Mimořádný úspěch digitária brněnské hvězdárny
Mimořádný úspěch digitária brněnské hvězdárny
Od 2. listopadu, kdy bylo otevřeno veřejnosti, zavítalo do konce roku na představení brněnského digitária 26 521 lidí. Brněnská hvězdárna však připravuje velmi atraktivní program také na rok 2014. Unikátní projekční systém digitária totiž umí nejen putovat vesmírným prostorem, nýbrž dokáže nahlédnout i do mikrokosmu či útrob lidského těla. V sobotu 1. února má premiéru představení vhodné pro starší děti – Buňka! Buňka! Buňka! a pořad spíše pro dospělé – NanoKam.
Nové digitárium přivítalo první návštěvníky v sobotu 2. listopadu 2013. Projekt byl zahájen v dubnu 2010. Od roku 2008 investovalo město Brno do obnovy a modernizace hvězdárny celkem 154 milionů korun, z toho 92 mil. Kč na rekonstrukci samotného objektu.
„Předpokládali jsme, že projekt digitária bude úspěšný. Tak veliký zájem veřejnosti je ovšem velmi milý. Špičková projekční technika, kvalitní dramaturgie, efektivní provoz a nové, neméně ambiciózní projekty slibují, že Hvězdárna a planetárium Brno bude v centru pozornosti i v roce 2014,“ uvedl Roman Onderka, primátor statutárního města Brna.
„Digitárium se stalo záchytným bodem pro všechny, kteří milují dobrodružství vědeckého poznání. Chceme být rozsvíceným majákem, jenž vědychtivé návštěvníky spolehlivě navede úskalím strohých vědeckých článků i matoucích agenturních zpráv. Budeme přístavem, ze kterého se vyplouvá na dobrodružné plavby za kulturou, zábavou a poznáním. Staneme se jedním z útesů, na kterém se tříští proudy moderních pověr i pavěd,“ řekl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.
Vstříc novým dobrodružstvím
Minulost roku 2013 odchází, aby uvolnila místo budoucnosti roku 2014. Nová představení, nové formy pořadů, nové okolí – to všechno připravuje Hvězdárna a planetárium Brno. Unikátní projekční systém digitária neumí „pouze“ putovat vesmírným prostorem, nýbrž dokáže nahlédnout i do mikrokosmu či útrob lidského těla. V sobotu 1. února má premiéru představení vhodné pro starší děti – Buňka! Buňka! Buňka! a pořad spíše pro dospělé – NanoKam.
Představení Buňka! Buňka! Buňka!
Představení Buňka! Buňka! Buňka! vypráví příběh 70 bilionů drobných buněk, ze kterých se skládají naše těla. V digitáriu podnikneme fantastickou a mírně ztřeštěnou cestu k těmto drobným stavebním dílkům lidského těla. Poznáme, jak důmyslnou skládačku vytvářejí. Budeme sledovat vznik a vývoj nového lidského života od okamžiku stvoření, tedy splynutí prvních dvou buněk, až do doby těsně před jeho narozením. Prozkoumáme buňky zevnitř, odhalíme tajemství dědičnosti a rozpleteme šifru jménem DNA.
Představení NanoKam
Představení NanoKam nás zase zavede do království bakterií, prvoků, primitivních hub i zvláštních rostlin, jejichž velikost se neměří ani v metrech, ani centimetrech, ani v milimetrech, nýbrž v mikrometrech. Zažijeme cestu do několika krajin mikroskopických rozměrů, kde objevíme neobvyklá stvoření, dech beroucí útvary i jevy, jež dalece přesahují naší fantazii. Zblízka uvidíme živočichy, jejichž armády projdou uchem jehly a jejichž vesmírem jsou naše těla.
Přednášky
Připraveny jsou i přednášky odborníků – vždy ve čtvrtek v 18.00 hodin. V lednu si budeme povídat o nanotechnologiích, polárních oblastech, konci moderní civilizace i o matematickém důkazu existence boha. Ve čtvrtek 30. ledna se pak poprvé uskuteční večer English Only – během kterého bude možné zhlédnout představení Astronaut v původním anglickém znění s hlasem Ewana McGregora.
Na další měsíce roku 2014 jsou připravena mnohá další představení v digitáriu i pořady Hvězdárny a planetária Brno. V polovině roku bude zprovozněna elektronická rozhledna monitorující dění nad městem. Na podzim pak budou položeny základy Brněnské kamenné zahrady – originální expozice geologických vzorků zasazených do historických i přírodovědných souvislostí. Závěrem roku 2014 pak vyvrcholí oslavy 60. výročí oficiálního otevření Hvězdárny a planetária Brno.