Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Léto pod hvězdami

Není nic romantičtějšího než pozorování letního hvězdného nebe. Navíc s milým výkladem a s pomocí moderních astronomických dalekohledů s průměrem objektivu až 35 cm.

Výlety do vesmíru

Na počátku července budeme zvečera na Kraví hoře pozorovat dvě krásné planety naší Sluneční soustavy – naoranžovělý Mars a prstenci ozdobený žlutobílý Saturn, u kterého si prohlédneme i několik jeho nejjasnějších měsíců. V průběhu prvního červencového týdne se do blízkosti obou planet dostane i srpek dorůstajícího Měsíce. Pohlednou nebeskou kompozici doplní i jasná hvězda Spica ze souhvězdí Panny.

Ponoříme se však i do vzdáleného vesmíru! Navštívíme barevné dvojhvězdy, jiskřivé hvězdokupy i éterické mlhoviny a galaxie. Už jste někdy viděli dvojhvězdu Albireo ze souhvězdí Labutě? Nebo kulovou hvězdokupu M 13 z Herkula? A co třeba planetární mlhovinu Činku z Lištičky či dvojitou otevřenou hvězdokupu z Persea?

První dny srpna budou ovlivněny dorůstajícím Měsícem, proto se dalekohledy zaměří také na našeho nejbližšího souputníka, jehož povrch je doslova posetý krátery různých velikostí. V noci z 12. na 13. srpna se dočkáme maxima meteorického roje Perseid – na tyto padající hvězdy je ale nejlepší výhled z nějakého krásného místa s tmavou oblohou mimo Brno.

Léto je také ideálním obdobím pro pozorování družic. Bude-li nám přát štěstí, proletí nad naší hlavou třeba Mezinárodní kosmická stanice nebo některá z nápadných telekomunikačních družic Iridium.

Pozorování večerní oblohy probíhají na Hvězdárně a planetáriu Brno ve středu, čtvrtek a pátek od 21.30 (v červenci), resp. od 21.00 (v srpnu). V případě nepříznivého počasí je připraven náhradní program v sále malého planetária.

Pozorování Slunce

V srpnu se můžete přijít podívat i na naši denní hvězdu Slunce, která se nyní nachází v období zvýšené aktivity. Je tudíž velmi pravděpodobné, že za pěkného počasí budeme moci pozorovat sluneční skvrny a mimořádné i protuberance (výtrysky žhavého slunečního materiálu nad sluneční povrch). Pozorování Slunce probíhá pouze v srpnu každou středu, čtvrtek a pátek a začíná v 16.00.

Nabídka pro příměstské tábory

Hvězdárna a planetárium Brno v červenci a srpnu 2014 nabízí speciální pořad pro příměstské tábory. Léto na konci vesmíru slibuje prohlídku umělé oblohy, návštěvu interaktivní expozice a za jasného počasí pozorování Slunce.

Co návštěvníci zažijí?

Táborníci se v sále malého planetária podívají na pohádkový příběh s astronomickou tématikou (anebo pořad pro starší diváky). Na něj naváže komentovaná procházka „hvězdnou oblohou“. Dozví se, jak se jmenují nejjasnější hvězdy a nejnápadnější souhvězdí letní oblohy, kde lze nalézt planety Sluneční soustavy, jak pozorovat umělé družice anebo meteory, co je to Mléčná dráha. Také si ukážeme Polárku a způsob, jak se s její pomocí orientovat v přírodě.

Poté se v sále exploratoria projdou fascinujícím příběhem Sluneční soustavy. Táborníci se seznámí s moderním pohledem na okolí naší planety, dotknou se meteoritu starého přibližně 1 milión roků a s pomocí unikátní audiovizuální koule poznají nejen Zemi z nadhledu.  Součástí expozice je série exponátů demonstrujících například různou tíži stejných předmětů na různých tělesech ve vesmíru, Foucaultovo kyvadlo, vliv odstředivé síly na tvary kosmických těles, model atmosfér plynných planet či vodní tornádo.

Nakonec se za příznivého počasí s pomocí moderních dalekohledů podívají na Slunce a sluneční skvrny. Bude-li zataženo, ukážeme si alespoň astronomické přístroje.

Jak si návštěvu objednat?

Prohlídku si lze objednat na telefonním čísle 541 321 287 (v pracovní dny od 7.30 do 15.30 hod.) anebo na e-mailové adrese e-mail@hvezdarna.cz. Jednotné vstupné 150 Kč/osoba uhradíte při příchodu na Hvězdárnu a planetárium Brno, event. fakturou. Komponovaný pořad je určen vždy pro jednu výpravu 10 až 30 návštěvníků ve věku od 7 do 15 let a jejich doprovod.