Menu English

Do Brna zavítá americká astronautka Dorothy Marie „Dottie“ Metcalf-Lindenburgerová

Do Brna zavítá americká astronautka Dorothy Marie „Dottie“ Metcalf-Lindenburgerová

Ve středu 27. září od 18 hodin se můžete na Hvězdárně a planetáriu Brno potkat s americkou astronautkou Dorothy Marie „Dottie“ Metcalf-Lindenburgerovou, která se na palubě raketoplánu Discovery v dubnu 2010 vydala k Mezinárodní kosmické stanici.

Program je organizován ve spolupráci s Americkým centrem Velvyslanectví USA v Praze Setkání s výjimečnou astronautkou proběhne formou krátké prezentace, diskuze s veřejností a autogramiádou. Začátek v 18 hodin, předpokládaný konec ve 20.00. Tlumočení do češtiny zajištěno. Vstup zdarma, místenky lze získat na pokladně Hvězdárny a planetária Brno.

Dorothy Marie „Dottie“ Metcalf-Lindenburgerová se narodila v květnu 1975 v Colorado Springs. V roce 2004 se stala členkou posledního oddílu astronautů pro lety na raketoplánech. Později byla vybrána jako „Educator Mission Specialist“ – vzdělávací letový specialista. Což je trochu zavádějící označení: jde o běžného astronauta, který má mimo všech obvyklých povinností ještě na starosti široké vzdělávací aktivity. Program navázal na projekt Teacher In Space (Učitel ve vesmíru), který NASA rozjela v polovině 80. let. Tehdy při startu raketoplánu Challenger v lednu 1986 zahynula středoškolská učitelka Christa McAuliffeová.

Svůj první a jediný kosmický let uskutečnila na palubě raketoplánu Discovery STS-131 (5. až 20. dubna 2010). Šlo o zásobovací misi na Mezinárodní kosmickou stanici: raketoplán nesl 12,1 t nákladu. Let trval 15 dní 2 hodiny 47 minut. Tehdy se poprvé (a prozatím naposledy) v historii ve vesmíru ocitly hned čtyři ženy. Na palubě Discovery byly tři (D. Metcalf-Lundenburgerová, Stephanie Wilsonová a Naoko Yamazakiová), na Mezinárodní kosmické stanici pak dlouhodobě pracovala čtvrtá (Tracy Caldwell Dysonová).

Pro poslední tři lety raketoplánů v roce 2011 pak byla členkou podpůrných posádek (říká se jim Cape Crusaders): jde o skupinu astronautů, které zajišťuje práce, jež nemusí provádět hlavní posádka. Jde hlavně o kontrolu raketoplánu nebo koordinaci některých prací. V den startu pak podpůrná posádka zodpovídá za přípravu raketoplánů (např. správné nastavení všech palubních přístrojů).

V roce 2012 byla velitelkou dvanáctidenním podmořské expedice NEEMO 16, která slouží pro výcvik astronautů a přípravu na lety do vzdálených končin Sluneční soustavy. Výprava NEEMO 16 simulovala přistání na asteroidu.

Z NASA odešla v červnu 2014, od té doby působí na University of Washington v Seattlu. Je zpěvačkou v hudební skupině Max Q. Skupina je složená výhradně z astronautů; pojmenovaná podle technického označení největšího namáhání na startující raketu, kdy je zároveň v kabině kosmické lodi největší hluk.