Menu English

Úžasné planety

Vydejte se na cestu současnou i minulou Sluneční soustavou a odhalte některá planetární „nej“! V představení pro celou rodinu nahlédneme pod pokličku vzniku Sluneční soustavy a zjistíme, kdy a kde se vzalo Slunce s planetami. Na vlastní oči spatříme ta nejzajímavější zákoutí našeho planetárního systému a podíváme se do míst, kam se doposud odvážily jen meziplanetární sondy. Zkuste se vrátit do školních lavic a vyřešit malý astronomický kvíz! Kdo vyhraje, děti nebo rodiče?

Představení Úžasné planety využívá model vesmírného prostoru našeho digitária. Ten se řadí mezi nejlepší virtuální modely svého druhu, překvapuje věrností i těmi nejmenšími detaily. K přípravě představení musely počítače našeho grafického studia vygenerovat 68 400  jednotlivých „filmových“ políček s rozlišením 16 megapixelů. Každý z nich se generoval v průměru 125 sekund, celé představení tudíž našemu výpočetnímu systému zabralo téměř sto dní strojového času. Jan Píšala, Hvězdárna a planetárium Brno


V představení Úžasné planety diváky čeká putování spalujícím žárem i mrazivými pustinami, vesmírným vzduchoprázdnem i atmosférami hustými tak, že by se daly krájet! Dostanou se nebezpečně blízko planetárnímu otesánkovi, budou kličkovat mezi měsíci, prstenci a planetkami, pronásledovat kypící kometu. Zatočí se jim hlava nad gigantickou bouří, která by klidně pohltila celou planetu Zemi, proletí se nad vrcholkem té největší sopky ve Sluneční soustavě i okrajem toho nejhlubšího kaňonu.

Součástí dobrodružné cesty Sluneční soustavou je i zastávka na planetě Zemi, z níž na aktuální noční obloze zapátráme po nápadných souhvězdích, hvězdách i planetách. Úžasné planety mimořádně uvádíme v únoru vždy o víkendu. Představení v upravené podobě je součástí i nabídky pro základní školy.