Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Zažijte přistání na kometě

Středa 12. listopadu odpoledne se zapíše do dějin dobývání vesmíru. Pokud se všechno podaří, člověkem vyrobený přístroj poprvé přistane na povrchu komety. Unikátní událost můžete spolu s dalšími sledovat na Hvězdárně a planetáriu Brno. Zajištěn bude přímý přenos z řídícího centra Evropské kosmické agentury, zasvěcený komentář celé události a spojení s jinými science centry.

Program na Hvězdárně a planetáriu Brno začne ve středu 12. listopadu v 15.30. V dalších okamžicích budeme sledovat, jak se přistávací pouzdro Philae blíží k povrchu jádra komety Churyumov-Gerasimenko. K prvnímu kontaktu sondy s kometou dojde kolem 17. hodiny.

Celý manévr bude živě komentovat Tomáš Přibyl, náš přední odborník na kosmonautiku. Kromě přímého přenosu z řídícího centra Evropské kosmické agentury se také spojíme s jiným evropským science centrem a podělíme se o zážitky. Celý program se bude odehrávat v sále digitária s kapacitou 200 míst. Vstup na setkání s kometou je zdarma, vážní zájemci si mohou rezervovat místo. Každý návštěvník si navíc odnese i řadu materiálů vydaných při této výjimečné události Evropskou kosmickou agenturou.

Sonda u komety

Celý příběh začal už v březnu 2004, kdy se sonda Rosetta vydala k jádru komety 67/P Churyumov-Gerasimenko. Přestože Evropská kosmická agentura tehdy použila svoji nejsilnější raketu, musela sonda proletět hned třikrát kolem Země a jednou kolem Marsu. Jen tak získala dostatečnou rychlost a správný směr.

Po deseti rocích letu dosáhla Rosetta svého cíle. V srpnu tohoto roku se usadila na oběžné dráze ledového jádra komety Churyumov-Gerasimenko ve vzdálenosti několika desítek kilometrů. Kamery ukázaly nejrůznější díry, pohoří, zlomy a krátery na povrchu velmi zvláštního objektu. Jádro má tvar obrovského burského oříšku o délce asi 5 km a šířce 3 km. Kolem své osy se otočí jednou za 13 hodin. Prakticky celé je složené ze zmrzlé vody s příměsí oxidu uhličitého a dalších látek. Na povrchu má kometární jádro teplotu -70 stupňů Celsia a pokrývá jej tmavý prach. Jádro je tak temnější než černé uhlí.

Sonda Rosetta ke kometě dovezla výsadkový modul Philae. Má podobu stokilogramové krychle na pavoučích nohách, v jejímž nitru se ukrývá celá řada vědeckých přístrojů. Ve středu 12. listopadu po hodině a půl klesání a nervy drásajícím čekání, nastane historický okamžik: V gravitačním poli asi 150 tisíckrát slabším než na povrchu Země dojde k setkání Philae s jádrem komety Churyumov-Gerasimenko… Pružinový systém zbrzdí náraz Philae, zatímco speciální harpuna zajistí její ukotvení. Hned poté se z podstav tenkých noh vysunou šrouby, které spojení navždy zpečetí.

Na výzkum ovšem příliš času nebude. Palubní baterie totiž zajistí energii jenom na několik desítek hodin vysílání. Bez otálení tedy začnou pracovat všechny přístroje, jejichž výsledky se budou přes orbitální část posílat rovnou na Zemi. Půjde o panoramatické záběry, detailní snímky povrchu, výzkum hustoty okolního materiálu, jeho povrchových vlastností a také chemického složení. Pomocí rádiových vln se sonda pokusí prozkoumat i vnitřní strukturu ohromného ledovce.

A pokud se 12. listopadu odpoledne vydáte na Hvězdárnu a planetárium Brno, můžete být přitom!