Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Báječná věda – prosincové přednášky

BÁJEČNÁ VĚDA – PROSINCOVÉ PŘEDNÁŠKY

Výjimečné myšlenky, výjimečné přístroje – cyklus přednášek známých popularizátorů i odborníků, kteří prezentují některé z mnoha vědeckých témat. Délka pořadu často závisí na zájmu tazatelů, ale nepřevýší 90 minut. Přednášky se konají buď ve velkém planetáriu anebo v poněkud komornějším přednáškovém sále.

HVĚZDY, ČAS A STAŘÍ MAYOVÉ
4. prosince 2012 v 18.00
Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D., Univerzita Karlova v Praze, Husitská teologická fakulta
Byli staří Mayové opravdu tak vynikající astronomové, jak se tvrdí? Jaké jevy pozorovali a jaké nástroje k tomu používali? Co pro ně nebeská tělesa znamenala – a jaký byl vlastně ten proslavený tajemný mayský kalendář?

QUO PROHOBA VADIS, AMERICKÁ KOSMONAUTIKO?

11. prosince 2012 v 18.00
Ing. Tomáš Přibyl
Proč musely skončit raketoplány? Kdy se znovu Američané vydají do vesmíru vlastní lodí? Kam směřuje americká kosmonautika? Jaké má plány v oblasti pilotovaných a bezpilotníchaktivit? Proč USA zastavily vývoj jedné superrakety, aby ji hned nahradily jinou? Jakou změnu může přinést do kosmonautiky komerční/soukromý sektor?

KONEC SVĚTA Z POHLEDU ASTRONOMIE
20. prosince 2012 v 18.00 – výjimečně ve čtvrtek
Mgr. Jan Píšala, Hvězdárna a planetárium Brno
Zahubí lidstvo zkáza z nebes? A přežije alespoň planeta Země? Přednáška o minulých i budoucích koncích světa z pohledu astronomie. Jak souvisí zánik nazelenalých dinosaurů s ještě zelenějšími vltavíny?  Co jsou reálné kosmické hrozby, se kterými je potřeba počítat? A lze se jich vůbec nějak vyvarovat, nebo je osud lidstva již nyní zpečetěn?