Menu English

DigiFest 2018 klepe na dveře

DigiFest 2018 klepe na dveře

Přijďte na přehlídku nejnovějších a nejzajímavějších filmů pro digitální planetária, které byly natočeny v posledním roce. Již po třetí se v brněnském planetáriu koná DigiFest – o víkendu 9. a 10. června.

http://vstupenky.hvezdarna.cz/hvezdarna-a-planetarium-brno/myprofile/list/titledetail/5126-pristi-zastavka-vesmir

Na počátku 21. století zažíváme úžasné objevy v blízkém i vzdáleném vesmíru, které mají přesah do mnoha přírodovědných oborů. Jsme ale také svědky globálních změn – přírodních i civilizačních. Právě proto musí planetária celého světa poukazovat na sílu vědy, díky které je náš život příjemný. Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna

Jistě se shodneme, že digitální planetárium je úžasné médium – diváci přírodopisné filmy sledují v netradičním formátu, doslova jsou obklopeni obrazem a zvukem. Letošní přehlídka, v pracovní dny pro odborníky, o víkendu pro veřejnost přináší novinky z celého světa. K vidění budou nejnovější pořady z Japonska, Spojených států, Chile, Polska, Německa i Ruska. Řada dalších vznikala v mezinárodní koprodukci. Ty nejlepší pořady přitom můžeme promítnout pouze o víkendu 9. a 10. června. Nikdy jindy. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Do přehlídky bylo dosud přihlášeno 37 filmů z 19 států světa (Polsko, Rusko, Japonsko, USA, Francie, Německo, Ukrajina, Chile, Austrálie, Argentina, Nový Zéland, Řecko, Kanada, Čína, Portugalsko, Anglie, Španělsko, Mexiko, Česko). Pokud byste je chtěli vidět všechny, pak se připravte na 14 hodin nepřetržitého promítání! Celkový objem dat na našich datových úložištích přitom dosáhne 30 terabytů. Což je asi 7000 dévédéček!

Všechny promítnuté filmy se utkají hned o tři ceny – odborné veřejnosti, mezinárodní poroty a ředitele Hvězdárny a planetária Brno. Mezinárodní porotu letos představuje Thomas Kraupe – ředitel Planetária Hamburg, nejnavštěvovanějšího planetária v Německu a vlastně i v Evropě, Yuri Kostenko, výkonný ředitel ukrajinské společnosti vyvíjející software a hardware pro digitální planetária, a Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

Záštitu nad přehlídkou Fulldome Festival Brno i DigiFest převzal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, primátor statutárního města Brna Petr Vokřál a hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Tři vítězné pořady, spolu s dalšími filmy vybranými pracovníky Hvězdárny a planetária Brno, budou ke zhlédnutí v rámci přehlídky DigiFest 2018. Konkrétně se jedná o pořady

sobota 9. června

14.00 Lucia, the secret of the shooting stars

15.00 Expedition Reef

16.00 Passport to the Universe

17.00 HORIZON: Beyond the Edge of the Visible Universe

18.00 Explore

19.00 trojice vítězných filmů přehlídky Fulldome Festival Brno 2018

neděle 10. června

14.00 Our Violent Planet

15.00 Tales of a Time Traveler

16.00 Dimensions – Once Upon Our Reality

17.00 Magnetism: Defending our Planet Defining our Cosmos

18.00 trojice vítězných filmů přehlídky Fulldome Festival Brno 2018

Filmy budou uvedeny v původním znění v anglickém jazyce. Vstup na každou z projekcí je 50 Kč. Vstupenky lze získat na www.hvezdarna.cz/program

Své místo v sále digitária Hvězdárny a planetária Brno každopádně chytněte více než včas!

Tahle příležitost se totiž skutečně nezopakuje!

O čem budou jednotlivé pořady?

Lucia, the secret of the shooting stars
Vladimir, the polar bear and James the penguin, take the path of space aboard the Polaris to study polar auroras. Hit by a meteorite, they crash at the foot of a pre-Columbian pyramid and meet Lucia, hummingbird, passionate about the rocks. She tells them about a legend evoking stones of light … Meteorites, shooting stars, stones of light intrigue them. In order to solve this enigma, they board for the Moon, then the asteroid belt and finally land on a comet nucleus: who has fun throwing stones from space? Hypothesis, observations and analyzis will allow them, on their return to Earth, to find answers to their questions!

Expedition Reef
Embark on a journey into the hidden world of coral reefs in this all-digital planetarium show exploring some of our planet’s most biodiverse—and critically threatened—ecosystems. Dive into the heart of the Academy’s iconic Philippine coral reef tank as thousands of tropical fish flutter by. Travel the globe to explore coral reefs teeming with life and learn how scientists are racing to develop sustainable solutions to protect these vitally important ecosystems for the future. Along the way, discover how corals live, breathe, and reproduce, supporting a quarter of all marine life on Earth and providing critical benefits to human communities in our ever-changing world.

Passport to the Universe
Now in stunning 8K resolution at 60FPS, the American Museum of Natural History’s iconic space show Passport to the Universe has been updated with cutting-edge visualizations of the latest scientific data. Accompanied by the timeless original script, music, and narration by Tom Hanks, Passport to the Universe is a captivating journey across billions of light years from our home planet to the edge of the observable universe.

HORIZON: Beyond the Edge of the Visible Universe
The steps of contemporary cosmology are the history of challenges, which people have been chasing the stars in the: Hubble who discovered other galaxies, Lemaître who proposed the theory of the expansion of the universe, and scientists who had been solving the mysteries of universe. Having Eiichiro Komatsu, a member of WMAP, in a guide, HORIZON is a live action CG drama focusing on the latest cosmological discoveries on the space frontier through the eyes of those scientists.

Explore
Have you ever wondered how a spacecraft can navigate accurately to a space station travelling at 20 times the speed of sound? EXPLORE is the latest production of Maciej Ligowski. The film presents a broad selection of science in a modern and accessible way, in a story that revolves around the ambition to colonise Mars– a topic at the forefront of current trends in space adventure films for the giant screen. High quality visuals, custom composed music, and professional narration all serve a single purpose: to enhance the audience’s immersive experience.

Our Violent Planet
We live out our lives on our planet’s fractured crust, “plates” that pull apart, collide, grind past each other and even sink below one another, producing violent earthquakes, volcanic eruptions and catastrophic walls of water known as tsunamis.

Tales of a Time Traveler
Time travel like never imagined! Explore ancient civilizations. Witness the birth of the universe. Journey to the edge of a black hole. In Tales of a Time Traveler, you will discover that time is not so easily defined. Time is illusive, impossible to hold. It can’t be owned. It can’t be stopped. Time travel surrounds you – from the biological clock in your brain and the changing shadows on a sundial, to the history of life on Earth. Then the story expands to the lives of stars, the time scale of the Big Bang, and the distortion of time by gravity. Narrated by David Tennant.

Dimensions – Once Upon Our Reality
What is “reality”? Is it just the interaction of time, space, particles and forces? A hallucination created by billions of neurons in our body? A mathematical machine? Are there other realities, universes or dimensions? We ask these big questions and aim to transport audiences to fascinating worlds where they find the time and space to think and feel. “Dimensions” further explores the concept of an educational arts and music show. What sticks with audiences is a strong feeling that there may be unexplored realms and worlds in us, and around us, which influence us just as strongly, or even more strongly then what we already know and understand.

Magnetism: Defending our Planet Defining our Cosmos
MAGNETISM is a full dome planetarium show that demonstrates how the Earth’s magnetic field protects our planet from energetic particles from the Sun and galaxy, and how the magnetic field also protects the water in our atmosphere from being swept away by the solar wind. It shows the first aurora seen simultaneously from the ground and from the ISS, and tells about the MMS mission (Magnetospheric Multiscale) and its quest to understand the magnetic connection between the Earth and the Sun. MAGNETISM is produced in collaboration with the Houston Museum of Natural Science, Rice University, and Evans & Sutherland.

Unikátní přehlídka Fulldome Festival Brno

Myšlenka je vcelku jednoduchá – město Brno se vždy prezentovalo jako kulturní a nyní i vědecká metropole, a proto bychom jej rádi obohatili o pravidelný mezinárodní festival filmů do digitálních planetárií. Žádné přednášky, workshopy, odborný program! Jen a pouze projekce nejnovějších pořadů pro digitální planetária. Podmínkou je, že film musí mít uzavřený příběh (až na výjimky nepromítáme školní práce ani videoart), vzdělávací charakter a datum prvního uvedení ne více než 18 měsíců před festivalem.

O tom, že má taková úvaha smysl, svědčí vysoká návštěvnost i pozitivní ohlasy od prvního ročníku. Přehlídka Fulldome Festival Brno – tehdy ještě s přídomkem „středoevropská“ – začala v roce 2014. Autorská představení tehdy pocházela z Austrálie, Japonska, Thajska, Ruska, Ukrajiny, Polska, Německa, Francie a Spojených států amerických. Napříč naší planetou cestovali i producenti jednotlivých pořadů.

Totéž se podařilo zorganizovat i v dalších letech, navíc na odbornou část navázala i veřejná přehlídka DigiFest, na které se promítá výběr těch nejlepších. Představení, které si odnese cenu ředitele Hvězdárny a planetária Brno přitom bývá zařazeno do repertoáru brněnského digitária.

Generálním partnerem Fulldome Festival Brno 2018 je společnost Front Pictures Inc. a RSA Cosmos. Partnery festivalu Evans & Shuterland, GOTO, mapcards.net, Nowatron Elektronik, Planetarium of the University of Santiago de Chile, SkySkan a Spitz. Akci finančně podporuje statutární město Brno. Akci dále podporuje International Planetarium Society a marketingová a destinační společnost SNIP&Co. Fulldome Festival Brno i DigiFest jsou součástí přehlídky STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS.

29873469_10155643575329842_218491707975644368_o