Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Podvečerní pozorování pro děti

Pro malé i velké astronomy připravili pracovníci Hvězdárny a planetária Brno netradiční pozorování podvečerní oblohy od 1. do 22. prosince – každý den kromě neděle – vždy od 17.00 hodin.

„Podmínkou podvečerního pozorování je samozřejmě pěkné počasí. Pokud je zataženo, pak ani našimi dalekohledy na obloze nic nezahlédneme,“ dodává Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „V prosinci se brzo stmívá, takže jsme se letos rozhodli vždy od páté hodiny odpolední zpřístupnit náš velký čočkový dalekohled v otočné, sedmimetrové kopuli.“

Dalekohled v čerstvě zrekonstruované budově má průměr objektivu 20 centimetrů a ohniskovou vzdálenost tři metry. I když má dalekohled bohatou historii, stále patří mezi špičkové astronomické přístroje, pohodlně s ním zahlédnete objekty vzdálené i miliony světelných roků.

„V prosinci může být velmi chladno, a tak jsou podvečerní pozorování pro děti kratší než běžné komentované procházky hvězdnou oblohou“, prozrazuje Jan Píšala. „Počítáme s tím, že si děti prohlédnout kopuli s velkým dalekohledem a při té příležitosti se samozřejmě podívají i na několik objektů blízkého i vzdáleného vesmíru – třeba na dvojhvězdy, hvězdokupy anebo Měsíc, který však bude vidět až koncem prosince. Každý dětský návštěvník od nás navíc obdrží malý astronomický dárek.  Jsou přece Vánoce.“