Blíže ke hvězdám vystoupá na IMERSA Summit
Hvězdárna a planetárium Brno uvede své představení Blíže ke hvězdám v rámci americké přehlídky IMERSA Summit v Denver Museum of Nature and Science.
V pořadí již sedmý IMERSA Summit je největším setkáním provozovatelů, producentů i vývojářů digitálních planetárií na americkém kontinentě. Cílem je podpora komunikace, spolupráce, experimentů i vzdělávání nových audiovizuálních médií v různých, nestandardních formátech, systémech i funkcích. Během čtyř dní a nocí se návštěvníci festivalu doslova ponoří do světa virtuální reality. Prestižní setkání se odehraje od 16. do 20. března v prostorách Denver Museum of Nature and Science. Tato instituce byla založena již v roce 1900, v současnosti do něj každý rok zavítá 1,5 milionu návštěvníků.
Na přehlídce IMERSA Summit bude uvedeno jen devět představení, které prošly důkladným výběrem. Věnují se návštěvě planetek, snových světů i vizionářských krajin. Jedním z vybraných představení se stalo i Blíže ke hvězdám. Tvůrci – Pavel Gabzdyl a Pavel Karas – při přípravě představení navštívili řadu míst a použili náročné technologie, jejichž vývoj je teprve v plenkách. Vůbec nejvíc materiálu pořídili na Kanárských ostrovech, kde se nachází jedny z nejvýkonnějších dalekohledů na světě a odkud se dají na vlastní oči vidět objekty, které jsou oknem do vzdálených končin vesmíru.
Představení Blíže ke hvězdám ukazuje nejen umělou oblohu digitária, ale především reálné záběry hvězdného nebe. A to jak z měst, ve kterých většina z nás žije, tak i z naprosto odlehlých oblastí s dokonale temným hvězdným nebem. Součástí představení jsou dech beroucí záběry noční oblohy z Cookových ostrovů, Chile, Paříže, Pálavy, Podkrkonoší, hudebního festivalu Colours of Ostrava nebo bezprostředního okolí brněnské hvězdárny.
IMERSA Summit je první mezinárodní prohlídkou, na které bude Blíže ke hvězdám uvedeno. Jedná se tedy o celosvětovou premiéru. Současně také o první pokus, jak by Hvězdárna a planetárium Brno mohla proniknout na mezinárodní trh s představením pro digitální planetária.