Menu English

V pondělí 4. prosince obdrží profesor Miloslav Druckmüller za výsledky světového významu při matematickém zpracování obrazu zatmění Slunce Nušlovu cenu. V 17 hodin promítneme film HELIOS právě o panu profesorovi, vlastní ceremoniál spojený s přednáškou začne v 18 hodin. Přijďte se podívat, vstup zdarma.

picoBalloon Challenge 2021 zahájena!

V pondělí 28. června se na střeše Hvězdárny a planetária Brno sešlo 15 týmů z Česka, Slovenska, Polska a Německa, aby se zapojily do netradiční soutěže ve vypouštění héliových balónů…

I když, o balóny až tak úplně nešlo… Spíše o miniaturní sondy, které balóny nesly. Jednotlivé týmy sestavily nejrůznější vysílače, které musely vážit do 20 gramů a jejichž let teď s napětím sledujeme. Některé sondy jsou letos vyjímečně zajímavé. Jedna z nich nese ikonické jméno recycled, protože jde o sondu, která byla nalezena a vrácena majiteli po minulém ročníku soutěže. Týmu BerlinerLuft se povedlo do hmotnostního limitu dostat i miniaturní kameru! Snímky je možné sledovat zde.

V tabulce naleznete názvy týmů a odkazy pro sledování letu jejich sondy. Více informací o soutěži, včetně pravidel naleznete zde.

SP9UOBProject Picoballoon
HinataProbeMAPA
OK1RAJPivon Team
DeadbadgerNoExperience
0K5MPrecycled
Sen MorganpePeak
BASABerlinerLuft
OK1CDJ