Menu English

Pondělí 21. října: Kometa Tsuchinshan-ATLAS slábne a je na hranici viditelnosti bez dalekohledu i na tmavé, světlem nerušené obloze. Pokud si chcete pohled na kometu skutečně užít, musíte utéct z města a vzít si na pomoc triedr nebo jiný malý dalekohled. Nenechte se přitom zmást vytuněnými fotografiemi. Kde ji vlastně hledat? Na bezoblačném nebi od cca 19 do cca 20.30 nad západním obzorem. Přijít také může za námi do parku vedle hvězdárny, kde jsou za jasného počasí připraveny dalekohledy s velkým zorným polem.

Kraví hora slaví 666. narozeniny

V předvečer konce světa, ve čtvrtek 20. prosince 2012, oslaví Kraví hora své 666. narozeniny.

Alespoň od první písemné zmínky. V Pamětní knize města Brna, uložené v Archivu města Brna jako rukopis číslo 39, se totiž u zápisu z 20. prosince 1346 doslova uvádí: “…et Haiden pistor cum vinea sua in Chueberck sita…“, vpřekladu „… a Haiden pekař se svou vinicí v Kuhbergu — alias na Kraví hoře“.

Kraví hora vznikla přibližně před 700 miliony roky jako součást mikrokontinetu brunovistulikum. Zhruba před 700 tisíci roky sem dorazil člověk. Z roku 1348 pochází nejstarší písemná zmínka o zdejších vinicích (nepříliš kvalitních). Roku 1520 povolil král Ludvík Jagellonský vést u jejího úpatí vodovod pro město Brno. Roku 1593 vzniklo nejstarší vyobrazení návrší Kraví hory jako ilustrace knihy Zrcadlo slavného markrabství moravského… Roku 1645 posloužila coby základna pro obléhající švédská vojska. Na sklonku 18. století zde vzniklo vojenské cvičiště a prachárny pro skladování střelného prachu. V roce 1850 se stala úřední součástí města Brna. Po první světové válce na Kraví hoře vznikla řada funkcionalistických památek. Od roku 1948 tu stojí základy Hvězdárny a planetária Brno.

Řadu zajímavých informací o dějinách Kraví hory a Hvězdárny a planetária Brno najdete na výstavě v předsálí naší sedmimetrové kopule. Přístupná je například o sobotních pozorováních Slunce. Podívat se můžete i na https://www.hvezdarna.cz/kravihora/