Menu English

Na Měsíc!

Hvězdárna a planetárium Brno zve v únoru návštěvníky na Měsíc. Její pracovníci připravili nové pořady pod umělou oblohou velkého planetária – pro dospělé i děti – ve kterých hraje hlavní roli právě náš vesmírný soused. Na netradiční výstavě můžete také pátrat po stopách člověka na Měsíci, připraveny jsou i lunární aktivity pro odborníky, stejně jako uživatele internetu.

„Život našeho projekčního planetária, které je v provozu od roku 1991, se chýlí ke konci. Počátkem dubna jej rozmontujeme, aby jej na podzim nahradilo nové digitárium,“ komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „Když jsme uvažovali, jak se důstojně s naším unikátním zařízením rozloučit, napadlo nás podívat se na noční nebe, kterému dominuje právě Měsíc. Představuje nejen ozdobu noční oblohy, ale především je tělesem, které zásadně ovlivnilo vývoj života na Zemi.“

Měsíční podvod? Nová fakta!

„Přistáli lidé skutečně na Měsíci? Kolik úsilí stovek tisíců odborníků možná přišlo vniveč? Jsme schopni dokázat, že se dvanáct pozemšťanů procházelo po povrchu našeho vesmírného souseda? Anebo to bylo všechno úplně jinak?,“ ptají se Pavel Gabzdyl a David Koval, autoři pořadu Měsíční podvod? Nová fakta! „V představení pod umělou oblohou velkého planetária budeme pátrat po největším dobrodružství lidstva. Komentované pásmo málo publikovaných záběrů doplňuje podmanivá hudba a umělá obloha planetária. Pořad se však nevěnuje pouze konspiračním teoriím, ale především samotnému programu Apollo jenž dopravil lidi na Měsíc.“ Představení Měsíční podvod? Nová fakta! uvádíme po celý únor vždy ve středu, pátek a sobotu od 18.00 hodin.

Měsíc u krejčího

„Malé děti určitě potěší naše pohádkové pásmo Měsíc u krejčího,“ zdůrazňuje Zuzana Kuljovská. „V první části příběhu uvidíme, jak se krejčík Jehlička přesvědčil, že ušít šaty pro Měsíc není nic jednoduchého. Poté se vydáme na Měsíc. Co na takovou cestu potřebujeme? A které věci můžeme nechat doma? Nakonec představení se podíváme na legendární animovanou grotesku Kráva na Měsíci, v kvalitě dosud v České republice neuvedené.“ Pohádkový příběh namluvil Zdeněk Junák, ilustroval a animoval Petr Hloušek. Měsíc u krejčího uvádíme každou sobotu ve 14.00 a 16.00 hodin. Mimořádné reprízy jsou připraveny i na brněnské jarní prázdniny.

Měsíc v detailu

„Od roku 1959 se na Měsíci ocitla celá řada pozemských výtvorů. Některé zde měkce přistály a dokonce se částečně vrátily zpět na Zemi. Jiné sem dopadly po vyčerpání pohonných hmot, díky technické závadě anebo záměrně,“ doplňuje Jiří Dušek. „Dnešní kosmické sondy jsou přitom schopny na povrchu našeho souseda vyfotografovat detaily o velikosti jenom několik centimetrů. Po stopách člověka na Měsíci tedy budeme pátrat prostřednictvím volně přístupné výstavy ve foyer Hvězdárny a planetária Brno. Kde přistály výpravy Apollo, kudy jezdily Lunochody a kam se vydaly sondy Luna?“

Měsíc na vlastní oči

„Na Kraví hoře není pouze planetárium, ale také hvězdárna s moderními dalekohledy, které nabízí mimořádný zážitek ze sledování skutečných objektů noční oblohy,“ přidává se Jan Píšala, vedoucí dramaturgického oddělení Hvězdárny a planetária Brno. „Bude-li z večera viditelný Měsíc a bude-li samozřejmě pěkné počasí, podíváme se na krátery, měsíční pohoří i moře. A pokud náš měsíční soused náhodou nebude večer v dohledu, pak namíříme naše přístroje na Jupiter. Také v okolí největší planety Sluneční soustavy totiž můžeme sledovat hned čtyři satelity.“ Pozorování podvečerní oblohy se konají každý den kromě neděle od 19.00 hodin.

Lunární tweety

„Hvězdárna a planetárium Brno tweetuje už několik roků,“ připomíná Tomáš Hladík, který má na Hvězdárně a planetáriu Brno na starosti veškeré internetové aktivity. „Na adrese https://twitter.com/HvezdarnaBrno pravidelně zveřejňuje nejrůznější informace z Kraví hory i okraje viditelného vesmíru. Po celý únor a březen zde uživatelé zachytí ( každý den jednu) zprávu věnovanou Měsíci. Jeho historii, současnosti, významu i budoucnosti.“

Měsíční přednášky

Výjimečné myšlenky, výjimečné přístroje – tak lze charakterizovat cyklus přednášek známých popularizátorů i odborníků, kteří prezentují některé z mnoha vědeckých témat. „Nejinak tomu bude v únoru,“ dodává Josef Forman z Hvězdárny a planetária Brno. „Pozvali jsme totiž odborníky z celé republiky, kteří budou vyprávět o cestách na Měsíc, o tom, co o něm již víme a zda se na něj opět vrátíme. Do Brna také dovezeme vzorky měsíčních hornin.“ Přednášky se konají buď ve velkém planetáriu anebo v poněkud komornějším přednáškovém sále, vždy v úterý od 18.00 hodin.