Menu English

Milujeme vědu

Výjimečné myšlenky, výjimečné přístroje – Hvězdárna a planetárium Brno připravila další cyklus přednášek známých popularizátorů i odborníků. Konají se na Hvězdárně a planetáriu Brno vždy ve čtvrtek od 18.00 hodin. Délka těchto vystoupení často závisí na zájmu tazatelů, jelikož se předpokládá rozsáhlá diskuze, ale nepřevýší 90 minut. Z některých přednášek vznikají video záznamy, které najdete na www.hvezdarna.cz/astroradio

Aktuální program Hvězdárny a planetária Brno najdete na www.hvezdarna.cz Na stejné adrese si můžete rezervovat místo na představení v digitáriu, koupit e-vstupenku apod.

Přehled chystaných přednášek

| vždy ve čtvrtek od 18.00 hodin

 

7. listopadu 2013: RNDr. Jan Pretel, CSc., Klima jako na houpačce

Počasí je v posledních letech poněkud více proměnlivé, než tomu bylo v minulosti. Vedra rychle střídá chlad, po povodních a záplavách přijde hned sucho, časté bouřky a vichřice… Jsou již patrné nějaké významné trendy? Jde o projevy klimatické změny, o které se stále častěji hovoří a která má řadu příznivců, ale i odpůrců? Co můžeme v budoucnu očekávat a může za to všechno člověk?

 

14. listopadu 2013.: doc. RNDr. Jiří Langer, CSc., Kolik je na světě světů?

Vesmír či universum se chápával jako souhrn všeho, co existuje. Kosmologie dvacátého století vytvořila scénář podivuhodně dobře popisující vývoj pozorovaného vesmíru. Dnes, především v důsledku představy inflační fáze ve vývoji vesmíru a kvantové teorie superstrun, se však pozorovatelný vesmír často pokládá jen za jeden z členů obrovské rodiny označované jako multiverzum.

 

21. listopadu 2013: Vít Straka, Mezinárodní vesmírná stanice

Máte rádi příběhy o vesmírných cestách a neohrožených astronautech? Ať už „hltáte“ sci-fi žánr či skutečné vesmírné výpravy, zosobnění Vašich snů není vůbec daleko! Již 15 let totiž krouží kolem Země ohromná vesmírná základna a šest lidí na její palubě šestnáctkrát denně proletí nad našimi hlavami! Co přesně se na stanici děje? Jak vypadá takový běžný den na její palubě? Jaké výhody přináší prostému lidu planety Země? A poletí lidé třeba jednou i na Mars?

 

28. listopadu 2013: prof. Ing. Petr Dvořák, CSc., Co kdybyste mohli žít věčně?

Kmenové buňky jsou extrémně zajímavým objektem vědy a velkou nadějí pro medicínu. Od roku 2007 padly za objevy z oblasti kmenových buněk dvě Nobelovy ceny, z nichž ta druhá z loňského roku je jednou z nejrychleji udělených cen v historii. O kmenových buňkách se mluví jako o zázračném léku na slepotu, rakovinu, stařecké demence, úrazy páteře, srdeční selhání, cukrovku a mnoho dalších onemocnění. Také prý mohou prodloužit život. Je to pravda? Tvrdí to také vědci nebo je to pouhá novinářská fikce?

 

5. prosince 2013: Bc. Leoš Kyša, Může být někdo tak šílený, aby tomu uvěřil?

Je svět ovládán spiklenci? Stojí za velkými událostmi historie konspirace? Pokud ne, proč tomu stále více lidí věří? Jak odhalit pravdu za teoriemi spiknutí? Historiím teorií spiknutí a největším konspiračním teoriím (chemtrails, virus HIV, zednářské spiknutí, 11. září 2001, HAARP…) nastavíme skeptické zrcadlo.