Krása fyziky / fyzika krásy
O výstavě
Fyzikální jevy jsou všude kolem nás a ovlivňují náš život na každém kroku, ať jsme si toho vědomi nebo ne. Třeba už v tom, jak zde stojíme a díváme se na fotografie, se uplatňuje řada fyzikálních principů od tření mezi nohama a podlahou přes stabilitu těla díky napětí ve svalech až po vlastnosti světelných vln přenášejících obraz do oka. Kromě toho jsou fyzikální jevy mnohdy velice krásné. Tisíce kapiček rosy na pavoučí síti, kterým povrchové napětí dává kulovitý tvar, kouř z právě sfouknuté svíčky vytvářející ve vzduchu fantastické tvary nebo vlny na rybníku po dopadu dešťových kapek, to je jen několik příkladů.
Cílem této výstavy je ilustrovat krásu fyzikálních jevů kolem nás. A také inspirovat diváka, aby se naučil více si jich všímat, protože kolem mnoha těchto pozoruhodných a krásných úkazů často procházíme bez povšimnutí. A v neposlední řadě může být výstava zdrojem nápadů pro vlastní fotografickou tvorbu návštěvníků.
Výstava je přístupná ve foyer Hvězdárny a planetária Brno v době otevíracích hodin, např. tedy před pořady na hvězdárně či v planetáriu. Vstup zdarma.
O autorovi
Autorem většiny fotografií a textů je profesor Tomáš Tyc z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Už od dětství rád pozoroval fyzikální jevy v běžném životě, velkou inspirací mu k tomu byla kniha Zajímavá fyzika od J. Perelmana. Podle této knihy pojmenoval i předmět, který už dvanáct let na fakultě vyučuje a který je velmi oblíben nejen mezi studenty fyziky – polovina z každoroční stovky studentů, kteří si jej zapisují, studují nefyzikální obory. V roce 2005 započal Tomáš Tyc ve zdejším planetáriu předvádění fyzikálních show pro veřejnost. V této tradici pokračují i jeho spolupracovníci z fyzikálního divadla Údif. Ve svém fyzikálním výzkumu se Tomáš Tyc zabývá hlavně optikou, konkrétně teorií neviditelnosti a dokonalých čoček.
Tomáš Tyc už dlouho rád fotografuje, především přírodu. Propojení této záliby s fyzikou vytvořilo vynikající kombinaci, jejíž výsledky můžete vidět na této výstavě. Mnoho ze snímků, které zde vidíte, vzniklo za podpory Ministerstva školství v rámci dvou projektů FRVŠ a lze je shlédnout i na stránkách zajfyz.physics.muni.cz. Na řadě snímků se kromě T. Tyce podíleli i další fotografové – v abecedním pořadí Jiří Bartoš, Ondřej Hlouša, Jan Pavelka, Martin Plöschner, Ondráš Přibyla, Martin Šarbort a Jan Vlach. Všem patří velký dík.