Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Projekt 3^RESTART posune brněnské digitárium do třídimenzionálního světa

Projekt 3^RESTART posune brněnské digitárium do třídimenzionálního světa

Zastupitelstvo města Brna před několika málo okamžiky odsouhlasilo zásadní investici do Hvězdárny a planetária Brno, díky které se na podzim příštího roku můžeme těšit na jedno z největších a nejmodernějších 3D planetárií v Evropě. U nás, v Brně, na Kraví hoře.

Jedná se o zásadní okamžik a já i tímto způsobem děkuji všem reprezentantům města Brna, kteří pro něj hlasovali. Na podzim příštího roku naše digitárium oslaví páté narozeniny. Zdá se to málo, ale křemíkové útroby našeho přístroje na vizuální zázraky, jak mu také familiárně říkáme, jsou však dávno za hranicí životnosti. Ostatně vzpomeňme, jak rychle stárnou mobilní telefony, notebooky nebo datové projektory. Jsem proto nadšený, že za pár měsíců přejdeme na technologii, která nabídne nesrovnatelně lepší zážitek všem našim návštěvníkům. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Brno je dynamické centrum inovací a moderních technologií a jsem rád, že instituce jako Hvězdárna a planetárium nezaostává za moderními trendy. Společně s panem ředitelem Duškem se nám podařilo v rozpočtu města nalézt finance na modernizaci digitária. Symbolicky tak páté narozeniny digitária budou moci navštěvníci oslavit v nové rozšířené podobě jednotlivých produkcí. Jaroslav Kacer, náměstek primátora statutárního města Brna

Klíčovou částí projektu 3^RESTART je instalace nového projekčního zařízení, které umožní extrémně věrnou projekci na kopuli digitária. Modely vesmírných těles, jejich uspořádání v prostoru, stejně jako speciální představení tak získají zcela jinou podobu. Mnohem krásnější však budou i klasické projekce – ostřejší, barevnější.

Nejbližší, takto velké a moderní digitální planetárium, je k navštívení například v polské Varšavě anebo německém Hamburgu. Rozlišení promítaného obrazu bude vyšší než desetinásobek rozlišení HD, nad hlavami diváků jej přitom vykouzlí datové projektory s laserovými zdroji světla, doplněné speciální optikou.

Projekt 3^RESTART je ale mnohem rozsáhlejší. Návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno se totiž na podzim příštího roku dočkají i dalších změn. Dojde k úpravám interiéru budovy, díky nimž se stane návštěva na Kraví hoře ještě pohodlnější. Vznikne infosystém informující o aktuálním dění v celém přilehlém vesmíru. Proběhne částečná reinstalace volně přístupné expozice v podzemním sále exploratoria. Velké změny se odehrají i v přilehlém parku – díky úpravě nosné zdi na západní straně astronomických kopulí budou zvětšeny travnaté plochy, instalovány designové lavičky, vyznačen místní poledník a posíleny prvky využívající smart technologie, jako je veřejná wi-fi či dobíjecí stanice.

Výše investice za nový projekční systém dosáhne přibližně 39 milionů korun. Další interiérové a exteriérové úpravy pak zhruba 8 milionů korun. Cílem je udržet tempo změn v neformálních způsobech popularizace vědy a techniky. Hvězdárna a planetárium Brno provozuje nejnavštěvovanější digitárium v České republice a je jedním z největších producentů speciálních představení ve střední Evropě. A tak tomu zůstane, v třírozměrném kabátě, i v následujících rocích.