Menu English

Báječná věda – lunární přednášky

Výjimečné myšlenky, výjimečné přístroje – cyklus přednášek známých popularizátorů i odborníků, kteří prezentují některé z mnoha vědeckých témat. Délka pořadu často závisí na zájmu tazatelů, ale nepřevýší 90 minut. Přednášky se konají buď ve velkém planetáriu anebo v poněkud komornějším přednáškovém sále. Rezervace míst možná přes AKTUÁLNÍ PROGRAM

Apollo: sny a skutečnost

5. února 2013  v 18.00
Ing. Tomáš Přibyl
Z původních představ o rozsahu programu Apollo byla nakonec realizována jen pověstná špička ledovce – několik krátkých výprav na Měsíc. Počítalo se ale s lunární základnou, mnoha kosmickými stanicemi i pilotovaným letem na Mars. Jak tyto plány vypadaly, jaká byla realita a proč vlastně nebylo Apollo realizováno v původně zamýšleném rozsahu?

Dotkněte se Měsíce!

12. února 2013 v 18.00
Mgr. Jakub Haloda, Česká geologická služba

Povídat si budeme o našem nejbližším vesmírném souputníkovi z pohledu historie jeho vývoje a dokonce se budeme moci podívat na vlastní oči na unikátní měsíční horniny.

Vše, co jsme věděli o Měsíci, je jinak

19. února 2013 v 18.00
Mgr. Pavel Gabzdyl, Hvězdárna a planetárium Brno

Podrobný výzkum Měsíce pomocí automatických sond a také preciznější analýzy lunárních hornin v posledních letech ukázaly, že náš nejbližší kosmický soused je mnohem zajímavějším tělesem, než jsme si dříve mysleli! S novými názory na vznik Měsíce, formování jeho povrchu a také na ovlivňování života na Zemi, se seznámíte v přednášce doplněné řadou působivých záběrů.

Měsíc – náš budoucí domov?

26. února 2013 v 18.00
Michal Václavík, Česká kosmická kancelář
Přednáška se zaměří na plánované mise sond určených k výzkumu Měsíce, zejména pak ve vztahu k chystanému návratu člověka na Měsíc a jeho dlouhodobé setrvání na jeho povrchu.