Menu English

Digitárium přichází

Digitárium přichází

Hvězdárna a planetárium Brno dokončila další fázi instalace digitária – jednoho z největších hybridních planetárií v Evropě. V minulých týdnech byly dokončeny všechny stavební práce, instalováno nové, kaskádovité hlediště, datové rozvody i klimatizace. A už několik dní zde technici americké společnosti Spitz instalují sférickou projekční plochu o průměru 17 metrů.

 

Nejlepší projekční plocha na světě

„Je úžasné sledovat, jakým způsobem se vyvíjí audiovizuální technika. A jsem moc rád, že to nejlepší z ní se daří dostat i do Brna,“ komentuje instalaci plochy Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „Projekční plocha NanoSeam je výsledkem mnohaletého vývoje a nabízí nejhladší a nejspojitější plochu na světě. S něčím podobným se potkáte třeba v planetáriu v Chicagu, Varšavě, Honolulu nebo San Francisku.“

Projekční plocha NanoSeam má podobu bílé polokoule, která je sestavena z několika desítek hliníkových panelů se speciální povrchovou úpravou. Z akustických důvodů jsou panely perforované a přichycené na robustní nosné konstrukci. Během projekce přitom nebudou v ploše patrné žádné „švy“, takže výsledný obraz všechny upoutá realistickou podobou a hloubkou ostrosti.

„Téměř, jako kdyby se nám otevřelo okno do vesmíru,“ dodává Jiří Dušek. „Anebo, jako kdybyste seděli uprostřed obrovské vaječné skořápky. Velmi zajímavé bude i uchycení této obří projekční plochy. Tuto technickou lahůdku ale prozrazovat zatím nebudeme.“

 

Další technické zázraky

Instalace projekční plochy NanoSeam bude dokončena poslední srpnový týden. Poté si sál digitária převezmou technici z Francie a Japonska. Ze „země vycházejícího Slunce“ bude dopraven projektor Chronos II, který dokáže vytvořit velmi věrnou podobu hvězdné oblohy. Naopak z Francie pochází projekční systém a veškerý astronomický software.

Digitárium Hvězdárny a planetária Brno své brány otevře počátkem listopadu tohoto roku. První dvě představení, které uvede, budou: Neuvěřitelný vesmír a Kaluoka’hina – začarovaný útes.

Fotopříběh konstrukce digitária Hvězdárny a planetária Brno můžete sledovat na www.facebook.com/hvezdarna.brno

 

Podporuje nás National Geographic Česko

Hvězdárna a planetárium Brno začala oficiálně spolupracovat s prestižním magazínem National Geographic Česko.

National Geographic je časopis s ohromnou tradicí, čtenářskou základnou a zaměřením na krásu, pestrost a podivuhodnost světa. Hvězdárna a planetárium Brno se již šest desetiletí snaží ukázat, jak zajímavá, dobrodružná a významná může věda být, orientuje se na neživou přírodu a moderní technologie. Tradice, fantasknost, nadšení ze života – to je společný průnik obou projektů.

S Hvězdárnou a planetáriem Brno se proto setkáte na stránkách tištěného magazínu i portálu http://www.national-geographic.cz/, s National Geographic Česko pak přímo na Kraví hoře.