Menu English

1. ledna 2012 od 14.00 do 17.00

Program na hvězdárně a v planetáriu

 

Jak se Slunce uzdravilo

Sladká pohádka z třeskuté zimy pod umělou oblohou velkého planetária.
Začátky v 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00 a 16.30

V zimě když napadne sníh a udeří tuhé mrazy, nemůžeme bez čepice nebo pořádného kabátu vystrčit nos. Chytnout rýmu anebo se nachladit může i Sluníčko. Zvlášť, když si nedává pozor a koupe se ve studené vodě. Naštěstí má Sluníčko na obloze dobré kamarády, kteří v takovém případě zavolají na pomoc pana doktora Hamouzka. Jak a čím se takové Sluníčko vlastně léčí? O tom vypráví pohádka „Jak se Slunce uzdravilo“, kterou namluvil František Derfler a ilustrovala Veronika Sochorová. Nové zpracování pod umělou oblohou velkého planetária vytvořili Zuzana Kuljovská a David Koval.

Za vhodného počasí bude 1. ledna 2012 od 14.00 do cca 17.00 přístupná také pozorovací terasa s pěkným výhledem na město Brno.

Praktické informace k novoroční návštěvě
  • Jak se k nám dostanete? Zde najdete všechny nezbytné informace. Nezapomeňte na to, že Dopravní podnik města Brna má 1. ledna mimořádný jízdní řád.
  • Pokladna a celá Hvězdárna a planetárium Brno se 1. ledna 2012 otevírá ve 13.30.
  • Z organizačních důvodů nelze na pohádku rezervovat vstupenky. Sál planetária má kapacitu 200 míst.
  • Na pohádku je jednotné vstupné 30,- Kč, pohádka trvá cca 20 minut a je vhodná i pro malé děti.
  • Na hvězdárně jsou k dispozici nápojové automaty.
  • Bude-li sníh, stojí za to se svézt na sáňkách z Kraví hory někam dolů.
  • V 17.15 se Hvězdárna a planetárium Brno pro návštěvníky zcela uzavírá.
  • Na ohňostroj, který začne v 18.00, je nejlépe se podívat alespoň od krytého bazénu. Přímo kolem hvězdárny totiž v rozhledu vadí stromy.

 

Novoroční Brno – PF 2012

Každoročně zve město Brno své občany i návštěvníky do svátečních ulic a náměstí první den roku. První leden 2012 bude již počtvrté novoročním setkáváním lidí v moravské metropoli při komponovaných akcích NOVOROČNÍ BRNO – PF 2012.

Už od 9 hodin se budou v centru Brna sjíždět brněnští cyklisté a jejich příznivci. V 10 hodin odstartuje z náměstí Svobody cyklistická jízda Brnem, kterou tradičně pořádá TJ Favorit Brno. Cíl jízdy bude na Brněnské přehradě. „Brněnské poledne“ v 11 hodin bude patřit koncertnímu troubení z věže Staré radnice v podání Moravských žesťů.

Od 14 hodin budou otevřeny za novoroční zvýhodněné vstupné Brněnské podzemí na Zelném trhu, výstava Beatlemánie v Moravském zemském muzeu a po rekonstrukci nově otevřená Hvězdárna a planetárium Brno s moderním exploratoriem. Ten, kdo v této době navštíví Mendelovo muzeum a baziliku Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově nám., může poznat badatelskou práci velikána genetiky, ale také si vychutnat majestátnou atmosféru historické baziliky. Návštěvníci si zde prohlédnou nejen tradiční betlém, ale i jeho virtuální podobu připravovanou v kapli baziliky pomocí projekce s Městským divadlem Brno. Ještě před jedním z vrcholů novoročních programů se uskuteční od 16 hodin ve starobrněnské bazilice novoroční mše svatá.

Největší zájem návštěvníků přiláká novoroční ohňostroj v 18 hodin nad brněnskou dominantou – hradem Špilberk. Novoroční ohňostroj 2012 je věnován tematicky Gregorovi Johannovi Mendelovi při příležitosti 190. výročí od jeho narození. Zahájí tak seriál akcí věnovaných světově známé osobnosti působící v Augustiniánském opatství při výzkumech v oblasti genetiky. Stejně jako při mezinárodní přehlídce ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS (probíhá v Brně od roku 1998) bude hudební doprovod ohňostroje živě vysílán z Rádia KISS Hády na frekvenci 88,3 FM. Stačí tedy najít v Brně 1. ledna včas své výhledové místo na hrad Špilberk, naladit si na mobilním přijímači příslušnou frekvenci a od 18 hodin sledovat novoroční ohňostrojné kresby na brněnské obloze provázené hudbou.

Program na Nový rok 2012 vyvrcholí slavnostním Novoročním koncertem Filharmonie Brno v Janáčkově divadle. Brněnská filharmonie připravila pod vedením dirigenta Aleksandra Markoviče koncert „KDO JE IVICA STRAUSS“.

Novinkou letošního 4. ročníku pořadu Novoroční Brno – PF 2012 bude slosování novoročních vstupenek z vybraných programových míst o zajímavé věcné ceny partnerů akce.

  • Hlavním producentem akce je společnost SNIP & Co.