Noc vědců na brněnské hvězdárně
Přijďte zažít neopakovatelnou atmosféru! Tématem letošního ročníku Noci vědců je PROMĚNA.
Proměnné hvězdy a exoplanety (19:00, 21:00)
V digitáriu se ponoříte do hlubin vesmíru prostřednictvím fulldome projekce zaměřené na fascinující svět proměnných hvězd a exoplanet.
Země v proměnách času (18:30, 19:30, 20:30, 21:30)
V přednáškovém sále se během několika tematických bloků dozvíte, jak jsou využívány satelitní snímky z programu Copernicus pro sledování klimatických změn na Zemi. Satelitní data nám umožňují sledovat vývoj na povrchu naší planety v průběhu času a odhalovat dopady globálního oteplování, odlesňování a dalších procesů. Přednášky nabídnou pohled na to, jak satelitní technologie pomáhají vědcům při monitorování změn a predikování budoucího vývoje. Uvidíte konkrétní příklady aplikací těchto snímků v praxi a jejich význam pro globální vědecké studie.
Pozorování večerní oblohy (21:00–0:00)
Večerní pozorování oblohy nabídne možnost nahlédnout na Saturn a Venuši pomocí různých druhů dalekohledů. Vyzkoušíte si pozorování těmito přístroji a uvidíte, jak se obraz stejných nebeských objektů může lišit v závislosti na použité optice. Průvodci vám vysvětlí, proč je rozdíl mezi čočkovým dalekohledem a refraktorem a jak tyto nástroje odhalují rozdílné detaily vesmírných objektů. Budete mít příležitost sledovat fascinující pohled na planety a další objekty noční oblohy, a přitom se dozvědět více o metodách astronomických pozorování. Pouze za příznivého počasí.
Proměny v časoprostoru (18:00–0:00)
Ve foyer hvězdárny se můžete zblízka seznámit s interaktivním gravitačním simulátorem, který ukazuje, jak gravitace působí na časoprostor. Tento unikátní exponát vám umožní lépe pochopit zakřivení časoprostoru, jež způsobují masivní objekty jako například planety a hvězdy. Návštěvníci všech věkových kategorií si budou moci sami vyzkoušet, jak se prostor a čas mění pod vlivem gravitačních sil.
Proměny hmoty (18:00–0:00)
V exploratoriu se ponoříte do tajemství vesmírných jevů, které ovlivňují strukturu a chování hmoty. Prozkoumejte záhady černých děr a gravitačních čoček, které ohýbají světlo a odhalují tak skryté části vesmíru. Součástí expozice bude také mlžná komora, kde můžete na vlastní oči spatřit stopy částic, které neustále prolétají naším prostředím. Na závěr se můžete seznámit s reliktním zářením a jeho odrazem v zrcadlech, který nás přenese zpět až do doby vzniku vesmíru.
Země během 24 hodin (18:00–0:00)
Před budovou hvězdárny na vás čekají velkolepé modely Země, Terralóna a Temnalóna, které znázorňují naši planetu během dne a noci. Tyto nafukovací modely vám názorně ukážou, jak se Země mění v průběhu 24 hodin a jak světlo proměňuje různá místa naší planety. Pouze za příznivého počasí.
Airbrush a výroba placek (18:00–0:00)
Po celou dobu Noci vědců si můžete ve foyer vytvořit vlastní placku s vesmírnou tématikou nebo se nechte ozdobit airbrush technikou. Tato kreativní dílna je ideální pro všechny, kdo si chtějí odnést originální suvenýr z večera.