Menu English

Premiéry digitária Hvězdárny a planetária Brno

V říjnu tohoto roku Hvězdárna a planetárium Brno oslaví své šedesáté narozeniny. U příležitosti tohoto jubilea přináší všem milovníkům vesmíru dvě nová představení pod klenutou oblohou digitária.

Astronom v každém z nás

Jak se odhalují největší tajemství vesmíru? Hvězdárna a planetárium Brno uvádí nové představení digitária – Astronom v každém z nás.

Od okamžiku, kdy se italský přírodovědec Galileo Galilei poprvé podíval dalekohledem na hvězdné nebe, se svět astronomů a jejich techniky dramaticky změnil. Za čtyři století narostly objektivy dalekohledů do obřích rozměrů. A velikost pozorovatelného vesmíru se měří v desítkách miliard světelných let.

Tyto změny jsou ovšem jenom špičkou ledovce. Změnil se totiž hlavně způsob, jakým astronomové pracují. Aby dosáhli co nejlepších výsledků, vyrazili na ta nejodlehlejší a často značně nehostinná místa, opanovali internet, vyvinuli důmyslné systémy na skladování a sdílení informací a zaplavili Sluneční soustavu vesmírnými dalekohledy i robotickými sondami.

Prozkoumáme moderní pozorovatelny uprostřed vyprahlé chilské pouště, rozebereme do posledního šroubku obří vesmírný dalekohled, odhalíme tajemství elektromagnetického spektra a proletíme se rychlostí světla tím největším urychlovačem částic na světě.

Tajemství vesmíru budeme během představení Astronom v každém z nás odhalovat v říjnu vždy ve středu a v pátek v 18.00, v sobotu v 16.30 a 18.00, v neděli v 15.00. Součástí představení je komentované povídání o hvězdné obloze. Vhodné od 12 let.

Zula hlídka: Dobrodružství v čase

Bláznivý pohádkový příběh pro nejmenší? Hvězdárna a planetárium Brno uvádí nové představení digitária – Zula hlídka: Dobrodružství v čase. A pro všechny malé hvězdáře podzimní vydání Krávovin k tomu!

Odvážní komiksáci ze Zula hlídky se v létajícím talíři vydají pozpátku v čase. Někdo špiní naši planetu a oni musí zjistit, kdo to dělá! Následky totiž mohou být katastrofální. Jejich pátrání je nakonec zavede až do doby, kdy vznikala Země a vlastně i celá Sluneční soustava.

Přesvědčíme se, že se planeta Země mnohokrát změnila. Některé proměny jsou téměř neuvěřitelné! V různých časech jsme mohli potkat různé rostliny a živočichy. Kdysi dávno byly třeba oceány zelené a obloha červená. Pak se ale objevili malí živočichové – označovaní jako bakterie, kteří všechno změnili. A tak to šlo pořád dál a dál až do současnosti.

Na cestu v čase se během představení Zula hlídka: Dobrodružství v čase vydáváme v říjnu, listopadu a prosinci v sobotu v 10.00, 13.30 a 15.00, v neděli v 10.00 a 13.30. Součástí představení je komentované povídání o hvězdné obloze. Vhodné od 5 let.

 

My žereme vesmír!

A co vy?

Máte rádi Hvězdárnu a planetárium Brno? Pak nám můžete pomoci s propagací našich aktivit! Pokud budete chtít, můžeme vám občas poslat plakáty a další materiály o Hvězdárně a planetáriu Brno, které někde vystavíte, vyvěsíte, položíte… Tato pomoc s propagací našich aktivit, kromě odhodlání a trochy času, vás nebude nic stát. Pokud chcete, prosím, kontaktujte nás na zpravodaj@hvezdarna.cz

Uveďte, kde budete naše materiály nabízet a jakou máte asi kapacitu. Předem děkujeme! Vaše Hvězdárna a planetárium Brno!