Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Měsíční noc na Kraví hoře

Měsíční noc na Kraví hoře

V noci z pátku 14. července na sobotu 15. července můžete na Kraví hoře oslavit existenci našeho Měsíce. Připraveny budou projekce v digitáriu, světelná instalace a light painting v prostoru přilehlého parku anebo scénické osvětlení koupaliště. Měsíční noc začíná ve 21.00 a končí po druhé hodině ranní. Uskuteční se za každého počasí, vstupné platit (téměř) netřeba.

Oslavě existence Měsíce bude věnována noc ze 14. na 15. července 2017. Díky digitáriu Hvězdárny a planetária Brno, uskupení VISUALOVE a sportovně-rekreačnímu areálu zaplaví Kraví horu nejen přirozené měsíční světlo, ale také umělé světlo pozemské. Návštěvníci budou proplouvat městským parkem a sledovat jeho interakci s vodou, vzduchem i zemí. Jedná se přitom již o druhou takovou oslavu, na tu loňskou dorazilo několik tisíc lidí. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Náš vesmírný soused je často opomíjenou ozdobou oblohy. A přitom… Měsíc je z planety Země zrozený. Před 4 miliardami 570 miliony roky se zformoval z trosek po srážce Prazemě s tělesem o velikosti dnešního Marsu. Byla to výhra v kosmické loterii! Jen díky němu nedochází k prudkým výkyvům počasí, jak je zvykem na jiných planetách. Asistoval také v příchodu nás pozemšťanů – přílivy a odlivy pomohly vodním živočichům na souš. Zcela jistě v podobě obrovského štítu vychytal mnohé vražedné planetky. Není divu, že jej pozemšťané před půlstoletím navštívili. Stal se Mount Everestem našeho vesmírného okolí. Jediným tělesem mimo planetu Zemi, kterého se dotknula lidská noha.

Na co se můžete těšit? V digitáriu Hvězdárny a planetária Brno se bude s půlhodinovými odstupy promítat představení Do vesmíru a zase zpátky o dopadech kosmického průmyslu na náš každodenní život. Neméně zajímavý program nabídne park. Rozjímat můžete u obří světelné instalace na principu stínohry. U stanoviště light paintingu otestujete svoji kreativitu a vytvoříte nádherné světelné obrazce. Večer doprovodí i taneční ohnivé show a dílničky stínového divadla. Za příznivého počasí se dokonce v zářící vodě v bazénech na koupališti dorazí i juniorské reprezentantky – akvabely!

Hlavním garantem akce je Hvězdárna a planetárium Brno a Sportovní a rekreační areál Kraví hora. Umělecké instalace zajišťují VISUALOVE. Měsíční noc se koná pod záštitou Petra Vokřála, primátora statutárního města Brna, a Martina Landy, starosty městské části Brno-střed. Na organizaci spolupracujeme s pivovarem Starobrno.

Praktické rady k Měsíční noci na Kraví hoře

  • Akce začíná v pátek 14. července ve 21.00 a končí v sobotu 15. července v 02.00.
  • Sledujte www.facebook.com/hvezdarna.brno, kde zveřejňujeme aktuální informace.
  • Vstup zdarma (vyjma bazénu). Dbejte pokynů organizátorů.
  • Slavíme za každého počasí. Určitě se teple oblečte. Noci jsou chladné, padá rosa!
  • V digitálním planetáriu se můžete podívat na představení Do vesmíru a zase zpátky. Projekce začínají přibližně každých 30 minut.
  • V prostoru parku se připojíte k light paintingu a vychutnejte si světelnou instalaci. Na facebooku pak proběhne soutěž o nejzajímavější obrazec.
  • Dočkáte se i taneční ohnivé show a dílničky stínového divadla.
  • Pokud budete mít plavky, můžete se smočit v zářící vodě v bazénech na koupališti (vstupné 50 Kč). Vystoupení akvabel proběhne ve 22.00, 22.30 a 23.00.

Pod vlivem Měsíce

Není vůbec pochyb o tom, že lidé jsou už od samotného úsvitu dějin ovlivňováni Měsícem. Noci prosvětlené našim nejbližším kosmickým sousedem byly důležité pro naše předky ať už z důvodu snadnějšího lovu nebo pro mnohem lepší orientaci v noční krajině. Jeho podivný svit byl inspirací pro řadu básníků, malířů i hudebních skladatelů. Pravidelné změny měsíčních fází se staly základem prvních kalendářů. Mnohdy se však našemu nejbližšímu kosmickému sousedovi přisuzoval i mnohem mocnější vliv na životy lidí.

Po celém světě najdeme také mnoho rituálů, svátků a slavností, které jsou spojeny právě s Měsícem. Ostatně i naše Velikonoce se řídí podle fází Měsíce. Velikonoční svátky připadají na neděli, která následuje po prvním jarním úplňku. V Číně se při zářijovém úplňku lidé scházejí, aby sledovali jeho odraz na vodě a přitom pojídali kulaté měsíční koláčky. Při listopadovém úplňku slaví thajští buddhisté svátek díkuvzdání za vodu zvaný Loi Krathong a vypouštějí na řeky drobné svítící loďky z listů banánovníků. Zdejší řeky se tak promění v nebe plné plápolajících hvězd.

Prosincový úplněk je zpravidla významný i pro indické město Puškar. Tady se pro změnu vydávají tisíce hinduistů k místu, kde bůh Bráhma kdysi dávno ztratil kvítek lotosu. Mnoho svátků a slavností se však za svou dlouho existenci změnilo spíše na důvod k pijáckým orgiím. A jejich původní význam, kterým byla oslava měsíčního světla, se postupem času zcela vytratil.

Podobných stop měsíčního vlivu na lidskou kulturu, umění, historické události i stupeň poznání našeho nejbližšího kosmického sousedství, bychom našli celou řadu. Jsou tu však přeceňované vlivy nebo nepodložené souvislostí. Jistě jste už někdy například slyšeli o náměsíčnících, čili o lidech, kteří občas ve spánku vstanou z postele a několik minut bezcílně bloudí po pokoji. Anebo dokonce – což je pro ně mnohem nebezpečnější – i mimo něj. Po probuzení si však nic z toho nepamatují. Toto zvláštní chování bývá v obecném povědomí často spojováno s Měsícem. Svědčí o tom i pojmenování takto postižených lidí – náměsíčníci nebo lunatici. Lékařské výzkumy ovšem dokazují, že náměsíčnost neboli somnambulismus s Měsícem vůbec nesouvisí. Jedná se totiž o poměrně běžnou poruchu spánku, která je vyvolaná příliš rychlým probuzením z fáze hlubokého spánku.

Na pravdě se dokonce nezakládá ani velmi rozšířená představa, že vlci vyjí na úplňkový Měsíc. Podle zoologů vyjí vlci vždycky, i bez Měsíce. Společné vytí jim totiž pomáhá upevňovat jejich pospolitost.