Menu English

Pondělí 21. října: Kometa Tsuchinshan-ATLAS slábne a je na hranici viditelnosti bez dalekohledu i na tmavé, světlem nerušené obloze. Pokud si chcete pohled na kometu skutečně užít, musíte utéct z města a vzít si na pomoc triedr nebo jiný malý dalekohled. Nenechte se přitom zmást vytuněnými fotografiemi. Kde ji vlastně hledat? Na bezoblačném nebi od cca 19 do cca 20.30 nad západním obzorem. Přijít také může za námi do parku vedle hvězdárny, kde jsou za jasného počasí připraveny dalekohledy s velkým zorným polem.

Báječná věda – lednové přednášky

BÁJEČNÁ VĚDA – LEDNOVÉ PŘEDNÁŠKY

Výjimečné myšlenky, výjimečné přístroje – cyklus přednášek známých popularizátorů i odborníků, kteří prezentují některé z mnoha vědeckých témat. Délka pořadu často závisí na zájmu tazatelů, ale nepřevýší 90 minut. Přednášky se konají buď ve velkém planetáriu anebo v poněkud komornějším přednáškovém sále.

HLEDÁNÍ NOVÉ ZEMĚ
15. ledna 2013 v 18.00
RNDr. Pavel Koten, PhD., Astronomický ústav Akademie věd České republiky
První planety obíhající jinou hvězdu než je naše Slunce – exoplanety – byly objeveny v roce 1995. Jejich počet od té doby rychle roste a zanedlouho překročí číslo tisíc. Stále pokročilejší metody hledání exoplanet nás přibližují okamžiku, kdy budeme schopni pozorovat planety podobné naší Zemi.

MODERNÍ METODY V LÉČBĚ RAKOVINY
22. ledna 2013 v 18.00
prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc., Mikrobiologický ústav v Praze
Imunitní systém hraje jak při vzniku, tak i při vývoji nádorů rozhodující roli. Proto je imunoterapie jednou z moderních možností jejich léčby. Pod tímto pojmem se ale skrývá velká skupina látek, z nichž některé jsou již terapeuticky dostupné, jiné jsou v klinickém testování a ještě další teprve ve výzkumných laboratořích. Mezi ně patří i tzv. směrovaná léčiva, tj. látky s omezenými nežádoucími účinky, zvýšenou protinádorovou účinností a se schopností aktivace imunitního systému.

SEDM PEREL ASTRONOMIE
29. ledna 2013 v 18.00
Bc. Petr Horálek, Hvězdárna v Úpici
Mimořádné nebeské úkazy jsou pro laika tím nejvděčnějším pojítkem s astronomií. Přesto právě tyto jevy mohou mnohdy poskytnout víc než jen potěchu pro oči. Kterých sedm perel by měl zažít pozemšťan před svou smrtí? Jak pozorovat (a nepřijít) o nebeské úkazy století? Proč se vyplatí cestovat přes půlku světa kvůli prchlivému okamžiku při pohledu do nebe? A hlavně – jaké vzácné úkazy nás teprve čekají?