Soutěž picoBalloon Challenge 2022 startuje!
Bude čtvrtý ročník soutěže stejně zajímavý jako ty minulé? Nebo ještě víc? Nebude lehké překonat několikanásobný oblet planety nebo sondu, která obsahovala i kameru… Věříme ale, že se o to rozhodně pokusíte! Tímto otevíráme přihlašování do letošní picoBalloon Challenge, která proběhne 25. června na půdě Hvězdárny a planetária Brno ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity.
Co je to picoBalloon?
PicoBalloon je malá elektronická sonda, pověšená na relativně obyčejný balónek naplněný héliem. Sonda je velice lehká a obsahuje různé senzory na měření základních meteorologických veličin – kreativitě se meze ale nekladou. Údaje se získávají rádiovým přenosem ve volných nebo radioamaterských pásmech. V ideálních podmínkách se sonda dostane do výšky klidně až 10 kilometrů, kde se pak vznáší a nechá se unášet prouděním vzdušných mas. Takový picoBalloon představuje velice zajímavou výzvu pro konstruktéry – ať už jde o efektivní práci s hmotností sondy, energeticky šetrné programování nebo rádiovou komunikaci.
Jak se přihlásit?
- Zaregistrujte svůj tým e-mailem zaslaným na piko@hvezdarna.cz
- V přihlášce prosím uveďte:
- jména jednotlivých členů a název týmu nebo volací znak,
- pokud jste ze střední nebo vysoké školy, tak její název,
- e-mail a nejlépe i telefon na šéfkonstruktéra (vedoucího) vašeho týmu
- Uzavírka přihlášek je v úterý 31. května 2022 půlnoci (00:00).
O co se soutěží?
- Konstruktéři nejdéle letícího balonu (anebo posledního vysílajícího a letícího balonu) obdrží cílovou prémii ve výši 1000 euro (resp. ekvivalent v českých korunách).
- Konstruktéři čtyř dalších nejdéle letících balónů obdrží cenu ve výši 200 euro (resp. ekvivalent v českých korunách).
Pravidla soutěže
- Balóny budou postupně vypouštěny v sobotu 2. července z Hvězdárny a planetária Brno. V případě zlého počasí bude soutěž přesunuta na pozdější termín.
- Soutěž je určena pro jednotlivce i družstva, každý přihlášený (jednotlivec nebo družstvo) může zkonstruovat a vypustit 1 sondu.
- Veškeré náklady na účast v soutěži (stavba sondy, cesta, ubytování) si hradí konstruktéři.
- Organizátoři zajistí zdarma plnící plyn (hélium) a balóny Qualatex 36”, které musí účastníci použít. Sondu nelze vypustit na vlastním balónu, včetně vlastního plnícího plynu.
- Každé sondě bude přidělen 1 balón s nalepovacím štítkem. Štítek obsahuje emailovou adresu organizátora a název soutěžícího týmu.
- Pořadí výherců bude určovat celková doba letu.
- Jako celková doba letu se počítá čas od vypuštění po zaslání poslední zprávy o poloze. Pokud nedojde k přihlášení sondy po dobu 240 hodin (10 dní), bude prohlášena za ztracenou.
- Použitá frekvence ani komunikační protokol nejsou stanoveny. Sonda však musí používat takovou komunikaci, aby ji bylo možné zachytit na jakémkoliv místě na planetě, a současně, aby konstruktéři dodrželi zákony a pravidla telekomunikačního provoz (rádiové frekvence) v jednotlivých zemích světa.
- Hmotnost sondy s veškerým příslušenství nesmí přesáhnout 20 gramů. Sondy budou před startem zvážené pomocí přesné váhy. Sondy s vyšší hmotností budou diskvalifikovány a nepřipuštěni ke startu.
- Povinná informace získaná ze sondy musí být alespoň přibližná výška, ve které se nachází. Způsob určení libovolný.
- Průběžně získané informace ze sondy je účastník povinen ihned poskytovat organizátorům soutěže.
- Pořadatel nenese odpovědnost za uvedení nesprávných či nepřesných informací v souvislosti se soutěží (ať už byly způsobené lidským faktorem či technickou vadou).
- Pořadatel upozorňuje, že jakýkoliv úmyslný pokus poškodit nebo narušit legitimní chod soutěže může být kvalifikován jako porušení platných právních předpisů, může vést k vyloučení soutěžícího ze soutěže a může rovněž zakládat právo pořadatele na náhradu způsobené škody.
- Účast v soutěži je dobrovolná. Vítězové budou vyrozuměni po skončení soutěže. Vyplacení odměny je podmíněno písemným souhlasem soutěžících.
- V případě nejasností nebo pochybností má rozhodné slovo ředitel Hvězdárny a planetária Brna. Není proti němu odvolání.