Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Vánoční kometa je tady! Možná…

Není vyloučeno, ale také to není zcela jisté, že již za pár týdnů na neb zazáří jasná kometa ISON. Zatím je třeba sledovat, jak se přibližuje ke Slunci. Hvězdárna a planetárium Brno se ale připravuje i na její pozorování…

Komety právem budí pozornost nás pozemšťanů. V minulosti byly považovány za posly špatných zpráv. Dnes víme, že to jsou obří koule vodního ledu, tmavého prachu a nepatrného množství jiných látek, které se při přiblížení ke Slunci zahalí do řídkého oblaku plynu a prachu. Komety před čtyřmi miliardami roků na povrch Země dopravily prakticky veškerou vodu. Ta, ve které se koupeme v moři, dýcháme v podobě vodní páry anebo na ni třeba bruslíme, pochází z pradávných komet. A nejen to. Součástí komet jsou i složité chemické látky, které mohly být základními kameny prvních živých organismů. Není tudíž vyloučeno, že celý život na planetě Zemi pochází právě z komet.

Jednu takovou kometu se podařilo objevit i 21. září 2012. Pojmenování dostala ISON C/2012 S1, zkráceně ISON. Tehdy se nacházela až za dráhou planety Jupiter, avšak další pozorování rychle naznačila, že by mohla na sklonku roku 2013 předvést podivuhodnou podívanou. Podobně jako komety Hyakutake v roce 1996 nebo Hale-Bopp v roce 1997.

Otázka za milion korun: Bude kometa ISON skutečně tak krásná? Těžko říci. Chování komet je totiž v mnohém podobné chování našich domácích mazlíčků – koček. Taky mají ocas a taky si dělají, co sami uznají za vhodné. Přesto ale zkusme chování komety ISON předpovědět.

Tak jak se bude přibližovat ke Slunci, bude se její nápadnost pozvolna zvyšovat. V listopadu ji najdeme na ranní obloze, projde souhvězdím Panny směrem k Váhám a Štírovi. A pak to přijde! Kometa se 28. listopadu 2013 ocitne v těsné blízkosti Slunce – proletí pouze 1,2 milionu kilometrů nad jeho horkým povrchem! Připomeňme, že Země se kolem Slunce pohybuje více než 120krát dál. Povrch kometárního jádra se v té době nakrátko zahřeje až na několik tisíc stupňů Celsia a zcela jistě kolem sebe rozvine čarokrásný chvost, známý z pohádek i dávných příběhů. I když, nezapomeňme na nevyzpytatelné kočičí chování… Může se totiž také stát, že kometa průlet kolem Slunce nepřežije a bezezbytku (a jakéhokoli představení) se rozplyne. Pokud ale průlet přežije, mohla by prosincovou oblohu ozdobit až nadpozemsky krásná kometa.

Jak tento úkaz sledovat?

Za jasného počasí se vydejte na místo s dobrým výhledem až k obzoru, kde neruší pouliční osvětlení. V listopadu a počátkem prosince by měla být kometa ISON viditelná i bez dalekohledu ráno, před východem Slunce, nízko nad jihovýchodním obzorem. Od poloviny prosince ji najdeme večer nad severozápadním obzorem.

Aktuální informace o viditelnosti komety ISON najdete na těchto stránkách nebo www.facebook.com/hvezdarna.brno Ať už to totiž dopadne jakkoli, bude to jistě napínavá podívaná.

Nejen kometa

Hvězdárna a planetárium Brno nabízí nejen pozorování komet. Můžete se přijít podívat i na klasickou oblohu. Během komentovaných procházek uvidíte některá tělesa Sluneční soustavy i objekty mnohem vzdálenějšího vesmíru. Poznáte také nejvýraznější souhvězdí a jména jejich hvězd. Jelikož se každý takový pořad odehrává za jiných podmínek, lze jej určitě navštívit hned několikrát. Jedinou podmínkou je jasné nebe a teplé oblečení! Aktuální program Hvězdárny a planetária Brno najdete na www.hvezdarna.cz/program

Jaký pak strach? Lidé mají komety rádi!

Na jaře 1910 se na nebi objevila Halleyova kometa. Nejen, že předvedla čarokrásnou podívanou, ale současně odstartovala tragikomické divadlo.  V květnu totiž měla naše Země projít jejím chvostem, ve kterém se krátce předtím podařilo odhalit i několik jedovatých plynů. Nemálo lidí z těchto zpráv zachvátila panika, z čehož těžili především prodejci protikometárních deštníků, speciálních pilulek a plynových masek.

V obávané noci z 18. na 19. května 1910, kdy Země prošla kometárním chvostem, se například v Brně na několika místech sešli stovky Brňanů, aby si nadcházející konec světa náležitě užili. Místo výkřiků hrůzy a hysterického pláče se však z brněnských kopců ozývaly salvy smíchu a bujaré veselí. Co na tom, že v osudnou noc ani nemohla být Halleyova vlasatice vidět a že se na obloze neodehrálo nic zvláštního. Dokonce bylo zataženo. Důležité je, že se Brnem šířila dobrá nálada. Možná, že právě tehdy se zrodila květnová tradice festivalů a slavností, při kterých Brňané každoročně vyráží do ulic. Ostatně – HC Kometa Brno nás nenechává chladnými ani dnes.