Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Kosmonaut Andrew Feustel se zastaví v Brně

Kosmonaut Andrew Feustel se zastaví v Brně

Na pozvání Akademie věd ČR navštívil americký kosmonaut Andrew Feustel se svou paní Indirou Českou republiku. V pátek 12. dubna 2019 zavítá také do Brna a na Hvězdárně a planetáriu Brno vystoupí s přednáškou o svém pobytu ve vesmíru. Symbolicky tak oslaví Mezinárodní den kosmonautiky, který odkazuje na let Jurije Gagarina 12. dubna 1961.

„Akademie věd ČR se podílí v oblasti výzkumu vesmíru na mnoha projektech. Vážíme si proto, že Andrew Feustel přijal pozvání právě od nás. Jde o jeho třetí oficiální návštěvu Akademie věd i České republiky a jsme rádi, že tentokrát program zavítá především do regionů. Je skvělé, že se nám daří popularizovat vědu i tím, že do Česka zveme významné světové osobnosti. A takovou osobností Andrew Feustel bezesporu je,“ pochvaluje si předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

„Je mi ctí potkat se s panem Feustelem, skvělým kosmonautem, který na své cesty do vesmíru vždy bral i nějaký předmět vztahující se k České republice. Brno má ke kosmonautice blízko, provozujeme tu jedno z nejlepších planetárií v Evropě a brněnští vědci i firmy vyvíjejí a vyrábějí součástky do kosmických raket a umělých družic,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Andrew Feustel v Brně

Andrewa Feustela i jeho paní Indiru přijme 12. dubna 2019 po poledni primátorka statutárního města Brna paní Markéta Vaňková. Ve 13.30 hod. následuje neformální beseda s novináři v prostorách Nové radnice na Dominikánském náměstí.

V pozdních odpoledních hodinách se manželé Feustelovi setkají se zástupci akademické obce, od 18 hodin následuje přednáška Andrewa Feustela Příběh kosmonauta ve Hvězdárně a planetáriu Brno. Vstup volný, více informací naleznete na www.hvezdarna.cz.

Příběh Andrewa Feustela

Andrew Feustel navštívil Českou republiku poprvé v roce 2009 po svém letu v raketoplánu Atlantis k Hubbleovu kosmickému dalekohledu, při němž si do osobního balíčku přibalil Písně kosmické Jana Nerudy. Právě během pobytu v České republice se dozvěděl, že poletí podruhé – v roce 2011 v raketoplánu Endeavour na Mezinárodní kosmickou stanici. Při této příležitosti s sebou vzal symbol mnoha generací – postavičku Krtka od výtvarníka Zdeňka Milera. Krtek se tak stal „českým kosmonautem“, jehož prostřednictvím se především děti a mládež seznámily s životem na oběžné dráze.

Vzdělávací program Do kosmu s Krtkem existuje dodnes. Zprostředkoval informace i z třetího letu Andrewa Feustela v roce 2018, kdy strávil na Mezinárodní kosmické stanici přes půl roku, a ve druhé polovině pobytu byl dokonce jejím velitelem. Tehdy s ním opět cestoval český Krtek, tentokrát ale v menším provedení, protože v kabině Sojuz bylo pro cestu na Mezinárodní kosmickou stanici méně místa než v raketoplánu. S sebou vzal i kresbu Měsíční krajina, kterou v roce 1942 v terezínském ghettu nakreslil nadaný židovský chlapec Petr Ginz. Andrew Feustel k dnešnímu datu strávil ve vesmíru 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru.

Andrew Feustel aneb co s sebou vzal do vesmíru

2009, raketoplán Atlantis – Písně kosmické (vystaveny v prohlídkovém okruhu na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově).

2011, raketoplán Endeavour – Krtek astronaut, speciálně vyrobený Moravskou ústřednou Brno, aby vyhovoval podmínkám NASA a mohl letět v osobním balíčku („bydlí“ v České republice, stále jezdí po školách a besedách v rámci vzdělávacího programu Do kosmu s Krtkem).

2018, Mezinárodní kosmická stanice – opět Krtek, tentokrát menší, a především kresba Měsíční krajina, kterou namaloval židovský chlapec Petra Ginz v terezínském ghettu dva roky před svou smrtí.

Akademie věd ČR na organizaci turné Andrewa Feustela a jeho paní Indiry spolupracuje s Velvyslanectvím USA v Praze a Astronomickým ústavem AV ČR. Brněnskou část návštěvy zajišťuje Hvězdárna a planetárium Brno a magistrát města Brna.