Menu English

Podzimní prázdniny na Hvězdárně a planetáriu Brno

PODZIMNÍ PRÁZDNINY NA HVĚZDÁRNĚ A PLANETÁRIU BRNO

Ve čtvrtek 25. října a v pátek 26. října mají všichni žáci školou povinní podzimní prázdniny. Brány Hvězdárny a planetária Brno se jim ale nezavřely. Naopak, do běžného programu se zařadilo hned několik mimořádných pořadů. Ve čtvrtek i pátek v 10.00 a ve 14.00 to je pohádkový pořad Copak děláš Sluníčko? V 11.00 a v 15.00 prohlídka exploratoria s Příběhem Sluneční soustavy.

Pořad Copak děláš Sluníčko? je určen pro děti ve věku od 4 do 8 let. Sluníčko na nás svítí, zahřívá nás, když nám je zima, a dokonce kolem něj obíhá všech osm planet včetně Země. Stačilo přitom málo a mohlo být všechno úplně jinak! Když bylo Sluníčko mladší, chtělo dělat všechno možné. Například se z čista jasna rozhodlo, že zkusí malovat obrazy či zaběhne maratónský závod. Jenže ne vše je tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Takže i Sluníčko nakonec zjistilo, že jeho úkolem je svítit na obloze, starat se o planety anebo si jen tak povídat s hvězdami a kometami. Mírně ztřeštěný pohádkový příběh namluvili Monika Světnicová a Zdeněk Junák, ilustroval Josef Hajný.

Prohlídka exploratoria je naopak určena pro děti starší 8 let. Umělou hvězdnou oblohu, na rozdíl od planetária, zde neuvidíte. Sál exploratoria ovšem nabízí unikátní procházku fascinujícím příběhem Sluneční soustavy. Žáci a studenti se během ní seznámí s moderním pohledem na okolí naší planety, sáhnou si na meteorit starý 1 milion roků a s pomocí audiovizuálního systému, který nemá ve střední Evropě obdoby, budou putovat napříč prostorem i časem. K dispozici je také série mechanických exponátů demonstrujících různou tíži stejných předmětů na různých tělesech ve vesmíru, model Foucaultova kyvadla, vlivu odstředivé síly na tvary kosmických těles, model atmosfér plynných planet včetně vodního “tornáda”. Z blízka je možné studovat také různé zkameněliny, meteorická skla či vzácné druhy meteoritů. Příběhem Sluneční soustavy vás provede zkušený moderátor, který zodpoví i případné zvídavé otázky. Příběh Sluneční soustavy připravil Pavel Gabzdyl.

Takže rodiče, vezměte děti a přijďte na podzimní Kraví horu!