Menu English

Cestopisné přednášky

Planeta Země samozřejmě patří do vesmíru, takže v naší programové nabídce logicky najdete i cestopisné pořady, které vás zavedou do různých koutů světa. V nejbližší době uvádíme následující přednášky…

Manaslu
— Zasněžená perla v srdci Himálaje

1. listopadu 2012 v 18.00
Zuzana Druckmüllerová

Výprava do oblasti centrálního Himálaje, která byla ještě nedávno zakázaná z důvodu blízkosti hranice s Tibetem. Průchod více než pětitisícovým sedlem a pohledy na jednu z nejkrásnějších osmitisícovek Manaslu patří k nezapomenutelným zážitkům. Pohled na místní černou oblohu se záplavou třpytivých hvězd, je pro středoevropana také již velmi vzácný.

Malajsie a Singapur — Země plné nej…

8. listopadu 2012 v 18.00
Roman Zajíček

S netradičním cestovatelem a hlavně zoologem Romanem Zajíčkem prožijeme večer plný exotiky. Unikátní fotografie a poutavé vyprávění nás přenesou do světa zdejších podivuhodných živočišných a rostlinných druhů. Na ostrově Tionanu budeme v tropickém deštném pralese chytat hady a také se potápět do moře nejen za korály a sasankami, ale také za žraloky a mořskými želvami. Ukážeme si i některé zajímavosti místní hvězdné oblohy. Nezapomeneme ani na nádhernou zoologickou zahradu v Singapuru, místní kuchyni a praktické rady pro cestovatele.

Tour du Mont Blanc
aneb nejkrásnější cesta okolo nejvyšší hory Evropy

15. listopadu 2012 v 18.00
Milan Jána

Okolo majestátní nejvyšší hory Evropy Mont Blancu vede zřejmě nejkrásnější horský přechod v Evropě dlouhý téměř 180 km. Projdeme v těsné blízkosti gigantických ledovců, monumentálních štítů, kolem ledovcových jezer, mezi rozkvetlými horskými loukami i zelenými lesy. Zavítáme i na starou poutnickou stezku Via Francigena, do sedla Velkého Svatého Bernarda, odkud pocházejí slavní záchranářští psi bernardýni se soudkem rumu na krku.

Nejkrásnější ostrovy severního Pacifiku

22. listopadu 2012 v 18.00
Karin Pavlosková

Na své cestě kolem světa proplula devítimetrová plachetnice O.K. netradiční trasou přes Marshallovy ostrovy, ostrovy Kiribati a Mikronésii. Dvoučlenná posádka na malé lodi bez jakéhokoli zázemí prožila nejedno dobrodružství a vyvázla z mnoha nebezpečí, než zakotvila u těchto izolovaných ostrovů, které splňují všechny sny o tichomořských rájích. Dosud zde vládnou náčelníci, ženy chodí nahoře bez a nádherné pohledy skýtá i temně černá noční obloha.

Grónsko — Zima v Kulusuku

28. listopadu 2012 v 18.00
Pavel Svoboda

Zima v Grónsku – mráz, sníh, nekonečné ledové pustiny, ale také Inuité a jejich malebné barevné domky. Vesnice Kulusuk na jihovýchodním pobřeží největšího ostrova světa, si alespoň částečně zachovala svoji původní loveckou tvář. Projedeme se tu psím spřežením po zamrzlé mořské hladině a nahlédneme do života lovců tuleňů žijících v drsné a fascinující krajině, izolované od okolního světa, ukážeme si také, jak vypadá zimní hvězdná obloha v blízkosti polárního kruhu.