Menu English

Od pondělí do čtvrtku u nás probíhá mezinárodní konference Galaxies at Crossroads: Outflows and IMF in the VLT/ELT/ALMA/JWST era. Proto máme bohužel pro normální lidi zavřeno.

Blíže ke hvězdám

Hvězdárna a planetárium Brno uvádí výpravné představení Blíže ke hvězdám. Autory scénáře, kameramany a režiséry jsou Pavel Gabzdyl a Pavel Karas. Autorskou hudbu složil Roman Kašník. Text namluvil Richard Krajčo.

 

 

Před více než stoletím, když Jan Neruda psal Písně kosmické, odhlížel každou chvíli od svého kalamáře a papíru a zasněně se díval na oblohu. Nebe poseté třpytivými hvězdami jej naplňovaly inspirací i optimismem – tak jako stovky generací před ním… a ještě pár po něm.

Jak je to ale dnes? Při pohledu na špinavou mlhu, která se rozprostírá nad všemi velkými městy od Los Angeles až po Peking? Rozplizlá kaše naoranžovělé barvy nás odřízla od tmy a zakryla náš výhled do vesmíru.

Obdivovatelé krás noční oblohy a astronomové pátrající po těch největších tajemstvích vesmíru se tak musí za temnou oblohou vydat na nehostinná, těžko dostupná a opuštěná místa. A právě o takových místech vypráví Blíže ke hvězdám,  autorské představení Pavla Gabzdyla a Pavla Karase – pracovníků Hvězdárny a planetária Brno.

Po několika měsících příprav vytvořili naši pracovníci vlastní, původní představení. A ne jen tak ledajaké. Zažijete v něm pohledy na oblohu z těch nejtmavších a nejodlehlejších míst na naší planetě. Pohledy, pro které byste museli cestovat tisíce kilometrů a překonat řadu překážek.  Jde o představení, které ukazuje, o co pod světlou městskou oblohou každou noc přicházíme. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Kvůli představení bylo nezbytné navštívit řadu míst a využít náročné technologie, jejichž vývoj je teprve v plenkách. Vůbec nejvíc materiálu autoři pořídili na Kanárských ostrovech. Toto souostroví je sice známé jako populární turistická destinace s četnými přepychovými hotelovými středisky, představuje ale také úžasnou lokalitu pro pozorování hvězd.

Nachází se zde jedny z nejvýkonnějších dalekohledů na světě a dají se odtud na vlastní oči vidět objekty, které jsou oknem do vzdálených končin vesmíru. To proto, že vzhledem ke své geografické poloze Kanárské ostrovy nejsou dotčeny světelným smogem, který se rozprostírá nad celou Evropou (a nad většinou civilizovaného světa).

Součástí dokumentu Blíže ke hvězdám jsou také původní časosběrné záběry z řady všedních i  nevšedních míst – z Paříže, Pálavy, Podkrkonoší,  hudebního festivalu Colours of Ostrava i z bezprostředního okolí brněnské hvězdárny.

V představení Blíže ke hvězdám jsme chtěli divákům ukázat nejen umělou oblohu našeho digitária, ale především reálné záběry hvězdného nebe. A to jak z měst, ve kterých většina z nás žije, tak i z naprosto odlehlých končin. Součástí představení jsou proto i dechberoucí  záběry noční oblohy z Cookových ostrovů nebo z Chile, které pořídil Petr Horálek, jehož snímky se řadí mezi světovou špičku. Pavel Gabzdyl, spoluautor představení Blíže ke hvězdám

28 nocí, 137 litrů kávy, 16 lokalit, 458 621 snímků, 3 fotografové, 12 566 kilometrů, 4 metropole, 2146 minut videa, 3 vysoké pece, 8 observatoří, 9 verzí scénáře, 56 kg vybavení, 50 terabajtů dat, 40 letenek, 18 svítání, 6 kamer, 2 396 metrů převýšení, 4 250 hodin práce, 0 bouřek, 64 589 hvězd, 27 počítačů, 2 premiéry. Pořizování materiálu pro projekční systém našeho digitária pro nás bylo velkou výzvou. Jako po technické, tak i po logistické a fyzické stránce. Pavel Karas, spoluautor představení Blíže ke hvězdám

Velké poděkování patří Janě Polednikové z Kanárského astrofyzikálního institutu, pracovníkům observatoře Roque de los Muchachos a řídícímu týmu největšího dalekohledu na světě Gran Telescopio Canarias. Natáčení v Dolní oblasti Vítkovice by se neobešlo bez Petra Koudely, Jakuba Švrčka a Tomáše Štuknera. Poděkování patří i Richardovi Krajčovi ze skupiny Kryštof, který pořadu propůjčil svůj jedinečný sametový hlas.¨