Menu English

Sluneční superbouře 2D

Hvězdárna a planetárium Brno uvádí jedno z nejvýpravnějších představení, jaká kdy vznikla pro digitální planetária. Show Sluneční superbouře nabídne doslova dechberoucí záběry. Během projekce se proletíme oblaky horké plazmy, prokličkujeme magnetickým polem planety Země, ponoříme se pod viditelný povrch Slunce. To vše s podmanivým komentářem Vojtěcha Dyka.

Sluneční letenky chytnete na www.hvezdarna.cz/program

Představení vysvětlí, jakým způsobem Slunce ovlivňuje dění na planetě Zemi. Během přestavby magnetického pole, erupcí a výronů sluneční hmoty vznikají oblaka horké plazmy, která se řítí prostorem Sluneční soustavy rychlostí až několika milionů kilometrů v hodině. Pokud narazí na planetu Zemi, vytváří nejen polární záře, ale přímo zasahuje do našich každodenních životů.

Součástí představení je také unikátní projekce od Pavla Karase, která dokumentuje fantastickou kvalitu slunečních observatoří. Jak důmyslně a jak detailně jsme schopni studovat naši denní hvězdu? A najdeme v blízkém vesmíru stálice podobné našemu Slunci?

„Díky čím dál tím výkonnějším superpočítačům můžeme vizualizovat ještě do nedávna nemožné. K zobrazení interakce slunečního větru s magnetickým polem Země posloužil Blue Waters supercomputer v National Center for Supercomputing Applications. Ten je schopen provést zhruba 10 biliard operací za sekundu. Je tedy zhruba tří milionkrát rychlejší než běžný notebook. Blue Waters také disponuje více než 1,5 petabajty operační paměti, což odpovídá zhruba 300 milionům snímků z digitálního fotoaparátu. Jeho páskové jednotky pojmou až 500 petabajtů dat, což odpovídá zhruba 10 procentům veškerého mluveného slova v dějinách lidstva. Používá se především pro astronomické výpočty a také modelování chování atomů i molekul,“ dodává Donna Cox, ředitelka National Center for Supercomputing Applications, které se podílelo na vzniku Sluneční superbouře.