Menu English

Výstava Johann Gregor Mendel 1822-2022

Výstava Johann Gregor Mendel 1822-2022 vznikla ve spolupráci Hvězdárny a planetária Brno a National Geographic Česko za přispění mnoha brněnských institucí i jednotlivců. K vidění bude od 13. do 27. června 2022 na Malinovském náměstí v Brně a od 30. června do 31. července 2022 ve Valdštejnských zahradách Senátu Parlamentu České republiky.

Výstava není „tradičním“ shrnutím základních znalostí o životě Gregora Mendela s doplněním o dostupné artefakty. Hlavním tématem jsou výsledky vědeckého projektu „Výzkum tělesných ostatků a genetické informace opata Gregora Johanna Mendela“ společně s ukázkou směru dalšího vědeckého bádání. Je to poprvé v historii, kdy věda, pomáhá svými metodami odhalovat „skrytá tajemství“ otce zakladatele. Nutno podotknout že se to genetice – genetikům daří víc než dobře.

Výstava ale není pouze o samotném Mendelovi. Svůj příběh zde vypráví hrách, Mendelova „osudová“ rostlina. Návštěvník taky zjistí, kde a jak se jméno Gregor Johann Mendel všude objevuje. V názvosloví měsíčních útvarů, v Antarktidě, na poštovních známkách. Je i inspirací pro současné umění – Mendel komiksový hrdina.

Mezi fotografiemi narazíme na jeho vizitku – navštívenku Johanna Gregora Mendela, opata augustiniánského kláštera na Starém Brně. Bílá vizitka s černým písmem. Vizitka jeho doby. Mendelova vizitka pro dnešní dobu je pak celá výstava. Představení osobnosti vědce světového významu. Barevná vizitka Gregora Mendela, jehož život zdaleka nebyl jen o jedné vědecké práci.

Autorem výstavy je Hynek Adámek, grafickou úpravu navrhl Tomáš Starosta. Výstava se z Brna vydá do Valdštejnských zahrad Senátu Parlamentu České republiky, kde nad ní převzal záštitu přímo předseda Senátu pan Miloš Vystrčil.

Autor výstavy Hynek Adámek, produkce: Veronika Slámová, Jiří Dušek, grafický design: Tomáš Starosta, překlad: Petr Bokůvka, tisk: Art Jazz. Na výstavě spolupracovaly a podklady laskavě poskytly tyto instituce: Augustiniánské opatství a farnost při bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, CEITEC – Středoevropský technologický institut Masarykovy univerzity, Jihomoravský kraj, Hvězdárna a planetárium Brno, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně, Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, Moravské zemské muzeum, Národní zemědělské muzeum – pobočka Valtice, Rodný dům Johanna Gregora Mendela, obec Vražné, SNIP & Co., Společně o.p.s., Sun Drive Communications, Statutární město Brno, TIC Brno, Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR, VISUALOVE. Děkujeme za možnost prezentovat fotografie z archívů všech uvedených institucí i autorům vybraných fotografií: Petr Jan Juračka, Jiří Salik Sláma, Zdeněk Vošický, Hynek Adámek, Pavel Gabzdyl. Výstavu realizovala Hvězdárna a planetárium Brno ve spolupráci s magazínem National Geographic Česko.