Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Výjimečné zatmění a ještě výjimečnější srážka kosmického smetí s Měsícem v přímém přenosu

Výjimečné zatmění a ještě výjimečnější srážka kosmického smetí s Měsícem v přímém přenosu

Úplné zatmění Měsíce je samo o sobě nevšední úkaz. Ale co takhle zatmění okořeněné dopadem malého kosmického tělesa – tzv. meteoroidu – na měsíční povrch? Přemýšlíte, jak něco takového asi vypadá? Pak se podívejte na přiložené video. A buďte ve střehu!


Video na Youtube…

 

Pokud jste si video přehráli, asi tušíte, k čemu ta ostražitost. Zmíněný impakt na něm totiž zabírá jen zlomek sekundy a projeví se coby nápadný světlý bod při levém dolním okraji potemnělého měsíčního disku.

Jedná se o část záznamu, který u příležitosti úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 pořídili pracovníci Hvězdárny a planetária Brno (celý záznam si můžete prohlédnout pod níže uvedeným odkazem). Ale nejen oni. První ze dvou letošních zatmění Měsíce samozřejmě přitáhlo pozornost pozorovatelů po celém světě, a tak není divu, že se se impakt meteoroidu podařilo zachytit na celé řadě videí i fotografií.

Jedním z prvních, kdo na něj ale upozornil, byl Petr Horálek, český astronom, světoběžník, fotograf krás noční oblohy a blízký spolupracovník brněnské hvězdárny, jenž zatmění i impakt pozoroval a fotografoval z Kapverdských ostrovů.

A k čemu tedy na Měsíci vlastně došlo? Popravdě řečeno, zas tak neobvyklá událost to nebyla. Náš kosmický soused je totiž drobnými meziplanetárními tělísky neboli meteoroidy bombardován neustále. K podobnému impaktu jako na přiloženém záznamu na něm dochází každých několik hodin. Málokdy se jej ale podaří zachytit. Nadto v okamžiku, kdy je Měsíc ponořen do zemského stínu v průběhu zatmění!

Těleso, které 21. ledna 2019 přesně v 5:41:43 místního času zakončilo svou pouť vesmírem nárazem do měsíčního povrchu, mělo s největší pravděpodobností průměr několika desítek centimetrů až metrů. Zdá se, že se místo dopadu nachází západním směrem od kráteru Lagrange H. Na potvrzení si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. Není přitom vyloučeno, že stopy po impaktu v budoucnu dohledají citlivé kamery lunární sondy Lunar Reconnaissance Orbiter operující na oběžné dráze Měsíce!