Nenechejte si ujít výjimečný úkaz
PŘECHOD VENUŠE: POSLEDNÍ ŠANCE
Ve středu 6. června 2012 proběhne v ranních hodinách úkaz, který již za našich životů zcela jistě nezahlédneme. Planeta Venuše přejde přes sluneční kotouč a způsobí malé, ale o to unikátnější zatmění Slunce. Na další takové představení budeme čekat 105 let.
„Podobné úkazy řadíme mezi tzv. zážitkovou astronomii,“ komentuje událost Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „Jejich vědecký význam je pramalý, ale o to vzácnější jsou. Na možnost, že můžeme sledovat temnou siluetu planety Venuše na pozadí oslnivého Slunce, poprvé upozornil v roce 1627 Johannes Kepler. Od té doby do dneška jsme mohli daný úkaz vidět jen sedmkrát.“
Událost v celém průběhu je viditelná pouze z takových míst, jako je východní Asie, Austrálie, Tichomoří či západ Severní Ameriky. Pozorovatelé v České republice ale nemusí být zklamáni. Slunce nad obzor vyjde kolem 5. hodiny ranní. Venuši v té době zahlédneme jako tmavou skvrnu v horní části slunečního disku. Po následující 2 hodiny budeme sledovat, jak se Venuše přesouvá k pravému, hornímu okraji. V 6 hodin a 37 minut letního středoevropského času se Venuše přiblíží k okraji Slunce a v 6 hodin a 55 minut letního středoevropského času sluneční disk opustí, aby se na stejná místa znovu vrátila až 11. prosince roku 2117.
„Drobnou kuriozitou zůstávám, že tento úkaz nebude z centrální Evropy viditelný. Přímo z České republiky, pokud vůbec něco jako Česká republika bude existovat, přechod Venuše přes Slunce zahlédneme až 8. prosince 2125. Tedy, pokud bude pěkné počasí,“ dodává Jiří Dušek.
„Za pěkného počasí se samozřejmě na úkaz zaměří i dalekohledy Hvězdárny a planetária Brno,“ popisuje dění na Kraví hoře 6. června ráno Jan Píšala. „Předpokládáme, že o půl páté ráno otevřeme naše brány a krátce před pátou hodinou již budeme čekat na vycházející Slunce. Úkaz plánujeme sledovat bez dalekohledu i s pomocí speciálních přístrojů. Kapacita naší pozorovací terasy je 150 návštěvníků, takže se snad na všechny dostane. Pokud bude náhodou zataženo, pak jsme si připravili alespoň přímý přenos NASA TV. Všechny nezbytné informace jsme navíc již nyní zveřejnili na speciálních www stránkách http://venuse.hvezdarna.cz“
Úkaz lze sledovat i z pohodlí domova. Pokud bude oslnivý sluneční disk ztlumen ranním zákalem, mlhou či průsvitnými mraky, lze se na siluetu planety dívat jen tak, pouhýma očima. Jakmile však začne Slunce oslňovat, musíme se chránit dobrým filtrem. Nejlepší jsou speciální brýle pro sledování zatmění Slunce, vhodnou náhražkou je temný svářečský filtr (hustota č. 13 nebo 14). Speciální brýle jsou přitom k dostání i na Hvězdárně a planetáriu Brno.
V době, kdy bude Venuše vystupovat ze slunečního kotouče, bude vhodné, když se na úkaz podíváme i dalekohledem. Samozřejmě opět vybaveným speciálním filtrem. Nejdříve si můžeme všimnout jevu tzv. černé kapky, kdy se symetrický temný kotouček Venuše „protáhne“ k okraji slunečního disku a vytvoří na krátkou chvíli zvláštní „kapku“. Poté pravděpodobně uvidíme světlý prstýnek kolem celého temného kotoučku planety – tedy sluneční světlo rozptýlené ve Venušině atmosféře.
V každém okamžiku pamatujte, že ať budete úkaz sledovat bez dalekohledu či s dalekohledem, vždy nesmíte zapomenut na svoji bezpečnost. V opačném případě si můžete trvale poškodit zrak!