Menu English

Pondělí 21. října: Kometa Tsuchinshan-ATLAS slábne a je na hranici viditelnosti bez dalekohledu i na tmavé, světlem nerušené obloze. Pokud si chcete pohled na kometu skutečně užít, musíte utéct z města a vzít si na pomoc triedr nebo jiný malý dalekohled. Nenechte se přitom zmást vytuněnými fotografiemi. Kde ji vlastně hledat? Na bezoblačném nebi od cca 19 do cca 20.30 nad západním obzorem. Přijít také může za námi do parku vedle hvězdárny, kde jsou za jasného počasí připraveny dalekohledy s velkým zorným polem.

Uzavřeli jsme partnerství s Americkým muzeem přírodní historie

Hvězdárna a planetárium Brno v pondělí 15. září 2014 podepsala memorandum o dlouhodobém, vzájemně prospěšném partnerství s Americkým muzeem přírodní historie v New Yorku, jehož součástí je i Haydenovo planetárium. Organizace se domluvily na sdílení vzdělávacích aktivit s astronomickou tematikou, výměně zkušeností z produkce přírodovědných pořadů pro digitální planetária, medializace vědy, stejně jako z příprav a realizace interaktivních expozic.

„Brněnská hvězdárna teď může těžit ze zkušeností a praxe svého amerického protějšku a také ho inspirovat vlastními aktivitami. To ve výsledku ocení diváci a návštěvníci na obou stranách. Příběh vědy nikdy nekončí, a proto je stále co prezentovat, vysvětlovat a ukazovat. Věda může být i zábavou, když se správně podá – a právě v tomto umění se díky partnerovi můžeme hodně zdokonalit,“ řekl primátor města Brna Roman Onderka.

„Je pro nás velkou ctí spolupracovat s jedním z největších přírodovědných muzeí a tím nejlepším planetáriem na světě. Uzavřené partnerství je také oceněním vzdělávacích aktivit, které v Brně realizujeme. Je patrné, že jsme se instalací digitária zařadili do první ligy podobných zařízení ve světě. Digitárium je prostě strojem na zázraky ze světla a zvuku,“ řekl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Americké muzeum přírodní historie (The American Museum of Natural History) v New Yorku je jedno z největších a nejznámějších muzeí na světě. Jeho sbírky obsahují 32 milionů exponátů rostlin, zvířat, fosilií, minerálů, meteoritů a lidských artefaktů, z nichž je vždy vystaven jen nepatrný zlomek. Založeno bylo v roce 1869. Od roku 2000 je součástí muzea i moderní Haydenovo planetárium, které každý rok navštěvuje zhruba 1 milion diváků. Autorská představení Haydenova planetária se řadí mezi nejlepší na světě.

Hvězdárna a planetárium Brno provozuje nejnavštěvovanější planetárium v České republice a jedno z nejúspěšnějších v Evropě. Zabývá se popularizací a medializací přírodních věd, především z neživé přírody, stejně jako velkých vědeckých projektů realizovaných v Jihomoravském kraji. Založena byla v roce 1954, takže se blíží její 60. narozeniny. Od roku 2013 je Hvězdárna a planetárium Brno vybavena planetáriem s unikátní audiovizuální technologií. Tak zvané digitárium diváky obklopí obrazem i zvukem, doslova se stanou součástí děje, který je pak zavádí na ta nejpodivuhodnější místa. Nejen vesmíru, ale také světa fantazie. V roce 2014 přivítalo již 90 tisíc návštěvníků.