Menu English

Hvězda jménem Slunce – premiéra se blíží

HVĚZDA JMÉNEM SLUNCE – PREMIÉRA SE BLÍŽÍ

Už ve středu 3. října startuje nové představení Hvězdárny a planetária Brno – Hvězda jménem Sluncem. Při té příležitosti si Vám dovolujeme poslat rozhovor s Janem Píšalou, scénáristou a režisérem pořadu.

Představení Hvězda jménem Slunce uvádíme v sále velkého planetária každou středu, pátek a sobotu v 18.00 hodin. Je vhodné pro starší děti i dospělé, nabízet jej budeme také školním výpravám.

Rezervace a předprodej vstupenek: www.hvezdarna.cz

Projekce pro novináře: Uzavřena předpremiéra pořadu Hvězda jménem Slunce, spolu se znovuotevřením zrekonstruované kopule o průměru 7 metrů a vernisáží výstavy o Evropské jižní observatoři, proběhne v úterý 2. října v 18.00 hodin.

 

————–

Rozhovor s Janem Píšalou, autorem nového představení Hvězdárny a planetária Brno – Hvězda jménem Slunce

 

Proč zrovna představení věnované Slunci?

Sluneční téma v planetáriu dlouhou dobu nebylo, takže není na škodu si připomenout, že kromě hvězd z noční oblohy máme nad hlavou také hvězdu jménem Slunce. U Slunce navíc operuje řada sond, které nám zprostředkovávají tak detailní pohled na Slunce, jako nikdy před tím. Jako jeden z důvodů lze zmínit i to, že se právě teď nacházíme v období tzv. slunečního maxima, kdy můžeme pozorovat ve zvýšené míře výskyt slunečních skvrn nebo slunečních erupcí..

Přístroj planetária předvádí nejrůznější věci. Na co se mohou těšit diváci konkrétně v tomto představení?

Tím nejzajímavějším jsou videosekvence ze slunečních družic, díky nimž sledujeme Slunce v podstatě neustále. Zajímá-li vás, kterak se proměňuje sluneční povrch v různých oborech spektra, pak si právě v tomto představení přijdete na své. Slunečními skvrnami počínaje, přes dynamicky se měnící protuberance či mohutné sluneční erupce způsobující na Zemi polární záře.

Jak je to s vlivem Slunce na člověka? Je pravda, že nás může ze slunečních skvrn bolet hlava?

Jelikož v těchto dnech finišuje příprava celého představení, můžu potvrdit, že mě osobně ze Slunce a slunečních skvrn hlava pořádně bolí. Ptáte-li se však na to, zda mezi skvrnami na Slunci a naším fyzickým či duševním stavem existuje nějaká souvislost, pak vás bohužel zklamu… Tyto skvrny na náš zdravotní stav opravdu žádný vliv nemají. Samotné Slunce nás ale samozřejmě ovlivňuje, stačí si třeba vzpomenout na to, jak razantně se mění naše nálada, pokud je třeba čtrnáct dní v kuse zataženo a Slunce vůbec nevidíme…

Kolik času vůbec příprava takového představení zabere?

Tvorba pořadů do planetária se v mnohém podobá tvorbě divadelního představení či filmu. Vzniká námět, rozpracovává a přepracovává se scénář, pořizuje se zvuková nahrávka, tvoří se obraz a programuje se přístroj planetária. Standardně tak jedno představení pohltí půlrok intenzivní práce. I když přiznávám, že současné představení Hvězda jménem Slunce vznikalo a ještě stále vzniká za poněkud dramatičtějších podmínek v horizontu necelých tří měsíců.

Kdy se na představení můžeme přijít podívat? Je vhodné i pro děti?

Představení Hvězda jménem Slunce uvádíme pro veřejnost od 3. října tohoto roku a na programu jej budeme mít přinejmenším do listopadu. Pořad mohou určitě navštívit i děti, ale spíše ty starší, řekněme přibližně od jedenácti let věku.