Ing. Pavel Pavel, Záhady Velikonočního ostrova | 13. října od 18.00
Záhady Velikonočního ostrova
Na světě jsou tisíce ostrovů, pouze jeden je Velikonoční. Thor Heyerdahl (1914 – 2002)
Velikonoční ostrov (v domorodém jazyce Rapa Nui) je nejodlehlejší trvale obydlené území světa obklopené nedozírnou plochou Tichého oceánu. Současně se také může pyšnit přídomkem nejtajemnější ostrov, jelikož jeho plochu zdobí stovky gigantických soch moai, jejichž účel a vznik je do dnešní doby opředen tajemstvím. Stejně tak jejich domorodí stavitelé, které nakonec postihl tragický konec, jsou opředeni mnohými nejastnostmi. V roce 1996 se ale o vyřešení jedné ze záhad postaral strakonický rodák Pavel Pavel, který sochy moai „naučil chodit“. Pavel Pavel bude v úterý 13. října od 18.00 přednášet na Hvězdárně a planetáriu Brno.
„Tento příběh se opravdu stal“, stojí často na začátku filmu inspirovaného skutečnými událostmi. Tentokrát ale jedním z hlavních účinkujících byl (a stále je) „obyčejný“ strakonický rodák inženýr Pavel Pavel a zcela navždy světoznámý (bohužel již zesnulý) norský mořeplavec, dobrodruh a experimentální archeolog Thor Heyerdahl. Ti dva se spolu osobně poprvé setkali v roce 1986 na pravděpodobně nejopuštěnějším místě planety, Velikonočním ostrově. Ale lepší bude, když začneme pěkně od začátku.
Jako malý chlapec (*1957), stejně jako spousta dalších kluků a děvčat, Pavel rád četl dobrodružné knížky a představoval si daleké cizokrajné země s palmami a kokosovými ořechy. Lákaly ho dálky a romantické výpravy za poznáním neobjeveného. Spoustu svého mládí strávil na táborech v přírodě, učil se rozdělávat oheň, uvařit si v kotlíku, stavět stan nebo vázat uzly. Prostě a jednoduše řečeno, již v tomto období se začala projevovat jeho zručnost a technické myšlení, navíc spojené s touhou přijít věcem na kloub. Již zde tedy můžeme dohledat počátky jeho osudového setkání s velkou osobností, která v roce 1947 uskutečnila svou slavnou a velice dlouhou plavbu (téměř 7000 km) z Jižní Ameriky až do Polynésie, a to na známé replice inckého voru z balzového dřeva Kon-Tiki.
Poprvé se Pavel Pavel dozvěděl o Velikonočním ostrově a Thoru Heyerdahlovi prostřednictvím celovečerního dokumentu Aku-Aku z roku 1960, který natočil sám světoznámý mořeplavec a ve kterém popisuje výpravu na Velikonoční ostrov a jeho archeologické objevy v Tichomoří. Na malém ostrůvku o rozloze 160 km2 kdysi dávní obyvatelé vytvořili stovky soch moai, jejichž existence a účel je do dnešní doby zahalena tajemstvím. Záhadou bylo také, jakým způsobem byly tyto obrovské sochy vážící desítky tun (a některé i přes 20 metrů vysoké) přemísťovány z místa na místo, a to samozřejmě bez pomoci dnešní těžké techniky – sochy přece dle mnohých legend chodily! Ale jak?
Jak už to tak bývá, záhady se ihned chopili různí záhadologové a podivíni, kteří za tím vším tajemstvím ihned viděli mimozemské civilizace a nadpřirozené jevy. Ne tak ale Pavel Pavel, vystudovaný strojař s vyvinutým technickým a racionálním cítěním. Pro rodáka z jihočeských Strakonic se chůze soch moai stala opravdovou výzvou. K dispozici měl pouze obrázky, ze kterých vyčetl rozměry sochy, odvodil vzhled hliněné formy a nakonec ulil z betonu s pomocí kamarádů pětimetrovou a dvanáct tun těžkou sochu moai. V roce 1982 došlo tedy k experimentu, kdy nejprve sochu jeho pomocníci rozhoupali do stran a následně tahali za lana uvázaná kolem jejího pasu a ona nakonec kráčela tak, jak vyprávěly legendy!
To se již začalo schylovat k osudovému setkání, kdy se inženýr Pavel dozvěděl, že Thor Heyerdahl chystá další novou výpravu na Velikonoční ostrov ležící v nedozírných vodách Tichého oceánu. Rodák ze Strakonic neváhal a poslal slavnému mořeplavci dopis a fotografie dokumentující jeho experiment s umělou sochou moai. A věřte nebo nevěřte, ale slavný cestovatel inženýra Pavla na svou badatelskou výpravu opravdu pozval! Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že v naší zemi panoval tuhý režim a vůbec nebylo jednoduché se dostat ven z Československa, natož do Tichomoří. Nakonec vyřídit a vyběhat všechny papíry (výjezdní doložky nebo celní prohlášení), které Pavla opravňovaly vydat se na druhý konec světa, trvalo půl roku. Ale to byl teprve začátek, jelikož to hlavní ho teprve čekalo – rozpohybovat skutečnou sochu moai!
V roce 1986 (ve svých 29 letech) se tedy poprvé setkal se slavným Thorem Heyerdahlem, a to přímo na Velikonočním ostrově, kde před jeho zrakem a objektivy novinářů měl předvést svůj pokus ze Strakonic. Po chvíli panující nervozity se socha za pomoci 16 lidí dala konečně do pohybu a z Pavla Pavla se stala v okamžiku celosvětová celebrita – i když on sám se za ni nikdy nepovažoval. Následovaly rozhovory, fotografování a tiskové konference, které byly rozesílány do celého světa. V českých zemích se dokonce z inženýra Pavla stala téměř legenda, jelikož jeho veškeré vynaložené úsilí a zapálení pro věc (navíc v tehdejším režimu) bylo samozřejmě hodno velkého obdivu! A i přesto, že se zúčastnil vícero výprav, tato zústane v očích lidí navždy jako nejvýznamnější a nejpůsobivější.
Nyní se píše již rok 2015, ale úspěch inženýra Pavla Pavla samozřejmě v žádném případě do zapomnění neupadl, jelikož i po uplynutí téměř 30 let od slavné události, si můžete osobně opět připomenout jedinečný výkon a důvtip našeho rodáka, který vyřešil jednu ze záhad Velikonočního ostrova. Svůj život také spojil s jedním z nejznámějších cestovatelů a dobrodruhů světa, a to s Thorem Heyerdahlem. Není tedy nic jednoduššího než navštívit odbornou přednášku, která se uskuteční v moderním sále velkého planetária (tzv. digitária) Hvězdárny a planetária Brno, a to přesně v úterý 13. října v 18:00. A možná dokonce spatříte na vlastní oči opět kráčet tajemnou sochu moai!