Menu English

Future Gate – Festival sci-fi filmů 2018

Future Gate – Festival sci-fi filmů 2018

FG2018

5. ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate 2018 postupně zavítá do pěti měst. Vedle tradiční Prahy, Brna a Ostravy bude festival nově probíhat také v Plzni a Šumperku. Představí to nejlepší z filmových sci-fi novinek, legendární trháky, zajímavé dokumenty, ale i velkolepý koncert, výstavy, workshopy, technologie a zajímavé hosty. Jubilejní ročník bude oslavou žánru, hlavním tématem pro letošní ročník jsou ženy v science fiction. Přijďte se podívat, kdo zachrání svět tentokrát!

Superženy, bojovnice a vládkyně technologií… Zatímco mnohdy v přiléhavém oblečku zachraňují galaxii, stávají se pro jedny objektem touhy, pro jiné inspirací a vzorem. Science fiction nikdy nebylo čistě záležitostí mužů, kteří dobývají vesmír a vládnou světům. I ženy hrály a hrají ve sci-fi velice významnou roli a dokonce stvořily ikony filmového plátna, mezi nimi Ellen Ripleyová, Sarah Connerová nebo Leeloo. Ženy nedobyly jen fiktivní světy, ale i ten náš skutečný, a to na poli vědy a výzkumu. 5. ročník je tak věnován všem ženám, které se zasloužily o pokrok naší civilizace.

V Brně se festival uskuteční na dvou místech. Nejdříve v sále B. Bakaly (21.- 22. 2. 2018) a poté v prostorách Hvězdárny a planetária Brno (23. – 24. 2. 2018). A na co se tedy můžete těšit v brněnském planetáriu? Například na filmovou novinku Saljut – 7, filmový trhák režiséra Luca Bessona s názvem Pátý element, výjimečný dokument Amatéři ve vesmíru a českou legendu Vynález zkázy.

Organizátorem festivalu je nezisková organizace Future Gate. Ta v rámci své činnosti sleduje novinky ze světa science fiction a plánuje je pravidelně zprostředkovat fanouškům žánru a široké veřejnosti. Cílem činnosti Future Gate z.s. je organizace filmových projekcí, přednášek a workshopů, které spojuje tématika filmu, science fiction a budoucích technologií. Na jejich stránkách www.futuregate.cz najdete vše, co jste o Future Gate 2018 chtěli vědět, ale báli jste se zeptat:-)

Amatéři ve vesmíru

23. 2. 2018, 18:00

originální název: Amateurs in Space
režie: Max Kestner
rok: 2016
délka: 80 min

http://vstupenky.hvezdarna.cz/hvezdarna-a-planetarium-brno/myprofile/list/titledetail/5126-pristi-zastavka-vesmir

Dokument sleduje osud dvou přátel, známého dánského vynálezce Petera a Kristiana von Bengstona, a jejich cestu na hranici nemožného. Pokusí se dosáhnout toho, nač vesmírné agentury potřebují miliardy, tedy uskutečnění letu do vesmíru a sestrojení vlastní funkční rakety. Budou schopni obětovat celý život jedinému záměru, nebo se jejich cesty rozejdou a zápal pro věc pohasne? A opravdu může vzlétnout raketa, jejíž součástí není unikátní technologie z NASA, ale normální fén nebo jiné obyčejné, běžně prodejné věci? Splní se jejich dětský sen či se rozplyne v oblacích? Šestiletý projekt s pouhým rozpočtem 56 tisíc dolarů, plný nástrah a konstrukčních komplikací, uvidíme v dokumentu Maxe Kestnera. (dánsky s českými i anglickými titulky)

Pátý element

23. 2. 2018, 20:00

originální název: The Fifth Element
režie: Luc Besson
rok: 1997
délka: 126 min

http://vstupenky.hvezdarna.cz/hvezdarna-a-planetarium-brno/myprofile/list/titledetail/5126-pristi-zastavka-vesmir

Ve 23. století už nevypadá svět tak, jak jej známe, navíc mu akutně hrozí zánik Zlem, čili obří ohnivou koulí. Ve spektakulární filmové vizi Luca Bessona to nebudou mít nečekaní spojenci v boji za přežití lidstva tak jednoduché. Bruce Willis coby taxikář Korben Dallas, krásný pátý element Leeloo čili božská Mila Jovovich s ještě úžasnějším oranžovým přelivem, éterická Diva Plavalaguna a otec Cornelius se budou muset postavit Garymu Oldmanovi v jedné z jeho nejlepších záporáckých rolí a zachránit planetu Zemi. Tahle akční crazy jízda vás bude bavit od první do poslední minuty. A nezapomeňte, že když už všechno selže, nastoupit musí láska. (anglicky s českými titulky)

Vynález zkázy

24. 2. 2018, 15:30

originální název: The Fabulous World of Jules Verne
režie: Karel Zeman
rok: 1958
délka: 81 min

http://vstupenky.hvezdarna.cz/hvezdarna-a-planetarium-brno/myprofile/list/titledetail/5126-pristi-zastavka-vesmir

Kultovní snímek na motivy nesmrtelného románu Julese Verna z rukou jednoho z našich neoriginálnějších režisérů Karla Zemana vás zve za vynálezcem profesorem Rochem. Ten je na pokraji úžasného objevu, jež ale může mít za následek zničení celého světa, dostane-li se k nesprávným lidem. Než jej stačí dokončit, objev se již do nesprávných rukou dostane. Ještě, že má profesor svého asistenta inženýra Harta, který právě včas zakročí a umožní záchranu světa před padoušským hrabětem. Unikátní je na snímku především jeho animace, asi nějak takto by vypadal, kdyby jej natáčel sám Jules Verne. Výtvarná složka totiž vychází z původních ilustrací jeho románů. (česky s anglickými titulky)

Saljut-7

24. 2. 2018, 20:00

originální název: Salyut-7
režie: Klim Šipenko
rok: 2017
délka: 119 min

http://vstupenky.hvezdarna.cz/hvezdarna-a-planetarium-brno/myprofile/list/titledetail/5126-pristi-zastavka-vesmir

Studená válka je v plném proudu. Američané a Sověti soupeří v dobývání vesmíru. Sovětská orbitální stanice Saljut-7 ztrácí v nejnevhodnější moment kontakt se střediskem a hrozí její nekontrolovatelný pád. Tomu je třeba zabránit. Jediný muž schopný na rotující stanici přistát má ale všechny lety do vesmíru zakázány kvůli negativnímu psychiatrickému posudku. Budou sovětští vědci ochotni překročit některé z předpisů a zabránit katastrofě, nebo se naopak nebudou rozpakovat nad možnými lidskými obětmi? Pokud se vám líbil snímek Gravitace, je Salyut-7 sledující skutečné události spojené osudem stanice Salyut-7 filmem přesně pro vás. (rusky s českými i anglickými titulky)