Menu English

picoBalloon Challenge 2019 – odstartováno

picoBalloon Challenge 2019 – odstartováno

Napadlo by vás, že lze postavit balon, který obletí celou planetu? Jistě, už se to podařilo několika dobrodruhům… Jenže ono není potřeba ani moc peněz nebo složité logistiky, jen musíte mít fištróna… A právě o tom je picoBalloon Challenge 2019.

Jako „pikobalón“ se označuje malá elektronická sonda, která je vypuštěna pomocí běžného párty balonku napuštěného vodíkem (anebo heliem). Jelikož je hmotnost sondy velmi malá (do 20 gramů), lze balonek nafouknout tak, aby jeho tah byl jen o málo větší – maximálně 2 gramy (přibližně 0,019 N). Po vypuštění sonda vystoupá do výšky 10 až 15 kilometrů, kde může zůstat až několik týdnů nebo měsíců. Za tu dobu může urazit až několik desítek tisíc kilometrů.

Ještě před několika roky byly takové balónkové sondy z říše sci-fi. Dnes už je dokáží postavit amatéři za cenu několika tisíc korun. Ano, zatím jsou hračkou, ale kdoví, co nám přinese budoucnost? Je to vlastně podobné jako při konstrukci tzv. cubesat, tedy miniaturních umělých družic, dnes už se ale jedná o reálnou technologii, která má celou řadu praktických užití. Proto jsme rádi, že můžeme podpořit právě takovou soutěž. A kdo ví? Třeba se skutečně podaří z Brna obletět celý svět! Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Cílem soutěže picoBalloon Challenge je podpořit konstruktéry takových zařízení – hlavní cenu obdrží ten tým, jehož výtvor vydrží vysílat/vznášet se nejdelší možnou dobu. Do soutěže se přitom přihlásilo hned 15 družstev z řady českých a slovenských škol, stejně jako konstruktéři z Polska anebo Německa.

Neexistuje žádná statistika, ale zřejmě se jedná o první takový závod na světě. Technologie mikrosond vznášejících se týdny v zemské atmosféře je zcela revoluční a stále ještě doménou spíše nadšených amatérů. Zatím toho příliš neumí – zvládnou měřit jednoduché meteorologické údaje a odesílat informace o své poloze. Ostatně není divu – vždyť celá elektronika, vč. baterií má nanejvýš 20 gramů a velikost poštovní známky.

Jak celá soutěž dopadla, bude možné sledovat v dalších dnech na www.hvezdarna.cz/balon

Soutěž organizuje SOSA – Slovak Organisation for Space Activities a Hvězdárna a planetárium Brno. Hlavními partnery jsou Czechinvest a S.A.B. Aerospace.