Večer s číslem pí
Večer s číslem pí
Pátek 14. března se slaví den Ludolfova čísla, tedy matematické konstanty pí, která udává poměr obvodu kruhu k jeho průměru. Jako součást našich každodenních životů je číslo pí doslova ikonou moderní doby. Zprávy o jeho nejpřesnějším odhadu fascinují novináře, hraje významné role v mnoha příbězích – ve filmu, hudbě a samozřejmě architektuře. Podle prvních tří cifer zápisu konstanty – tedy 3,14 – se 14. března po celém světě slaví den pí.
Ke všeobecnému matematickému veselí se přidává i Hvězdárna a planetárium Brno. V 18.00 hodin odstartuje přednáška Petra Scheiricha z Astronomického ústavu Akademie věd na téma „Historie navigace“. Na ní pak plynule naváže ochutnávka nového představení Cesta za miliardou hvězd, které se věnuje proměřování vzdáleností ve vesmíru.
Proč se Féničané, Arabové a Vikingové dokázali plavit bez kompasu? Proč se Kolumbus dokázal vrátit z Ameriky bez využití navigace podle hvězd? Co mají zeměpisná délka a šířka společného s délkovým a šířkovým rozměrem? Jak ovlivnilo hledání zeměpisné délky pokrok vědy a techniky v 18. století?Je využití astronavigace výhradní doménou mořeplavců? Na jakém principu funguje a jaké přístroje k ní potřebujeme? Jak se lodi na oceánu navigovaly ještě před pár desítkami let? A jak se navigují dnes? Na to odpoví Petr Scheirich.
Jak se proměřuje vesmír? Jaký význam měla pozorování hvězdného nebe Galileem Galileim, při kterých byl poprvé použit dalekohled? A kdy se podařilo určit vzdálenost první hvězdy, pomineme-li blízké Slunce? Na to odpoví Cesta za miliardou hvězd, představení podpořené Evropskou kosmickou agenturou a Astronomickým ústavem Akademie věd České republiky.
Rezervace na Večer s číslem pí na www.hvezdarna.cz/program
—