Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Brno má novou tramvajovou linku. Vede až ke hvězdám.

Ve vozovém parku Dopravního podniku města Brna se objeví unikátní souprava, která pasažéry odveze rovnou do jiných světů. Ne, zatím se nepodařilo vyvinout novou technologii transportu napříč prostorem a časem. To si jen Hvězdárna a planetárium Brno ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna a agenturou UNIFER pohrála s designem jedné z tramvají.

Oficiální uvedení do provozu proběhne ve středu 7. září v 13.30 na náměstí Svobody. Patronem se stane Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna, Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna a moje maličkost – Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. Jelikož nechceme zablokovat dopravu v centru našeho krásného města, proběhne celý ceremoniál během pár desítek minut. Možná přijedou i ikonické figurky 20. a 21. století, které svedou souboj se světelnými meči.

Obyvatelé našeho města si už pravděpodobně zvyknuli na duhovou šalinu, která čtyři roky jezdila převážně na trase linky číslo 4. Po tak dlouhé době jsme se rozhodli, díky vstřícnému přístupu Dopravního podniku města Brna, změnit nejen její podobu, ale i typ vozu. I když výtvarná podoba nové tramvaje vypadá úplně jinak, doufáme, že nadšení z poznávání světa kolem nás nezmizelo. Ve všech našich projektech se snažíme ukrýt drobné poučení o vesmíru. A takové najdou cestující i v tomto případě. Stačí se jen pozorně dívat. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Hvězdárna a planetárium Brno ve svých aktivitách dlouhodobě mísí nadšení pro vědu s odhodláním předávat tento elán dál. V samotné budově hvězdárny a v jejím blízkém okolí na Kraví hoře se v průběhu celého roku můžete setkat se spoustou zábavně-poučných aktivit a programů. Ale to není vše.

Na počátku tohoto roku díky spojení hvězdárny s agenturou UNIFER došlo k realizaci Miniplanetária – zastávky MHD v centru Brna, na které si lidé mohli vychutnat pohled do vesmíru. Není tedy náhodou, že další aktivita spojená s vesmírem mezi lidmi, proběhla opět v této spolupráci. A vznikla myšlenka vytvořit místo obyčejné „šaliny“ linku ke hvězdám.

Za kreativou a realizací projektu stojí Zbyněk Potrusil a Ondřej Basler z agentury UNIFER. Idea tramvaje stojí na využití její mobility ke komunikaci zážitků, které hvězdárna svým návštěvníkům přináší. Její design jsme postavili na tom, co lidé skutečně mohou na hvězdárně zažít a je inspirován stěžejními pořady z jejího programu. Plochu tramvaje jsme rozdělili do určitých segmentů, kdy každý z nich využíváme ke komunikaci jiného tématu. Vzájemně jsou pak propojeny jemnými grafickými prvky, říká Zbyněk Potrusil, kreativní ředitel UNIFERu. Celý vizuál je ještě doplněn několika krátkými texty a odkazy na webové stránky hvězdárny. Podobu interiéru doplnil Pavel Gabzdyl a Jiří Dušek z Hvězdárny a planetária Brno.

Tramvajový vůz typu VarioLF2R.E, číslo 1072/II bude brázdit převážně linku číslo 1. Pravděpodobně se s ním ale setkáte i v jiných částech města Brna.