Menu English

Pondělí 21. října: Kometa Tsuchinshan-ATLAS slábne a je na hranici viditelnosti bez dalekohledu i na tmavé, světlem nerušené obloze. Pokud si chcete pohled na kometu skutečně užít, musíte utéct z města a vzít si na pomoc triedr nebo jiný malý dalekohled. Nenechte se přitom zmást vytuněnými fotografiemi. Kde ji vlastně hledat? Na bezoblačném nebi od cca 19 do cca 20.30 nad západním obzorem. Přijít také může za námi do parku vedle hvězdárny, kde jsou za jasného počasí připraveny dalekohledy s velkým zorným polem.

Ochutnejte květnovou vědu

Cyklus dobrodružné vědy jede do finále

Výjimeční hosté, nečekaná témata, podivuhodné souvislosti – to všechno připravuje Hvězdárna a planetárium Brno. Jelikož milujeme vědu, zveme k nám na odborné přednášky nejen známé popularizátory prezentující některé z mnoha vědeckých témat, ale také špičkové odborníky, s nimiž se v menším počtu diváků ponoříte hlouběji do problematiky a dokonce se dle zájmu můžete zúčastnit i rozsáhlejší diskuze.

7. května 2015, Dobytí jižního hvězdnatého ráje

Bc. Petr Horálek, Česká astronomická společnost (ČAS)

Daleko od Evropy, jižně od rovníku a hluboko v Pacifiku leží oblast, která je na mapách světa zběžně značená až děsivou prázdnotou. Ale přesto právě v těchto světových končinách se rozkládají souostroví tak překrásná, že se bez nadsázky nazývají rájem. A ne jen pro svůj exotický kolorit, nýbrž i pro hvězdnaté nebe, pod kterým se tají dech. Pro Čecha je tento ráj tak vzdálený, že se stává snadno (nejen) finančně nedostupným. To ovšem byla výzva pro českého astronoma, cestovatele a fotografa Petra Horálka.

14. května 2015, Hra světla: od paprsku k neviditelnému plášti

prof. Mgr. Tomáš Tyc, Ph.D., Ústav teoretické fyziky a astrofyziky MU

Ve svém vystoupení formou zábavné i poučné fyzikální show vám profesor Tomáš Tyc předvede spoustu efektních pokusů se světlem doprovázených jejich názorným vysvětlením. Pomocí experimentů, které si každý může udělat sám doma, budou navíc ilustrovány principy fungování neviditelného pláště.

21. května 2015, Vesmír rajskou zahradou života?

RNDr. Vladimír Kopecký Jr., Ph.D., Matematicko-fyzikální fakulta UK v Praze

Kde všude může být ve vesmíru „doma“? Máme pošilhávat po lepším „ubytování“ pro naši civilizaci? A co když je ve vesmíru velmi nevlídno a nebezpečno? Neměli bychom se raději spíše bát a smířit se s tím, že nás vesmír prostě nemá rád? Na tyto a podobné otázky se pokusíme nalézt v přednášce odpovědi…