Menu English

Jupiter se schová za Měsícem

V neděli 15. července ráno vytvoří úzký srpek Měsíce, planety Venuše a Jupiter, hvězda Aldebaran, hvězdokupy Hyády a Plejády nízko nad východním obzorem unikátní nebeské seskupení. Aby toho nebylo málo, ve stejné době Měsíc dokonce Jupiter a jeho čtyři satelity nakrátko zakryje.

Unikátní úkaz začne po půl čtvrté hodině ráno, kdy za osvětlenou, severní částí měsíčního disku zmizí Jupiter. Zhruba po tři čtvrtě hodině, již za svítání, bude naopak viditelné, jak Jupiter i jeho měsíce postupně vystoupí zpoza neosvětleného měsíčního kotouče.

Celý zákryt Jupiteru Měsícem proběhne nízko nad východním obzorem, Jupiter vychází kolem druhé hodiny ranní, proto je nezbytné vydat se za pozorováním na vyšší kopec s dobrým výhledem. Alespoň v případě Jupiteru bude zákryt snadno viditelný i bez dalekohledu, pouhýma očima. S pomocí jakéhokoli přístroje ale zahlédneme nejen čtyři Jupiterovy satelity, nýbrž také pozvolna miznoucí a poté se opět objevující kotouč planety. Za hranu měsíčního disku bude putovat necelé dvě minuty.

Z kapacitních důvodů je Hvězdárna a planetárium Brno v neděli 15. července 2012 pro veřejnost uzavřena. V případě příznivého počasí ale bude zajištěn on-line přenos záznamu celého úkazu na www.hvezdarna.c (zde již nyní najdete také další nezbytné informace k pozorování zákrytu, vč. orientační mapky). Komentáře z přípravy pozorování, jeho průběhu a také následných dozvuků lze pak sledovat na www.facebook.com/hvezdarna.brno

Zákryt Jupiteru Měsícem není nijak častým úkazem. Další takové představení se totiž odehraje až 28. listopadu 2019. A uvidíme jej pouze tehdy, když bude pěkné počasí.