dorůstajícího Měsíce. Pohlednou nebeskou kompozici doplní i jasná hvězda Spica ze souhvězdí Panny.
Ponoříme se však i do vzdáleného vesmíru! Navštívíme barevné dvojhvězdy, jiskřivé hvězdokupy i éterické mlhoviny a galaxie. Už jste někdy viděli dvojhvězdu Albireo ze souhvězdí Labutě? Nebo kulovou hvězdokupu M 13 z Herkula? A co třeba planetární mlhovinu Činku z Lištičky či dvojitou otevřenou hvězdokupu z Persea?
První dny srpna budou ovlivněny dorůstajícím Měsícem, proto se dalekohledy zaměří také na našeho nejbližšího souputníka, jehož povrch je doslova posetý krátery různých velikostí. V noci z 12. na 13. srpna se dočkáme maxima meteorického roje Perseid – na tyto padající hvězdy je ale nejlepší výhled z nějakého krásného místa s tmavou oblohou mimo Brno.
Léto je také ideálním obdobím pro pozorování družic. Bude-li nám přát štěstí, proletí nad naší hlavou třeba Mezinárodní kosmická stanice nebo některá z nápadných telekomunikačních družic Iridium.
Pozorování večerní oblohy probíhají na Hvězdárně a planetáriu Brno ve středu, čtvrtek a pátek od 21.30 (v červenci), resp. od 21.00 (v srpnu). V případě nepříznivého počasí je připraven náhradní program v sále malého planetária.
Pozorování Slunce
V srpnu se můžete přijít podívat i na naši denní hvězdu Slunce, která se nyní nachází v období zvýšené aktivity. Je tudíž velmi pravděpodobné, že za pěkného počasí budeme moci pozorovat sluneční skvrny a mimořádné i protuberance (výtrysky žhavého slunečního materiálu nad sluneční povrch). Pozorování Slunce probíhá pouze v srpnu každou středu, čtvrtek a pátek a začíná v 16.00.