Menu English

Pondělí 21. října: Kometa Tsuchinshan-ATLAS slábne a je na hranici viditelnosti bez dalekohledu i na tmavé, světlem nerušené obloze. Pokud si chcete pohled na kometu skutečně užít, musíte utéct z města a vzít si na pomoc triedr nebo jiný malý dalekohled. Nenechte se přitom zmást vytuněnými fotografiemi. Kde ji vlastně hledat? Na bezoblačném nebi od cca 19 do cca 20.30 nad západním obzorem. Přijít také může za námi do parku vedle hvězdárny, kde jsou za jasného počasí připraveny dalekohledy s velkým zorným polem.

Evropská noc vědců – blíže ke hvězdám

Tohle datum si zapište do diáře. Pátek 25. září od 18 do 24 hodin. Místo setkání Hvězdárna a planetárium Brno. A do poznámky příslib programu s nevšedními, velkolepými zážitky. Tentokráte máte totiž šanci vydat se blíže ke hvězdám. Letenky přitom kupovat nemusíte, vše je zdarma!

  • Pátek 25. září od 18.00 do 24.00. Vstup zdarma.
  • Projekce v digitáriu, kapacita sálu 189 míst:

18.00 Blíže ke hvězdám – cestopisný dokument
19.00 Temný vesmír – fulldome představení
20.00 Blíže ke hvězdám – cestopisný dokument
21.00 Temný vesmír – fulldome představení
22.00 Blíže ke hvězdám – cestopisný dokument
23.00 Temný vesmír – fulldome představení

  • Barevná a neviditelná optika – komentované experimenty v přednáškovém sále, začátek vždy „o půl“, kapacita sálu 45 míst.
  • Ohňové show – v případě pěkného počasí před hvězdárnu od 20.00 vždy „v celou“.
  • Malujeme světlem – kreslení pod UV lampami v malém planetáriu po celou noc.
  • Prohlídka exploratoria – po celou noc.
  • Pozorování večerní oblohy – v případě pěkného počasí po celou noc.
  • Energická jóga – na „vyhlídce“ po celou noc.
  • Živé potraviny – ochutnávka hmyzích i rostlinných pochoutek ve vstupní hale. Dokud to všechno nesníme a nevypijeme.
  • Gyroskop – zamotejte si hlavu po celou noc.
  • Vypusťte balonek – po celou noc dokud nám nedojdou balonky nebo plyn.
  • Jak se dostat na Hvězdárnu a planetárium Brno? Nejlépe s Dopravním podnikem města Brna.
  • Co se o Noci vědců děje jinde v Brně?

Vysoké učení technické v Brně,
Masarykova univerzita a
Mendelova univerzita v Brně.

 


 

Evropská noc vědců se snaží představit, jak je důležité vymýšlet, spouštět a dotahovat do konce všechny malé i velké projekty, které mají smysl. Věda pohání společnost směrem kupředu a proto je třeba jí dopřát prostor, jaký si zaslouží. Proto neváhejte přijít i společně s přáteli, s přítelem či přítelkyní, s manželem nebo manželkou nebo s celou rodinou. Vstup je zdarma a garantujeme, že to bude stát za to. Na Hvězdárně a planetáriu Brno se totiž letos vydáte blíže ke hvězdám!

Na co se můžete těšit?

V digitáriu jsou připravena hned dvě představení, které doplní i nečekané skeče z astronomie, fyzik či chemie. V premiérovém dokumentu Blíže ke hvězdám zjistíte, co je potřeba v dnešní době udělat, aby mohl člověk uvidět hvězdy. Skupina lidí se vydává z Brna na Kanárské ostrovy pořídit technicky náročný materiál do moderního digitálního planetária. V dnešní vyspělé době, kdy můžeme mít všechno na dosah ruky, zjišťujeme, že úplně banální a samozřejmé věci nemáme již dávno k mání. Ovšem nabízí se tedy důležitá otázka, co je vlastně banální a co je samozřejmé. Proč bychom měli vůbec vidět hvězdy? Film není pouze cestopisným dokumentem o fotografické tvorbě, ale také zamyšlením nad spojitostí vědy a umění. Cestování, poutavá astrofotografie a hlavně neskutečná příroda Kanárských ostrovů jsou hlavním vodítkem filmu, který vás zavede blíže ke hvězdám.

Kde je to nejpodivuhodnější místo ve vesmíru?

O tom budeme rozjímat během projekcí Temného vesmíru. Není to ale jen představením o největší záhadě tohoto světa. Klade důraz na výjimečnou estetiku a maximální vědeckou věrnost. Při tvorbě jednotlivých projekcí spolupracovala NASA i Evropská kosmická agentura, některé modely vznikaly díky superpočítačovým simulacím a jsou založeny na studiích nejrůznějších vědeckých institucí z celého světa. Předváděný třírozměrný model naší Galaxie je tím nejlepším, který byl kdy sestaven. Na unikátním algoritmu je založeno i ztvárnění rozložení temné hmoty ve vesmírném prostoru.

Ochutnáte potraviny budoucnosti!

V hlavní hale Hvězdárny a planetária Brno. Pracovníci Mendelovy univerzity v Brně vytáhnou ze svých spižíren hmyz, netradiční, ale přesto jedlé rostliny, dokonce i speciální ležák. V malém planetáriu se ponoříte do záplavy ultrafialových paprsků, díky nimž se mnohé barvy z každodenního života zjeví ve zcela jiné podobě. V přednáškovém sále se podíváte na netradiční pokusy z optiky. V exploratoriu zažijete Příběh Sluneční soustavy.

Absolvujete trenažér!

Z toho se vám pěkně zamotá hlava. Připraven bude kosmický simulátor, ve kterém na vlastní kůži vyzkoušíte, jaké to je, pokud byste se dostali do volného prostoru vesmíru bez jakékoli energie k pohonu.

Jak daleko doletíte?

Všichni návštěvníci dostanou i pouťový balonek s lístečkem pro vlastní vzkaz eventuálnímu nálezci. Po celou noc budeme balonky vypouštět do brněnské tmy a na oficiálním facebooku www.facebook.com/hvezdarna.brno budeme čekat, zda balonek někdo nalezl a kam až dolétl.

A když bude pěkné počasí, nejen, že se podíváte na hvězdy, ale také na ohnivé show. Je to všechno? Anebo jsou připravena i další překvapení? Těžko říci. Když se ale vydáte o Evropské noci vědců na Hvězdárnu a planetárium Brno, přesvědčíte se na vlastní oči. Raději tedy ještě jednou: pátek 25. září od 18 do 24 hodin, Hvězdárna a planetárium Brno, vstup zdarma. Těšíme se na vás, my blíže ke hvězdám.