Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Báječná věda – lednové přednášky

BÁJEČNÁ VĚDA – LEDNOVÉ PŘEDNÁŠKY

Výjimečné myšlenky, výjimečné přístroje – cyklus přednášek známých popularizátorů i odborníků, kteří prezentují některé z mnoha vědeckých témat. Délka pořadu často závisí na zájmu tazatelů, ale nepřevýší 90 minut. Přednášky se konají buď ve velkém planetáriu anebo v poněkud komornějším přednáškovém sále.

HLEDÁNÍ NOVÉ ZEMĚ
15. ledna 2013 v 18.00
RNDr. Pavel Koten, PhD., Astronomický ústav Akademie věd České republiky
První planety obíhající jinou hvězdu než je naše Slunce – exoplanety – byly objeveny v roce 1995. Jejich počet od té doby rychle roste a zanedlouho překročí číslo tisíc. Stále pokročilejší metody hledání exoplanet nás přibližují okamžiku, kdy budeme schopni pozorovat planety podobné naší Zemi.

MODERNÍ METODY V LÉČBĚ RAKOVINY
22. ledna 2013 v 18.00
prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc., Mikrobiologický ústav v Praze
Imunitní systém hraje jak při vzniku, tak i při vývoji nádorů rozhodující roli. Proto je imunoterapie jednou z moderních možností jejich léčby. Pod tímto pojmem se ale skrývá velká skupina látek, z nichž některé jsou již terapeuticky dostupné, jiné jsou v klinickém testování a ještě další teprve ve výzkumných laboratořích. Mezi ně patří i tzv. směrovaná léčiva, tj. látky s omezenými nežádoucími účinky, zvýšenou protinádorovou účinností a se schopností aktivace imunitního systému.

SEDM PEREL ASTRONOMIE
29. ledna 2013 v 18.00
Bc. Petr Horálek, Hvězdárna v Úpici
Mimořádné nebeské úkazy jsou pro laika tím nejvděčnějším pojítkem s astronomií. Přesto právě tyto jevy mohou mnohdy poskytnout víc než jen potěchu pro oči. Kterých sedm perel by měl zažít pozemšťan před svou smrtí? Jak pozorovat (a nepřijít) o nebeské úkazy století? Proč se vyplatí cestovat přes půlku světa kvůli prchlivému okamžiku při pohledu do nebe? A hlavně – jaké vzácné úkazy nás teprve čekají?