Menu English

Pondělí 21. října: Kometa Tsuchinshan-ATLAS slábne a je na hranici viditelnosti bez dalekohledu i na tmavé, světlem nerušené obloze. Pokud si chcete pohled na kometu skutečně užít, musíte utéct z města a vzít si na pomoc triedr nebo jiný malý dalekohled. Nenechte se přitom zmást vytuněnými fotografiemi. Kde ji vlastně hledat? Na bezoblačném nebi od cca 19 do cca 20.30 nad západním obzorem. Přijít také může za námi do parku vedle hvězdárny, kde jsou za jasného počasí připraveny dalekohledy s velkým zorným polem.

Bouřící Slunce: Čeká nás globální katastrofa?

V úterý 29. května 2012 se na Hvězdárně a planetáriu Brno uskuteční přednáška prof. Mgr. Michala Švandy, Ph.D. z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky na téma Bouřící Slunce: Čeká nás globální katastrofa?

Sdělovací prostředky nás zahlcují apokalyptickými scénáři souvisejícími se zvyšující se sluneční aktivitou. Některé ze scénářů konce světa v prosinci letošního roku najisto počítají se sluneční erupcí dosud neviděné síly, která uvrhne lidstvo zpět div ne do doby kamenné. Jsou tyto scénáře založeny na reálném základě? Má zvýšená sluneční činnost vliv na život člověka? A máme se zvýšené sluneční aktivity bát? Hledejme odpovědi alespoň na některé otázky složitých vztahů Slunce-Země.

Vystoupení Michala Švandy uzavře přednáškový cyklus 1. pololetí roku 2012.  Za toto období Hvězdárna a planetárium Brno zorganizovala celkem 17 nejrůznějších přednášek, na které zavítalo bezmála tisíc vědychtivých návštěvníků. Z většiny z nich vznikly audio a video záznamy volně přístupné na www stránkách www.hvezdarna.cz